08012021ned

Obcou Rybník sprevádza informačný chodník a obnovujú trasu "Prírodná rezervácia Krivín" (video)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

RYBNÍK 21. júla 2021 - Obec Rybník neďaleko okresného mesta Levice je starobylá obec s veľmi peknou polohou a bohatou históriou. Touto malebnou vinohradníckou obcou sprevádza informačný chodník, ktorý návštevníkom opisuje a poukazuje na miestne pozoruhodnosti. V súčasnosti z iniciatívy starostky obce Daniely Trňanovej obec aktívne pracuje na obnove trasy s názvom "Prírodná rezervácia Krivín".

Obcou Rybník sprevádza informačný chodník a obnovujú trasu Prírodná rezervácia Krivín - video

Z informačného chodníka obce Rybník ako aj z trasy "Prírodná rezervácia Krivín" sme v spolupráci s našou regionálnou internetovou televíziou TVTEKOVHONT pripravili videoreportáž, ktorú si môžete pozrieť priamo tu:

Poloha obce vyplýva z geografického umiestnenia na rozhraní nížiny a vrchov pod Slovenskou bránou, kde rieka Hron prerezáva kamenné juhozápadné výbežky Štiavnických vrchov. V miestnej lokalite Prieložky sa vyskytujú druhy motýľov, ktoré sú vzácne nielen v rámci Slovenska, ale aj celej Európy. Jedinečnosťou tejto lokality je opis nového druhu motýľa pre svetovú faunu - Rúrkovček grotefeltov. Vzácnosťou je aj Rúrkovček Šidlovitý ale aj ďalších vyše 20 druhov motýľov.

Na úbočiach obce rastie bohatá flóra rozmanitého druhu, vrátane vzácneho a chráneného rastlinstva. Medzi najvzácnejšie patria orchidea Vstavač Purpurový, Vstavač Močiarny, Vstavač škvrnitý či Prilbovka biela.

Prečítajte si aj:

Zaujímavosťou obce je nezamŕzajúci vodný tok Teplička, pričom termálny prameň vyviera priamo na území obce. Nachádza sa tu aj skvost tradičnej kultúry obce Rybník - Ľudový dom na Teplici, ktorý je jedinečnou ukážkou vidieckeho života predkov. Obec sa pýši Kostolom Najsvätejšej Trojice, ktorý postavili v roku 1771 za panovania Márie Terézie. Hneď pod ním sa nachádza Kaštieľ z 18. storočia, ktorý plnil viacero funkcii. V súčasnosti ho obec využíva pre spolkovú činnosť a v blízkej dobe vybuduje obecné múzeum.

Pri miestnom cintoríne sa nachádza Kaplnka sv. Jozefa. V roku 1855 ju financoval a následne vysvätil biskup a prvý predseda Matice slovenskej Štefan Moyzes a Vinohradnícka časť obce Kráľovka ponúka prechádzku pomedzi historické chyžky a pivnice. Z etnografického hľadiska je obec zaujímavá typickým odevom a zvykmi, ktorými sa začleňuje do čilejkárskeho regiónu.

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Trasa s názvom "Prírodná rezervácia Krivín", na ktorej obnove obec aktívne pracuje, vedie priamo z obce na dva skalnaté výbežky - Veľký a Malý Krivín. Na nich si návštevníci môžu vychutnávať dychberúci výhľad na celé okolie. Pri dobrej viditeľnosť tu možno vidieť vysielač Zobor v Nitre a masív pohoria Pohronský Inovec. Podľa historických dohadov je Krivín hradisko z doby halštatskej a veľkomoravskej s viacnásobným obranným valovým systémom. V tomto období sa hradiská podobného typu v okolí vyskytovali, pretože tu bola "Slovenská brána" a mali za účel brániť vstup do banských miest. Slovenská brána je prírodný útvar, vytvárajúci údolie Hrona v zovretí skál sopečného pôvodu, pričom jej severná časť je neporušená a patrí k prírodným krásam hodným obdivu so svojou dominantou - skalou Krivín. Ku Krivínu sa viaže ľudová povesť o miestnom zbojníkovi Zlejkovi, ktorý tu vraj mal nenápadnú a bezpečnú skrýšu - Zlejkovu dieru.

Toto územie má veľký význam z hľadiska výskytu veľkého počtu chránených, vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Sú tu lokality panónskej flóry a fauny s malým počtom horských a karpatských druhov, pričom má aj archeologické hodnoty.

Okružná cesta náučného chodníka má celkovú dĺžku približne 10 kilometrov s dobou prejdenia približne štyri hodiny. Trasa je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi ako i pre seniorov. Vrelo odporúčame!

zdroj, foto, video: Andrej Budai foto - video služby, TVTEKOVHONT, Leviceonline.sk

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre