10232020pia

Zdravotníctvo

Vláda chce celoplošne testovať obyvateľov na Covid-19

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

BRATISLAVA 17. októbra 2020 - Vláda chce celoplošne testovať obyvateľov na Covid-19. Informoval o tom portál Pravda.sk.

Vláda chce celoplošne testovať obyvateľov na Covid-19

"Akýkoľvek výsledok nemôže byť zlý, ak na ten test prídeme. Môžeme karantenizovať ľudí, ktorí sú infikovaní," vyzval podľa Pravda.sk Matovič ľudí, aby sa testovania, ktorého prvé kolo by sa malo uskutočniť o dva týždne, zúčastnili. Premiér by podľa portálu chcel, aby sa celoplošného testovania zúčastnilo aspoň osemdesiat percent ľudí. Dodal, že testy by mali doraziť na Slovensko počas budúceho týždňa.

Premiér podľa Pravda.sk tvrdí, že ak by sme celoslovenské pretestovanie neurobili, kopírovali by sme českú krivku. "Bojím sa, že nám začnú zomierať lekári a zdravotné sestry," dodal s tým, že sa bojí aj scenára zo severného Talianska, keď ľudia starší ako 65 rokov zomierali doma, pretože ich nechceli vziať do nemocnice.

Testovať sa bude výterovými antigénovými testami. Antigénové testy by podľa Matoviča mali zachytiť až 90-percent ľudí, ktorí sú infikovaní koronavírusom. "Antigénové testy ukážu, kto je a kto nie je infekčný," vysvetľoval premiér podľa Pravda.sk.

Dvojtýždňový cyklus testovania má odhaliť aj ľudí, ktorí sú len na začiatku ochorenia a teda nie sú ešte infekční a neroznášajú koronavírus. "Trošku mi trvalo, kým som presvedčil aj ostatných ľudí, ktorí s testami robia, aby mi dali dobrozdanie," pokračoval Matovič podľa portálu. O jeho pláne však podľa jeho slov vedel len malý okruh ľudí.

"Predbežne som oslovil ozbrojené sily, ktoré sú jediné schopné zorganizovať a realizovať takúto náročnú operáciu," vysvetľoval premiér podľa Pravda.sk.

Podľa informácii Pravda.sk odberové miesta by sa mali vytvoriť na miestach, kde sa zvyčajne konajú voľby, teda vo volebných miestnostiach. Tých je takmer šesťtisíc po celom Slovensku.

Na poznámku Pravdy, že mnohé volebné miestnosti sú v školách či domovoch dôchodcov, Matovič povedal, že tieto priestory potom musia prejsť dezinfekciou.

Podľa Pravda.sk by v odberových miestach pôsobilo asi šesť ľudí – medzi nimi aj vojaci aj policajti. výsledok testu by mal byť známy do pätnástich minút. Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude postupovať v prípade, ak test bude pozitívny.

"Teraz máme pred sebou desať dní, keď budeme odpovedať na otázky, či to bude povinné, za odmenu alebo za trest," povedal premiér podľa Pravda.sk. Tvrdí, že otvára verejnú diskusiu na túto tému. Dodal, že podľa pediatrov by sme nemuseli testovať deti do desať rokov.

"Obávame sa, že sú ľudia, ktorí neveria koronavírusu, hoci nosia rúška, ale popierajú zatváranie reštaurácií a ďalšie opatrenia. Tí sú najnebezpečnejší, pretože aj keď majú príznaky, nejdú k lekárovi," pokračoval podľa portálu Matovič. "S touto časťou obyvateľov sa musíme vysporiadať," dodal premiér podľa Pravda.sk.

Matovič podľa portálu pripustil, že ľudia, ktorí sa odmietnu dať otestovať, nebudú môcť využívať niektoré sociálne výhody, napríklad poberať niektoré dávky alebo daňové úľavy.

Podľa ďalších informácii Pravda.sk, test by mal štát stáť približne 4 eurá s DPH za kus. Prihlásili sa štyri firmy, najnižšia cena bola 3,90 eura. Náklady na testy, ale aj ľudský personál, by mali dosiahnuť niekoľko desiatok miliónov eur.

Testovanie bude bezplatné a môžu sa ho zúčastniť aj ľudia zo zahraničia. "Ideálne je, aby na testovanie išli všetci, ktorí sa na Slovensku nachádzajú,“ povedal podľa portálu Matovič s tým, že je lepšie, ak sa otestuje aj "robotník z Ukrajiny".

Premiér podľa portálu chce, aby sa o tom, či má byť testovanie povinné alebo dobrovoľné diskutovalo. "Ale majme na mysli verejný záujem," prizvukoval. Z diskusie by mali byť jasné aj odmeny alebo tresty pre tých, ktorí sa odmietnu dať testovať.

"U nás bude na sto percent lockdown, zatvorenie krajiny, ak nenaberieme odvahu na takýto experiment. Ak všetci darujeme Slovensku jeden víkend pol hodinu a na druhý víkend pol hodinu, tak sa mu vyhneme," povedal Matovič podľa Pravda.sk.

Podľa portálu by na testy mali ľudia chodiť v presný čas. Matovič predpokladá, že rozloženie v čase by sa malo dať dodržať na 90 percent. Ten, kto nebude v čase testovania doma, sa zrejme bude môcť dať otestovať v mieste, kde sa nachádza. Na odberovom mieste sa budú ľudia preukazovať občianskym preukazom. Matovič ďalej podľa portálu vysvetľoval, že sa bude testovať aj na hraniciach. "Môžeš prísť na Slovensko, ale musíš prejsť testom," povedal.

Podľa Sulíka je testovanie správny krok

"Testy sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto je a kto nie je nakazený. Potom je to na zodpovednosti infikovaných, aby dodržali karanténu," napísal podľa portálu predseda SaS na sociálnej sieti. Vyzval, aby sa ľudia testovania zúčastnili.

zdroj: Pravda.sk, foto: Pixabay

VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU. TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT

Podporte projekt celoregionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT

Pozrite si videoreportáže TVTEKOVHONT tu: https://www.youtube.com/tvtekovhont

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Prečítajte si:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre