05282020štv

Od júna pravdepodobne opätovne otvoria školy a škôlky, budú na dobrovoľnej báze

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

BRATISLAVA / LEVICE 13. mája 2020 - Žiaci, rodičia i učitelia sa pravdepodobne v pondelok 18. mája 2020 dozvedia, či sa ešte do letných prázdnin otvoria školy a škôlky. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) však podľa Pravda.sk uistil, že každý návrat do školských lavíc bude dobrovoľný.

Od júna pravdepodobne opätovne otvoria školy a škôlky, budú na dobrovoľnej báze

Do škôl by sa mali vrátiť žiaci 1. stupňa základnej školy spolu s piatakmi. "V jednej triede škôlky či školy by malo byť maximálne 12 detí," dodal portál.

"V prvom rade by mali ísť do škôlok deti kritických povolaní, teda zdravotných sestier, lekárov, policajtov, vojakov. V druhom rade to budú deti ostatných rodičov a až naposledy deti rodičov, kde je matka napríklad na materskej dovolenke a úplne posledné pôjdu deti rodičov, ktoré žijú v jednej domácnosti s osobou staršou ako 65 rokov," podľa Pravda.sk spresnil premiér.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) minulý týždeň v stredu podľa Pravda.sk vyhlásil, že návrat do škôl musí byť premyslený, pripravený a prediskutovaný. "Čokoľvek, čo povieme, ovplyvní množstvo ľudí," uviedol podľa Pravda.sk na sociálnej sieti minister. V školskom systéme sa nachádza zhruba 100-tisíc pedagógov a milión žiakov. Minister podľa portálu zdôraznil, že musí myslieť aj na učiteľov do 60 rokov, žiakov so zdravotnými problémami, dezinfekciu či výučbu v rúškach. Podľa ministra je potrebné tiež vyriešiť chod jedální či vstup rodičov do škôl, je veľmi pravdepodobné, že to nebude klasické vyučovanie.

Podporte projekt celoregionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT

Portál Pravda.sk oslovil aj Evu Gajdošovú, školskú psychologičku z Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Tá vidí za návrhom vrátiť do škôl najmä najmenšie deti ekonomické dôvody. "Na jednej strane si uvedomujem, že rodičia sa potrebujú vrátiť do práce, teda aj zabezpečiť starostlivosť pre deti. Ale na druhej strane si neviem predstaviť, ako deti budú pobehovať v rúškach, ako vydržia v nich 4 – 5 hodín, nedotýkať sa vzájomne, držať odstupy, ako to bude s nimi pri jedení, pití, pri návšteve toalety, pri debate… neviem, aké to bude pri hyperaktivite a impulzivite dnešných detí,“ obáva sa podľa Pravda.sk odborníčka.

Pre pedagógov to bude znamenať veľkú psychickú záťaž a zodpovednosť. "Veď čo ak sa nejaké dieťa nakazí pri nedisciplinovanom správaní, ktoré deti určite budú mať, kto bude niesť zodpovednosť? Učiteľka, keď jej to rodičia budú vyčítať?“ poukázala psychologička podľa Pravda.sk.

Gajdošová podľa portálu zároveň upozornila, že s deťmi sa reálne nebude dať pracovať minimálne dva týždne. "Prídu úplne nesústredené, nekoncentrované, hyperaktívne. Zrazu budú s kamarátmi a sústrediť ich na nejaké vyučovanie nebude určite možné. Bude to pre nich veľa nových podnetov," vysvetlila Gajdošová. Dodala, že mnohé deti bude lákať porušovať stanovené pravidlá a opatrenia. "A to predovšetkým dominantné deti, budú mať z porušovania radosť, lebo budú chcieť strhnúť na seba pozornosť. Myslím si, že učiteľky čaká veľmi ťažké, náročné a zodpovedné obdobie," uzavrela Gajdošová podľa Pravda.sk.

Viac o téme tu: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/551293-kedy-sa-deti-vratia-do-skol/

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika Zľavaonline.sk - paleta najlepších zliav Sexland.sk - všetko pre Vaše potešenie

Podľa Sme.sk by školy nemali fungovať v bežnom režime. "Vyučovanie by malo byť uvoľnenejšie a skupiny žiakov menšie. Ráta sa s tým, že v jednej škôlkarskej skupine bude maximálne dvanásť detí, v triede základnej školy pripadne na učiteľa pätnásť detí. Neznamená to však, že sa ostatné deti do školy či do škôlky nedostanú. Žiakov z jednej triedy vo väčšine prípadov roztriedia na polovice. Zákon v štandardnom čase dovoľuje mať v jednej triede materskej školy maximálne 22 detí, na prvom stupni najviac 25 žiakov. Žiaci od šiesteho ročníka by mali aj po prvom júni zostať doma, mladšie deti teda budú môcť zabrať voľné učebne. Problém môže nastať v tom, že školám budú chýbať učitelia," informuje Sme.sk.

Riaditelia zatiaľ nevedia, ako problém vyriešia. Čakajú na usmernenie od ministerstva školstva, zverejní ho zrejme na budúci týždeň. "Niektoré školy chcú na prvý stupeň nasadiť aj učiteľov starších ročníkov, iné tvrdia, že tí majú dosť práce s prípravou online výučby pre druhý stupeň. Na vyučovanie mladších žiakov však môžu využiť vychovávateľov, telocvikárov alebo učiteľov hudobnej výchovy, teda predmetov, ktoré sa počas koronakrízy vyučujú len obmedzene," dodáva sme.sk.

O tom, či školu alebo škôlku otvoria, by sa mali rozhodnúť zriaďovatelia, teda väčšinou obce a mestá. Rezort školstva podľa sme.sk predpokladá, že záujem rodičov bude veľký a obce obyvateľom vyjdú v ústrety. V niektorých obciach však môže byť záujem rodičov menší.

zdroj: pravda.sk, sme.sk, foto: shutterstock

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Prečítajte si:

Podporte finančne Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT.SK
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre