02242024sob

Stalo sa v Leviciach pred 100 rokmi od 29. marca do 3. apríla 1921

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 29. marca 2021 - V spolupráci s archivárom Štátneho archívu v Nitre, pracoviska Archív Levice Ladislavom Vinczeom v rámci jeho projektu "Stalo sa v Leviciach pred 100 rokmi" pokračujeme v jedinečnom projekte z histórie mesta Levice. Tentokrát sa pozrieme, čo sa udialo od 29. marca do 3. apríla 1921.

Stalo sa v Leviciach pred 100 rokmi od 29. marca do 3. apríla 1921

Meštianska škola v Leviciach s učiteľom Jánom Huljákom.

29. marec 1921 – Divadelné predstavenie

Levická reformovaná mládež zorganizovala vo veľkej sále mestského divadla dobročinné divadelné predstavenie spojené s tanečnou zábavou. Odohrali dielo Istvána Géczyho Gyimešský divý kvet v réžii učiteľa Tótha. Po predstavení nasledoval tanec do skorého rána. Výňatok z akcie použili na zariadenie knižnice a na vojnových veteránov.

Prečítajte si aj:

29. marec 1921 – Schôdza športového klubu

Levický športový klub zorganizoval vo veľkej sále levickej sporiteľne výročnú schôdzu pod vedením predsedu Dr. Bélu Kmoska. Jedným z bodov bola voľba predstavenstva. Členom oznámili, že čoskoro znovuotvoria tenisové kurty. Do levického športového klubu sa prihlásilo 60 nových členov.

30. marec 1921 – Úmrtie

Ferenca Bézyho, daňového úradníka, zasiahla strašná rana osudu, keď mu zomrela len 29-ročná manželka Margita, dcéra zástupcu biskupa reformovanej cirkvi Károlya Patayho. Zosnulá zanechala po sebe dve malé deti. Jej telo uložil na večný odpočinok 1. apríla o 16.00 na cintoríne v Dolnej Seči.

1. apríl 1921 – Vlámačka

Neznámi hostia opäť navštívili pivnice v Dolných starých Leviciach. Do rána veľkonočnej nedele zlodeji vylomili 11 hajlokov a tak gazdom z Turej a Vyšného spôsobili nemalé škody.

3. apríl 1921 – Zásnuby

Imre Hulják, učiteľ v Podlužanoch, syn Jána Huljaka, učiteľa v Tekovskej Novej Vsi, sa zasnúbil s Margitkou Wankayovou, dcérou Istvána Wankayho, učiteľa v Lándore.

zdroj: Ladislav Vincze, Foto: Tekovské múzeum Levice

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre