04172024str

Henrieta Baliová: "Rada by som prispela k zveľadeniu múzea a splnila si niektoré sny a plány"

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 1. januára 2021 - Od 1. decembra 2020 je novou riaditeľkou Tekovského múzea (TM) v Leviciach Henrieta Baliová. S archeologičkou, ktorá svoje detstvo prežila v obci Vinica, avšak už vyše tridsať rokov žije v Leviciach, sme sa porozprávali nielen o jej novej funkcii riaditeľky TM v Leviciach.

Henrieta Baliová - Rada by som prispela k zveľadeniu múzea a splnila si niektoré sny a plány

Archeológiu študovala na Univerzite Komenského v Bratislave, po štátniciach viedla jej cesta na Archeologický ústav Slovenskej akadémii vied, kde bola interným doktorandom. "Venovala som sa staršej dobe bronzovej na Poiplí. Po ukončení doktorandského štúdia som tam pracovala na oddelení záchranných výskumov ako odborný, po obhájení dizertačnej práce ako vedecký pracovník. V tom období som bola súčasťou hlavne veľkých záchranných výskumov na rýchlostnej ceste R1 a diaľnici D1. Posledných šesť rokov som pracovala v súkromnej archeologickej firme môjho spolužiaka z univerzity, ktorá sídli v Horných Salibách, takže väčšinu záchranných výskumov som viedla v okolí Galanty a Trnavy," začína svoj rozhovor Henrieta Baliová.

Henrieta Baliová - Rada by som prispela k zveľadeniu múzea a splnila si niektoré sny a plány

Kandidovať sa rozhodla až v auguste 2020. "Bolo to jednak na popud priateľov a kolegov, ale som to zobrala aj ako výzvu po "turbulentnom" období, aké múzeum v poslednom roku zažilo. Rada by som prispela k zveľadeniu múzea a splnila si niektoré sny a plány," pokračuje Baliová.

Nová riaditeľka TM v Leviciach mám veľa plánov, niektoré z nich sú však podľa nej behom na veľmi dlhé trate. "Za najakútnejšie považujem opravu hradu, najmä poškodenej hradnej studne. Pracujem aj na tom, aby múzeum ako právnická osoba malo oprávnenie, vykonávať archeologické výskumy, ktoré by som na začiatok ako osoba s osobitnou odbornou spôsobilosťou (licencia) zastrešila ja, avšak v budúcnosti by som rada vytvorila miesto pre archeológa. Toto by nám okrem rozšírenia archeologickej zbierky prinieslo aj finančné prostriedky," dodáva riaditeľka.

Henrieta Baliová - Rada by som prispela k zveľadeniu múzea a splnila si niektoré sny a plány

Posledný výskum Henriety Baliovej v predchádzajúcej práci, Sereď, september 2020.

Múzeum je podľa nej značne personálne poddimenzované, chýba najmä muzeológ, múzejný pedagóg, reštaurátor-konzervátor a už vyššie spomenutý archeológ. "Rada by som ešte viac rozvinula poradnú a výchovnú činnosť múzea. Za veľmi dôležité považujem prácu s deťmi. Keď bude dieťa rado chodiť do múzea, bude tam chodiť aj v dospelosti a prirodzene tam privedie aj svoje deti. Mojím dlhoročným snom sú napríklad archeologické, či etnologické krúžky, letné školy. V Leviciach máme také stredné školy ako je Stredná odborná škola pedagogická, Škola umeleckého priemyslu Ladislava Bielika a ešte bohatšia spolupráca s nimi by sa určite bohato zúročila pre všetky strany. Za neodmysliteľnú považujem aj úzku spoluprácu s vedením mesta ako aj s občianskymi združeniami. Popri zachovaní poslania a funkcie múzea ako inštitúcie, a v úzkej spolupráci s pamiatkovým úradom, by som z jedinečného hradného areálu rada vytvorila priestor kultúry, vzdelávania, oddychu a pokoja, kam by s radosťou prichádzal naozaj úplne každý," opisuje svoje plány Henrieta Baliová.

Henrieta Baliová - Rada by som prispela k zveľadeniu múzea a splnila si niektoré sny a plány

Posledný výskum Henriety Baliovej v predchádzajúcej práci, Sereď, november 2020. Práca archeológa nie je taká romantika, ako to vidíme vo filmoch :D.

Sledujte videoreportáže TVTEKOVHONT na Youtube.

Zaujímalo nás, ako by nová riaditeľka zhodnotila informovanosť verejnosti o TM v Leviciach, Levického hradu a vysunutých expozícii. "Keďže ja som bola s ľuďmi z okolia múzea v úzkom kontakte, o akciách múzea som bola informovaná v podstate "z prvej ruky". Už pred mojím príchodom do pozície riaditeľky sa začalo pracovať na novej web stránke múzea. V minulosti som na sociálnej sieti zachytila diskusiu o absencii oficiálnej Facebook stránky múzea, čo sa v čo najbližšej dobe budem
snažiť napraviť," vyjadrila sa riaditeľka TM v Leviciach.

Vyše 20 rokov malo TM v Leviciach riaditeľa muža. Vníma nová riaditeľka v tejto funkcii fakt, že je žena, skôr ako výhodu, či nevýhodu? "Počas svojej archeologickej praxe som viedla niekoľko aj väčších výskumov, kde sa vystriedalo veľmi široké spektrum ľudí, z rôzneho sociálneho prostredia, rôzneho vzdelania, etnika, národnosti. Veľmi často sme zamestnávali napr. rómov z väčších osád, zároveň s nimi pracovali často študenti, doktorandi, ženy, muži, atď. a takmer vždy sa podarilo vytvoriť priateľskú pracovnú atmosféru, napriek ťažkým podmienkam, aké hlavne na záchranných výskumoch sú. Vždy som snažila byť empatická a ku každému pristupovať individuálne. My ženy sme možno citlivejšie, možno menej nad vecou v určitých situáciách. Či bude mať vplyv na vedenie nášho múzea, že som žena, netuším, keďže som pána riaditeľa nezažila ako svojho nadriadeného. To budú môcť po určitom čase zhodnotiť kolegovia," vysvetlila.

Henrieta Baliová - Rada by som prispela k zveľadeniu múzea a splnila si niektoré sny a plány

XIX. Medzinárodná konferencia o dobe bronzovej v českých zemiach a na Slovensku, ktorá sa konala v Tekovskom múzeu v Leviciach v roku 2005, tam som predstavila výsledky svojej diplomovej práce.

Henrieta Baliová do funkcie riaditeľky TM v Leviciach nastúpila 1.decembra 2020. Prvé tri týždne sa bližšie zoznamovala s prostredím, veľa sa rozprávala a pozorne počúvala. "Myslím, že kolegovia ma medzi seba prijali a naozaj mi veľa pomáhajú. Aj týmto by som sa im chcela veľmi pekne poďakovať. Ďakujem im aj za to, že múzeum plynule fungovalo aj v týchto nepriaznivých časoch, ktoré zažívalo posledný rok (korona, aj dianie okolo voľby riaditeľa),"

Ako vníma jej predchádzajúci nadriadený a kolegovia fakt, že v práci archeologičky končí a stala sa riaditeľkou TM v Leviciach? "Môj bývalý zamestnávateľ vnímal moje rozhodnutie s pochopením, keďže aj on sa nedávno stal riaditeľom múzea v Galante. Kolegovia mi taktiež držali palce, sme naďalej v kontakte a som presvedčená, že si aj v budúcnosti budeme pomáhať," povedala.

Chcela by nová riaditeľa TM v Leviciach odkázať niečo verejnosti? "Verejnosti by som chcela odkázať, že svoju funkciu prijímam s pokorou. Veľmi sa budem snažiť, aby ku nám do múzea, či hradného areálu chodili ľudia radi. Som človek otvorený a komunikatívny, budem vďačná za každý nápad, každú konštruktívnu kritiku," uzavrela Henrieta Baliová.

Ďakujeme Henriete Baliovej za rozhovor a prajeme jej v novej funkcii veľa šťastia.

zdroj: Leviceonline.sk, foto: archív Henriety Baliovej

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre