07072022štv

Zomrel dlhoročný záchranár Horskej služby a popredný slovenský horolezec Marián Červienka

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

29. novembra 2021 - Vo veku 57 rokov zomrel Marián Červienka, dlhoročný záchranár Horskej služby a popredný slovenský horolezec, pochádzajúci z Levíc. Informuje Horská záchranná služba (HZS).

Zomrel dlhoročný záchranár Horskej služby a popredný slovenský horolezec Marián Červienka

"Navždy nás opustil náš kolega. S hlbokým zármutkom sme prijali správu, že nás dňa 28.11.2021 vo veku 57 rokov navždy opustil náš dlhoročný kolega, obetavý záchranár a kamarát npor. Marián Červienka. Bol to človek s veľkým srdcom, ktorý s plným nasadením, profesionalitou a ľudským prístupom pomáhal v horách a zachránil nejeden ľudský život. Žiaľ, ten jeho túto nedeľu vyhasol. Česť tvojej pamiatke Maroš! Posledná rozlúčka sa uskutoční dňa 1.12.2021 o 13:00 hod. v Dome smútku v Poprade - Veľkej, v súlade s protipandemickými opatreniami," informuje HZS.

Ako informuje DenníkN v roku 1997 sa Marián Červienka zúčastnil himalájskej expedície na Manaslu a v roku 1998 vystúpil na vrchol Šiša Pangma, bol tak jeden z mála Slovákov, ktorý dokázal bez kyslíka vystúpiť na osemtisícovku.

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - OBUV A MÓDA - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

V roku 1997 boli prvykrát dvaja levickí horolezci v Himalájach. "Karol Juriček a Marian Červienka sa zúčastnili na expedícii, vedenej Petrom Šperkom na Manaslu, vysoké 8163 metrov. Po mesačnom pôsobení na hore, keď Karola najskôr strhla lavína a potom zostal zavesený za lyže dolu hlavou, v trhline stáli na vrchole Peter Šperka, Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský. Z vrcholovej trojice sa podarilo zostúpiť iba Šperkovi a expedícia ukončila svoje pôsobenie. Naši členovia dosiahli výšku 6800 metrov (C2) a v poriadku sa vrátili domov," dodáva Horolezecký klub IAMES Levice.

O rok neskôr odchádzajú Karol a Marian na vojenskú horolezeckú expedíciu na Šiša Pangmu vysokú 8046 metrov nad morom. "Po vybudovaní výškových táborov a po dlhej perióde pekného počasia sa 24. septembra podarilo vystúpiť na vrchol prvej skupine v zložení: Ján Matlák (vedúci expedície), Marian Červienka, Erik Bizoň a Šerpa Pemba, kuchár expedície, ktorý neskôr navštívil aj Levice," uzatvára levický horolezecký klub.

zdroj: HZS, DenníkN, Horolezecký klub IAMES Levice, foto: HZS

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre