05212024uto

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

Tip na víkend v Banskej Štiavnici: Nezabudnuté remeslá a Sedem filmov štiavnických

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

BANSKÁ ŠTIAVNICA 2. augusta 2019 - Tretí august bude v Banskej Štiavnici tradične patriť folkóru. Na Námestí sv. Trojice sa uskutoční už 19. ročník podujatia Nezabudnuté remeslá. V nedeľu 4. augusta 2019 sa o 19.00 hod. oboznámi verejnosť s výsledkom práce účastníkov filmového kurzu Mesta kultúry.

Tip na víkend v Banskej Štiavnici: Nezabudnuté remeslá a Sedem filmov štiavnických
DREVEX Zlaté Moravce - stavebné rezivo

Do mesta dorazí v sobotu 3.8.2019 približne 150 remeselníkov, predajcov ľudovo – umeleckých a tzv. hand - made produktov, aby obnovili atmosféru trhov, ktoré sa na tomto mieste konali v minulosti.

Po vlaňajšom mimoriadne priaznivom prijatí účasti krajanov tohtoročná dramaturgia akcie čiastočne nadväzuje na túto tému. Na podujatí vystúpia detské folklórne súbory zahraničných Slovákov z Kovačice a Paríža a spolu s nimi sa návštevníci dozvedia aj čosi zo života našich krajanov v Srbsku a Francúzsku. "Program doplní detský folklórny súbor Matičiarik z Banskej Bystrice, pod vedením Zuzany Drugovej, ktorá sa organizačne a dramaturgicky podieľala na príprave podujatia,“ prezradila dramaturgička podujatia Zuzana Patkošová z Mestského úradu v Banskej Štiavnici. „Pre milovníkov insitného umenia sme pripravili výstavu maliarov zo srbskej Kovačice, ktorá sa bude konať v priestoroch Kultúrneho centra a ktorou budú sprevádzať jej autori Z. Vereská, P. Hajko a P. Cicka."

Tip na víkend v Banskej Štiavnici: Nezabudnuté remeslá a Sedem filmov štiavnických

Najmenších poteší program na vedľajšom pódiu, kde si budú môcť užiť slovenské rozprávky vo forme divadelných predstavení, kúsky žongléra či odfotiť sa s postavičkami Maťka a Kubka.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Sedem filmov štiavnických

V banskoštiavnickom kine Akademik bude 4.8.2019 slávnostne uvedených Sedem filmov štiavnických. Banská Štiavnica je v roku 2019 slovenským Mestom kultúry. Jedným z cieľov projektu je podporiť vznik autorských diel priamo v tomto meste a okolí a priblížiť miestnym súčasné umenie aj prostredníctvom ich priameho zapojenia do tvorby umeleckého diela.

Tip na víkend v Banskej Štiavnici: Nezabudnuté remeslá a Sedem filmov štiavnických

S týmto zámerom sa už od februára stretávali takmer dve desiatky účastníkov filmového kurzu pod vedením Mareka Šulíka s poprednými slovenskými dokumentaristami, ktorí im vysvetľovali základné princípy tvorby filmu, ako aj komentovali vývoj autorských diel, ktoré pripravovali účastníci v rámci svojej edukácie. Tvorivé skupiny účastníkov vzdelávania počas pol roka prešli celým procesom výroby filmu, pričom ich jediným obmedzením bola téma, ktorá mala byť lokálna, dotýkajúca sa Banskej Štiavnice a života v nej.

"Sme mimoriadne radi, čo sa našim účastníkom podarilo za šesť mesiacov vytvoriť. Iste, nemôžeme očakávať, že za taký krátky čas vznikne plne profesionálne dielo, avšak viacerým tvorcom sa podarilo aplikovať to, čo sa dozvedeli vo vzdelávacej časti do tvorby. Aj v praxi si mohli všetci overiť, že bez dôkladnej prípravy sa dobrý film natočiť nedá. Veľmi nás teší, že témy sú štiavnické, ale veľmi rôznorodé a tak si môže každý návštevník projekcie nájsť film, ktorý ho osloví,“ hovorí Ivana Laučíková, ktorá spolu s Františkom Krähenbielom a Zuzanou Paškayovou zabezpečovali odbornú, technickú a produkčnú podporu kurzu.

Podujatie je súčasťou projektu Filmový ateliér Mesta kultúry, ktorý realizuje Mesto Banská Štiavnica a z verejných zdrojov ho podporil Audiovizuálny fond.

zdroj a fotografie: mesto Banská Štiavnica

Prečítajte si aj:

Youtube kanál Leviceonline.sk
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre