10142019pon

V tureckom Istanbule hovorili o živote mladých Levičanov a modernom vzdelávaní

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

ISTANBUL / LEVICE 9. apríla 2019 - Štyria študenti a dvaja pedagógovia zo Strednej odbornej školy techniky a služieb v Leviciach strávili päť dní v jarnom Istanbule počas druhého nadnárodného stretnutia partnerských škôl.

V tureckom Istanbule hovorili o živote mladých Levičanov a modernom vzdelávaní

Účastníci strenutia pred partnerskou školou.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci projektu „Dobrá škola pre 21. storočie“ (Erasmus Plus, KA2) s cieľom predstaviť vytvorené projektové výsledky a zúčastnili sa ho zástupcovia šiestich stredných škôl z Maďarska, Slovinska, Poľska, Česka, Slovenska a Turecka.

Program stretnutia bol ako vždy bohatý a rôznorodý. V rámci pracovnej časti odzneli študentské PC prezentácie a videá s témou Ahoj! Sobota plná nápadov (príležitosti pre mladých ľudí ako tráviť voľný čas vo svojom meste) a uskutočnili sa nadväzujúce wokshopy: Môj školský deň - myšlienkové mapy, medzinárodný športový turnaj v basketbale, súťaž Najlepšia sobota, ktorú chcem zažiť. Pracovali aj pedagógovia a manažéri partnerských škôl a vymieňali si skúsenosti v téme „Kurikulum“ (motivácia k učeniu, škola hrou, inovácie vo vyučovaní, kultúrne dedičstvo - poznaj svoje korene, znevýhodnení žiaci a imigranti v školskom prostredí). Vytvorené projektové výsledky boli zaznamenané na DVD a poskytnuté každej partnerskej škole, aby ich mohla implementovať do vyučovania. Hovorilo sa aj o príprave 3. mítingu v maďarskom Egeri v máji 2019 zameranom na témy ekológie a rozvoja žiakov.

V tureckom Istanbule hovorili o živote mladých Levičanov a modernom vzdelávaní

Žiacky workshop Sobota plná nápadov.

Kultúrno-poznávacia časť stretnutia zahŕňala exkurziu do ázijskej časti mesta, plavbu loďou po Bospore, návštevu starého mesta s historickými dominantami Palác Topkapı, Hagia Sophia Museum, Mešita Sultanahmet, Bazilika Sistern a samozrejme - nemohla chýbať návšteva Veľkého bazára.

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika Zľavaonline.sk - paleta najlepších zliav Sexland.sk - všetko pre Vaše potešenie

Kvalitnú úroveň a prínosy medzinárodného stretnutia najlepšie zhodnotili samotní účastníci. "Prezentácie aj workshopy boli zaujímavé a náučné. Exkurzie sa mi páčili, pretože som spoznala novú krajinu, kultúru, nových ľudí a tureckú tradičnú kuchyňu. Zlepšila som sa v anglickom jazyku. Všetko sa mi páčilo hoci bol nahusto program. Ale toto stretnutie hodnotím veľmi pozitívne," povedala Kiara Korpádiová, žiačka odboru pracovník marketingu, 3.B trieda.

V tureckom Istanbule hovorili o živote mladých Levičanov a modernom vzdelávaní

Prezentácia slovenskej delegácie.

Martin Nagy, žiak odboru pracovník marketingu z 3.B triedy mal zo stretnutia takisto len pozitívne skúsenosti. "Krásne mesto, iná kultúra, nova kuchyňa, dalo mi to nové znalosti do života. Stretol som sa s priateľmi, naučil som sa vyjednávať na bazáre :), zažil plno zábavy v tureckej škole. Zlepšil som si angličtinu. Získal som medailu v basketbale ako aj certifikát. Hodnotím stretnutie veľmi pozitívne, ďakujem za túto príležitosť, vidieť úplne iný kúsok sveta. Bol by som veľmi rád, ak by som sa ešte raz mohol zúčastniť niečoho podobného," opísal Nagy.

V tureckom Istanbule hovorili o živote mladých Levičanov a modernom vzdelávaní

Plavba loďou po Bospore ukázala obe časti Istanbulu.

Samuel Sajka, žiak odboru technik informačných a telekomunikačných technológií z 3.C triedy dodáva. "Videl som neskutočne veľa zaujímavých miest a vecí, ktoré by som bez tohto stretnutia nevidel. Samozrejme som ochutnal tradičnú kuchyňu, ktorá mi chutila. Spoznal som nových ľudí, s ktorými som si rozumel. A hlavne, zlepšil som si komunikáciu v anglickom jazyku. Toto stretnutie osobne hodnotím veľmi dobre," dodal Sajka.

V tureckom Istanbule hovorili o živote mladých Levičanov a modernom vzdelávaní

Medzinárodný basketbalový turnaj zmiešaných tímov.

Podobné skúsenosti má aj žiačka odboru pracovník marketingu z 3.B triedy Viviána Ikréniová. "Stretnutie bolo prvé, ktorého som sa zúčastnila, no jeho priebeh prekonal moje očakávania. Prezentácie boli veľmi zaujímavé a náučné, workshopy kreatívne. Nehovoriac o exkurziách, ktoré nám ukázali perly Istanbulu. Spoznala som novú krajinu, ľudí, zvyky a kultúru, vieru, a vďaka tomu som sa stala viac človekom, pretože som sa zbavila svojich predsudkov a naučila sa nové veci, ktoré budem určite šíriť aj okolo seba. Za túto možnosť som veľmi vďačná a dúfam, že sa mi počas štúdia ešte takáto možnosť naskytne," skonštatovala Ikréniová.

V tureckom Istanbule hovorili o živote mladých Levičanov a modernom vzdelávaní

Dominanta starého mesta Hagia Sofia.

Napokon nás zaujímal aj názor pedagogičky Kristíny Martiškovej. "Stretnutie hodnotím vysoko pozitívne, nakoľko témy učiteľských prezentácií je možné implementovať aj v našich podmienkach, hlavne učenie sa projektovým vyučovaním. Študentské prezentácie boli rovnako užitočné, nakoľko bolo možné porovnať výstup žiakov partnerských škôl z pohľadu obsahu, spôsobu prezentovania a kvality pripravených materiálov. Z osobného hľadiska bolo veľmi prínosné porovnať naše kultúrne znaky a zvyklosti s tureckými. Účasť na zahraničných projektových stretnutiach je nielen odborným prínosom pre pedagóga, ale i efektívnym spôsobom jeho osobnostného rastu," ukončila Martišková.

zdroj a fotografie: SOŠTaS v Leviciach

POZRITE SI TIEŽ:

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre