07252021ned

Kaplnka sv. Urbana na Brestovej ulici je obnovená

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 16. novembra 2020 - Kaplnka sv. Urbana na Brestovej ulici je obnovená. Ako informovala Zuzana Obická z referátu pre regionálny rozvoj a cestovný ruch mesta Leviceň, projekt obnovy kaplnky bol realizovaný s podporou značky CIF v rámci výhry v hlasovacej súťaži „Ahoj, krásne Slovensko“.

Kaplnka sv. Urbana na Brestovej ulici je obnovená

Aktivita „Ahoj, krásne Slovensko“ vznikla ako spolupráca firmy Unilever Slovensko, s.r.o. so svojou značkou CIF a Odkazu pre starostu. "Cieľom aktivity bolo vyčistiť a zrenovovať tri miesta na Slovensku, ktorých osud nie je ľuďom ľahostajný. Mesto Levice a konkrétne Kaplnka sv. Urbana, patrilo medzi 18 projektov, ktoré sa uchádzali o hlasy verejnosti. Hlasovanie prebiehalo od 1. marca do 31. mája 2020 na stránke www.ahojkrasneslovensko.sk. Začiatkom júna sme s potešením prijali správu, že nami podaný projekt pod názvom „Obnova kaplnky sv. Urbana“, sa umiestnil na 1. mieste s počtom vyše 1000 hlasov. Mesto získalo dotáciu vo výške 4 000 eur," priblížila Obická.

Kaplnka sv. Urbana na Brestovej ulici je obnovená

Kaplnka sv. Urbana na Brestovej ulici v Leviciach počas obnovy.

História kaplnky:
V rodinnej zástavbe v Leviciach, časť Káka stojí historická pamiatka - kaplnka sv. Urbana, ktorá kedysi vytvárala vstup do viničnej osady Malý a Veľký Urban (dnešné sídlisko Vinohrady). Ľudia na ňu spomínajú ako na symbol vinohradníkov. Obrovský brest rastúci pri nej vytváral príjemný tieň. Strom i kaplnka boli obľúbeným miestom schôdzok zaľúbencov, ale aj furmanov a ľudí vracajúcich sa z viníc, miestom modlitieb a rozjímaní a zastávok slávnostných cirkevných procesií. 300-ročný strom v roku 1966 vyschol a kaplnka rokmi chátrala a rozpadávala sa. V roku 2018 Levický okrášľovací spolok zasadil pri kaplnke nový brest.

Kaplnka sv. Urbana na Brestovej ulici je obnovená

Takto vyzerala Kaplnka sv. Urbana na Brestovej ulici v Leviciach pred obnovou.

Rok 2020 sa zapíše v duchu obnovy tejto významnej levickej pamätihodnosti. "Obnova kaplnky začala oneskorene z dôvodu pandémie až ku koncu augusta. V rámci projektu sa zrealizovali nasledovné práce: výkop okolo budovy pre drenážny obsyp a hydroizoláciu základov, spevnenie dvoch rohov budovy, odizolovanie základov, murárske práce súvisiace s odstránením starej omietky, opravou stien (kaplnku ohrozovali veľké trhliny na múroch), očistením vnútorných omietok, vyspravením stien interiéru, realizáciou nových vonkajších a vnútorných omietok, maľovky, opravy štítu kaplnky so zachovaním pôvodného kríža, klampiarske a tesárske práce - demontáž starej krytiny, oprava podbitia a výmena strešnej krytiny s atikou z titán-zinkového plechu, ktorú sponzorsky realizovala firma D.D. Store, s.r.o., oprava, pieskovanie a lakovanie kovových dverí, ktoré sponzorsky realizovala spoločnosť Autocentrum CYDA, s.r.o., montáž obrubníkov okolo budovy a zásyp okapového chodníka kamenivom. Vnútro kaplnky bude skrášľovať nová socha sv. Urbana, ktorú sponzorsky dala vyrobiť a venovala Pekáreň Bagetka z Tekovských Lužian. Socha je vysoká cca. 35 cm, jej povrch je ošetrený voskovaním a vyrobená bola v Českej republike. Týmto projektom sa zachránila jedna z pamätihodností Levíc, ktorú si nejeden Levičan pamätá zo starých fotografií a pohľadníc," dodala pracovníčka Mestského úradu v Leviciach.

Do budúcna sa plánuje vytvoriť náučný chodník o vinohradníctve v Leviciach. "Obnovená kaplnka bude môcť s hrdosťou tvoriť jednu z jeho zastávok. Týmto ĎAKUJEME všetkým občanom za hlasovanie, poskytovateľovi dotácie za ústretovosť a spoluprácu, realizátorom (Levický okrášľovací spolok, firma O+V, s.r.o., Mgr. Juraj Dubovský, D.D. Store, s.r.o.), ktorí sa rozhodli pomôcť a vyslovene zachrániť Kaplnku sv. Urbana," uzavrela Zuzana Obická.

zdroj a foto: mesto Levice

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre