04222021štv

Z Plášťoviec to dotiahol až do Fortuna ligy - Richard Križan, hráč AS Trenčín

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

PLÁŠŤOVCE / LEVICE 28. marca 2021 - V najvyššej slovenskej futbalovej súťaži má okres Levice zastúpenie aj v Richardovi Križanovi, ktorý sa narodil v Plášťovciach. Jeho prvé futbalové kroky sa viažu k rodnej obci, postupne sa Richard prepracoval až do Fortuna ligy, kde robí dobré meno svojej rodine, kamarátom, ale aj samotnej obci. Tam sú na jeho výkony oprávnene hrdí.

Z Plášťoviec to dotiahol až do Fortuna ligy - Richard Križan, hráč AS Trenčín

Ako si spomínate na svoj prvý futbalový zápas?

Ak myslíte úplne začiatky, tak dosť matne. S futbalom som začal v rodných Plášťovciach. Bol som malý krpec a vyzeral som dosť vtipne, keď som mal dres aj trenírky o viac čísiel väčšie.

Ste rodákom z Plášťoviec, obliekal už niekto z Vašej rodnej obce ligový dres tak ako Vy?

Boli veľké talenty u nás na dedine, ale vzhľadom na viaceré faktory to nedotiahli až tak ďaleko, čo je veľká škoda.

Počas kariéry ste obliekali aj dres Levíc, ako spomínate na toto obdobie?

Každé futbalové obdobie mi dalo niečo do života. Na Levice spomínam veľmi kladne. Pozbierali sa chlapci z okolia a tvorili sme skvelú partiu. Boli sme konkurencieschopní aj s tými najväčšími akadémiami na Slovensku.

Z Plášťoviec to dotiahol až do Fortuna ligy - Richard Križan, hráč AS Trenčín

Postupne ste sa prepracovali až do prvoligovej Nitry, opíšte nám Vašu cestu pod Zobor.

Výberom športového gymnázia v Nitre som sa dostal do ČFK Nitra, čo bola vtedy 2. dorastenecká liga a pomerne slušne sa mi darilo. Cez môjho spolubývajúceho na internáte, ktorý vtedy hral za populárnejší futbalový klub FC Nitra, informoval trénera tamojšieho FC Nitra a tak som sa dostal na skúšku do prvoligovej Nitry. Uspel som, v kabíne som sa musel čo najrýchlejšie aklimatizovať. Tréner mi dal dôveru, ktorú som splácal tak, že som sa do polroka ocitol na tréningovom procese A-mužstva a už to potom išlo ruka v ruke. Obrovská skúsenosť pre mňa a veľký skok.

Neuvažovali ste nad tým, že natrvalo zakotvíte v Nitre?

Nitra je moja srdcovka a aj vždy bude. Bohužiaľ, už vtedy boli nejaké problémy v klube, ale určite nie také ako dnes. Určite by som sa raz ešte chcel vrátiť do klubu, lebo práve oni mi dali prvú šancu medzi profesionálmi.

Následne ste si odskočili na krátku dobu do Budapešti, kde ste obliekali dres Puskás Akadémia. Akú skúsenosť ste získali týmto prestupom?

Mohol som vidieť, ako funguje futbal v zahraničí. Vždy treba hľadať pozitívne veci. Získal som skúsenosti, v čom sa zlepšiť, ale nedostatočná herná prax ma donútila zmeniť klub za tak krátku dobu. Som mladý, potrebujem byť na ihrisku a hrať zápasy.

Z Plášťoviec to dotiahol až do Fortuna ligy - Richard Križan, hráč AS Trenčín

Následne ste sa vrátili na Slovensko a rovno do Trenčína. Prečo práve tento klub?

Záujem Trenčína bol najväčší. Pozeral som sa do budúcna. Vedel som, že ak budem v dobrej forme a budem podávať solídne výkony, môžem sa dostať opäť do zahraničia, do zvučnejšej súťaže. Začiatky ale neboli najľahšie. Umelá tráva, herný štýl. Popasoval som sa s tým.

Ako sa Vám hrá v najvyššej súťaži?

Začal som štvrtú sezónu, čiže môžem povedať, že som v najvyššej súťaži udomácnený. Samozrejme, je to stále motivácia, nastupovať každý týždeň na ligové zápasy, lebo viem, že nie každému sa naskytne takáto príležitosť.

Z Plášťoviec to dotiahol až do Fortuna ligy - Richard Križan, hráč AS Trenčín

Vaše mužstvo strieda lepšie výsledky so slabšími, v čom vidíte príčinu?

Máme mladé mužstvo a veľa chlapcov teraz získava prvé ligové skúsenosti a je to potom ako na hojdačke.

S čím bude vedenie AS Trenčín spokojné na konci sezóny?

Prvý cieľ sme splnili a to bol postup do prvej šestky. Teraz už len skončiť čo najvyššie, zapracovať a dať priestor viacerým, keďže vypadnúť už nemôžeme.

Máte futbalový vzor?

Ako na mladého chlapca na mňa veľmi dobre zapôsobil Martin Škrteľ, v tej dobe obliekal dres Liverpoolu a tak isto Nemanja Vidič, ešte v drese Manchestru United.

Zdroj. J. Jančo, foto: archív Richarda Križana

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre