04232024uto

Viacerí šahanskí poslanci sa posledných troch Mestských zastupiteľstiev nezúčastnili

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

ŠAHY 31. marca 2021 - Viacerí šahanskí poslanci sa posledných troch Mestských zastupiteľstiev (MsZ) nezúčastnili, tie sa konali v dňoch 25. marca, 29. marca a 30. marca. Na stole je pritom viacero dôležitých bodov, medzi ktorými vyčnieva návrh na predloženie žiadosti o poskytnutie príspevku na výstavbu mestskej športovej haly vo výške takmer 1,2 milióna Eur. Mesto o tento príspevok muselo podať žiadosť do 31. marca.

Viacerí šahanskí poslanci sa posledných troch Mestských zastupiteľstiev nezúčastnili

O stanovisko sme požiadali primátora mesta Šahy Štefana Gregora a tiež poslancov MsZ, ktorí sa posledných troch MsZ nezúčastnili.

Štefan Gregor, primátor mesta Šahy:

"Zasadnutia MsZ v Šahách sú plánované na kalendárny rok dopredu uznesením MsZ. Najbližšie sme mali naplánované zasadnutie na deň 25.03.21-štvrtok o 15:00 hod. Pozvánka odišla tak ako obvykle, tak isto aj materiály k zasadnutiu boli zverejnené na našej www stránke a doručené poslancov. Pred každým zasadnutím mávame aj pracovné stretnutia, ako aj zasadnutie odborných komisií. Spomínaného zasadnutia sa zúčastnilo len päť poslancov z dvanástich. Aby MsZ bolo uznášaniaschopné, tak sa musí zúčastniť aspoň sedem poslancov. Počkali sme podľa rokovacieho poriadku 30 minút, ale ani po tomto čase sa nedostavil žiaden ďalší poslanec. Zo zákona mám povinnosť zvolať ďalšie zasadnutie do 14-ich dní. Došlo k dohode s poslancami a hlavnou kontrolórkou, že najbližšie zvolám zasadnutie MsZ na deň 29.03.21-pondelok o 15:00 hod. Pozvánka bola, tak ako mi to prikazuje zákon, odoslaná poslancov tri dni vopred. Dohodli sme sa, vzhľadom na pandemickú situáciu, že ak by sa ani pondelok nezúčastnil dostatočný počet poslancov, tak zvolám hneď na druhý deň 30.03.21-utorok na 13:30 hod., ale už formou videokonferencie. Aj pondelkového zasadnutia aj utorkového zasadnutia sa zúčastnilo len päť v pondelok a šesť v utorok poslancov, teda sme neboli uznášaniaschopní. Mám povinnosť do ďalších 14-ich dní zvolať zasadnutie MsZ. Po dohode zvolám zasadnutie MsZ na deň 13.04.21-utorok na 15:00 hod. formou videokonferencie. Verím, že zdravotná situácia dovolí a, že si budú vedieť pani poslankyňa aj páni poslanci zúčastniť nerušene rokovania."

Pál Zachar, poslanec MsZ:

"Už som počul klebety, pochádzajúce od ľudí primátora, že zámerne sa nezúčastňujem na zasadnutiach Mestského zastupiteľstva. Dotklo sa ma to, lebo to je čisté ohováranie, keďže som bol infikovaný vírusom COVID-19 a ležal som doma v izolácií s nebezpečne vysokou horúčkou. Počas karantény by to bolo veľmi nezodpovedné, ísť medzi poslancov s infekciou a sedieť v jednej miestnosti 2-3 hodiny. Túto skutočnosť som oznámil cez oficiálnu adresu mesta, takže vedenie mesta bolo informované o vzniknutej situácií.
Na utorok, 30.3.2021 bolo zvolané zastupiteľstvo online formou, čo som sa dozvedel len v pondelok ráno a inštrukcie boli rozoslané 3 hodiny pred konaním zastupiteľstva. Považujem to za veľmi nekorektný prístup, keďže ja nie som dlhodobo plne uvoľnený zo zamestnania na výkon funkcie poslanca a počas pracovnej doby sa neviem vyhnúť všetkým mojim pracovným povinnostiam za taký krátky čas. Ešte raz: považujem to za zámerné ohováranie a vznikne tu otázka, že kto je zodpovedný napríklad za to, že počas pandémie, keď sa hocikto môže dostať veľmi ľahko do karantény, je prediskutovanie niektorých dôležitých rozhodnutí naplánované len 1 deň pred deadlinom."

Alžbeta Bukorová, poslankyňa MsZ:

"Ja som sa ospravedlnila aj pánovi primátorovi aj pánovi prednostovi, že sa nemôžem dostaviť na zasadnutia kvôli zdravotným ťažkostiam. Raz som poslala e-mail vo štvrtok pred zasadnutím a druhý e-mail som poslala v pondelok ráno."

Marián Zolcer, poslanec MsZ:

"Je mi úprimne ľúto, že Mestské zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné pri takýchto dôležitých bodoch rokovania, ako boli na programe. Treba si však uvedomiť, že sa nachádzame uprostred skoro rok trvajúcej pandémie COVID19 a je vyhlásená mimoriadna situácia v SR. Bolo len otázkou času, kedy sa pandémia a z nej vyplývajúce opatrenia dotknú aj riadneho fungovania tak dôležitého orgánu ako je Mestské zastupiteľstvo. Samotná výzva „Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovej infraštruktúry“ číslo: 2020/001 bola vyhlásená dňa 31.12.2020 s termínom podania žiadostí (od 15.2.2021-do 31.3.2021). V zmysle hore uvedených termínov bolo tak k dispozícii dostatok času na prerokovanie tak dôležitej a zásadnej investície v meste.
Predkladanie bodu "schválenie podania žiadosti" o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie športovej haly, pred Mestské zastupiteľstvo
na poslednú možnú chvíľu dňa 25.3.2021 (pár dní pred uzávierkou výzvy) považujem za manažérske zlyhanie vedenia mesta, alebo naopak za vypočítavý krok. Každopádne žiadna z uvedených možností neveští nič dobré do budúcna pre obyvateľov mesta Šahy."

Peter Bakai, poslanec MsZ:

"Začiatkom marca som prekonal ochorenie covidu-19 a dodnes sa liečim. Z tohto dôvodu som sa nezúčastnil na zasadnutí MsZ."

Tomáš Baráti, poslanec MsZ:

"K téme neúčasti na posledných troch zastupiteľstvách: Vedenie mesta zvolalo zastupiteľstvo na štvrtok 25. marca. Zúčastnilo sa ho 5 poslancov (ostatní poslanci boli na Covid PN alebo ospravedlnení). Nasledujúce zastupiteľstvo zvolal primátor na pondelok 29.marca takým spôsobom, že pozvánku poslal v piatok (26.marca) o 15:22h. Teda na porozumenie: v pandemickej situácii, keď vo štvrtok môže prísť na MsZ len torzo zastupiteľského zboru, tak primátor v piatok o pol štvrtej zvolá zastupiteľstvo na pondelok! Ak sa na vec pozrieme z logického hľadiska, je úplne nereálne, aby bolo zastupiteľstvo uznášaniaschopné v najbližší pracovný deň. O rozposlaní pozvánok v piatok o 15:22 hod. môžme jednoznačne konštatovať, že je absolútne nekorekné a účelové. Keďže kvôli pretrvávajúcej pandemickej situácii sa v pondelok zasadania zúčastnilo opäť len 5 poslancov, primátor zvolal zasadnutie na nasledujúci deň - utorok 30. marca - avšak teraz už spôsobom online.
Zvolanie 3 zastupiteľstiev v priebehu 4 pracovných dní, kde pôvodný krycí list bol na poslednú chvíľu menený a figurujú v ňom úplne iné sumy bez vysvetlenia, svedčí o vypočítavom, neserióznom postupe zo strany vedenia mesta.
Dôvodom mojej neúčasti na troch zasadaniach MsZ v termínoch 25,29,30 marca bola pandemická karanténa v termíne od 17. marca do 30. marca.

Čo sa týka žiadosti mesta o výstavbu "športovej haly", podporujem takýto projekt, nakoľko mesto nemá kultúrny dom a multifunkčná športová hala je vhodným riešením tohto nedostatku pri využití financovania európskymi fondami alebo NFP. V žiadnom prípade však nemôžem súhlasiť s výstavbou telocvične o rozmeroch 45 x 30 m (v ktorej nie je možné usporiadať žiadne kultúrne podujatie, ani športové zápasy na súťažnej úrovni) v sume 2,4 milióna €, keď mesto musí požiadať o úver vo výške min. 1,5 milióna €. V situácii, keď sa celý svet zmieta v Covidovej, hospodárskej a sociálnej kríze, považujem výstavbu telocvične namiesto športovej multifunkčnej haly za absolútne nezodpovedné a cinické voči obyvateľom nášho mesta."

zdroj a foto: Leviceonline.sk

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre