10032022pon

Cyklisti prejdú v rámci kampane Continental #ShareTheRoad 650 km a otestujú zmeny v zákone o cestnej premávke

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Bratislava 17. augusta 2022 – S letným počasím sa zvyšuje počet cyklistov, kolobežkárov i chodcov v uliciach. Continental, ktorého dlhodobou víziou je bezpečnosť na cestách, aj tento rok komunikuje prostredníctvom kampane #ShareTheRoad odkaz, že cesta patrí všetkým s dôrazom na ohľaduplnosť medzi cyklistami a motoristami.

Cyklisti prejdú v rámci kampane Continental #ShareTheRoad 650 km a otestujú zmeny v zákone o cestnej premávke

V úlohe generálneho partnera firma podporí cyklopodujatie Naprieč Slovenskom. Na trase 650 km si počas štyroch dní cyklisti otestujú bezpečnosť na cestách v stovke slovenských miest.

Vo zvyšovaní bezpečnosti majú pomôcť zmeny v zákone o cestnej premávke, ktoré sú na Slovensku v platnosti od začiatku marca 2022. Novela zákona upravuje napríklad spôsob odbočovania vľavo pre cyklistov, dávanie prednosti cyklistom v križovatke, motoristom tiež nariaďuje pri predchádzaní cyklistov najmenej 1 meter odstup pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra v ostatných prípadoch. Táto minimálna vzdialenosť však nie je definovaná absolútne. V praxi to môže znamenať, že na úzkych cestách takýto odstup nie je možné dodržať. "Zákon je nástroj, ktorý nastavuje pravidlá. Na cestách však dochádza k mnohým nepredvídateľným situáciám, keď je rozhodujúca ohľaduplnosť a vzájomný rešpekt medzi účastníkmi cestnej premávky," vysvetľuje organizátor podujatia Naprieč Slovenskom Adrián Gazdík.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Cyklisti prejdú v rámci kampane Continental #ShareTheRoad 650 km a otestujú zmeny v zákone o cestnej premávke

Štatistiky Polície Slovenskej republiky zatiaľ ukazujú, že od marca 2022 do konca júla 2022 došlo k 10 smrteľným dopravným nehodám medzi motoristami a cyklistami. V porovnaní s rokom 2021 je to o dve nehody menej za rovnaké obdobie. Avšak, celkovo od začiatku roka 2022 došlo k 16 takýmto nehodám, zatiaľ čo v roku 2021 ich bolo 14. Vyhodnotiť efekt zákona za taký krátky čas nie je možné, rolu zohráva aj kvalita infraštruktúry, správanie sa na ceste v súlade so zákonom i spomínaná ohľaduplnosť.

Continental v rámci šírenia myšlienky #ShareTheRoad oslovil viacero odborníkov, ktorých pozval do diskusie v rámci pretekov na zhodnotenie bezpečnostnej situácie na cestách. V cieli prvej etapy po dojazde pelotónu, v stredu 17.8. o 18:00 hod. na Námestí hrdinov v Leviciach, sa stretnú Roman Török za Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (BECEP), riaditeľ odboru dopravnej polície Tomáš Vrábel, bývalý úspešný cyklista a cyklistický rozhodca Milan Dvorščík, organizátor podujatia Naprieč Slovenskom a zakladateľ športovej akadémie OSA Adrián Gazdík a názor samopsprávy bude prezentovať primátor Levíc Ján Krtík. Spoločne zhodnotia, ako sa zmeny v zákone prejavujú v praxi, ale aj to, ako vnímajú nové zmeny a vzájomný rešpekt na cestách cyklisti a motoristi. Celá diskusia bude streamovaná na facebookovej stránke pretekov.

"Bezpečnosť na cestách je dlhodobou víziou spoločnosti Continental. #ShareTheRoad je kampaň, ktorou podporujeme zdieľanie cesty medzi všetkými účastníkmi cestnej premávky už tretí rok. Tento rok sme sa rozhodli pre podporu projektu, v rámci ktorého sa cyklisti zúčastnia na podujatí s ukážkou bezpečnej jazdy podľa predpisov. Takáto jazda je dôkazom, že vďaka tolerancii a ohľaduplnosti je možné zdieľať cesty medzi motoristov, cyklistov a ďalších účastníkov cestnej premávky tak, aby cesty boli bezpečné pre všetkých. Teší nás, že máme príležitosť zapojiť sa nielen ako partner podujatia, ale niektorí kolegovia z tímu Continental aj priamo ako účastníci pretekov," hovorí Roman Moško, komunikačný manažér spoločnosti Continental Barum, s. r. o.

Cyklisti prejdú v rámci kampane Continental #ShareTheRoad 650 km a otestujú zmeny v zákone o cestnej premávke

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - OBUV A MÓDA - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Cieľom projektu Naprieč Slovenskom je spájať prostredníctvom cyklistiky ľudí rôznych názorov, vyznaní či generácií. Organizátorom je športová akadémia OSA. Podujatie má každoročne charitatívny rozmer a výťažok putuje niekomu, kto v dôsledku fyzického či mentálneho handikepu nemá umožnené športovať. Tento rok pomôže mladej dievčine, ktorá zostala na invalidnom vozíku a pomôcť jej môže drahá operácia. Prvú etapu trasy odštartujú cyklisti v stredu 17. augusta o 9:00 v Záhorskej Vsi. Svoje putovanie ukončia 4. etapou 20. augusta v Novej Sedlici. Viac informácií nájdete na webe www.napriecslovenskom.sk.

- V rámci cyklistického podujatia Naprieč Slovenskom prejdú cyklisti v rámci štyroch etáp spolu 100 slovenských miest zo západu na východ za plnej premávky. Na vlastnej koži si tak vyskúšajú zmeny v zákone o cestnej premávke, ktoré sú v platnosti od 1. marca.

- Zapoja sa tak do kampane značky Continental #ShareTheRoad, ktorá vyzýva motoristov a cyklistov k vzájomnej tolerancii. Naprieč Slovenskom bude ukážkou bezpečnej jazdy podľa predpisov a testom, ako ohľaduplnému správaniu sa na cestách pomohol nový zákon.

- Po skončení 1. etapy na námestí v Leviciach usporiada Continental streamovanú diskusiu na tému bezpečnosti s odborníkom z oddelenia BECEP za ministerstvo dopravy a výstavby Romanom Törökom, riaditeľom odboru dopravnej polície Tomášom Vrábelom, bývalým cyklistom Milanom Dvorščíkom, organizátorom pretekov Adriánom Gazdíkom a primátorom Levíc Jánom Krtíkom.

- Prvú etapu odštartujú cyklisti v stredu 17. augusta v Záhorskej Vsi. Celý projekt má aj charitatívny účel.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre