07122020ned

42. ročník celoštátnej súťaže a výstavy amatérskej fotografie v Leviciach AMFO 2014

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 14. novembra 2014 - Regionálnemu osvetovému stredisku v Leviciach sa dostalo cti z poverenia Národného osvetového centra v Bratislave, zorganizovať 42. ročník celoštátnej postupovej súťaže a výstavy amatérskej fotografie AMFO 2014 v Leviciach. Synagóga je miestom výstavy 296 fotografií zo všetkých ôsmich krajov Slovenska.

42. ročník celoštátnej súťaže a výstavy amatérskej fotografie v Leviciach AMFO 2014

foto R. Bihary.

Dňa 7.11.2014 na slávnostnom vyhodnotení tejto súťaže sa zúčastnilo množstvo fotografov - amatérov. Okrem vyhodnotenia mali možnosť konfrontovať na rozborovom seminári svoje názory s profesionálnymi fotografmi, členmi poroty: Miroslavom Pfliegelom, Jozefom Sedlákom a Rudolfom Lendelom. Súčasťou celého podujatia je sprievodná výstava – Výber fotografií z národnej súťaže Českej republiky a vyvrcholením sú trojdňové tvorivé dielne, ktorých účastníci si mohli vybrať z 3 tém: Apropriácia, Nahé príbehy a Narušenie mierok / Príbeh predstavivosti.

Z úst Rudolfa Lendela, lektora tvorivej dielne pod názvom Apropriácia, zazneli slová na vysvetlenie k výberu netradičnej témy. „Snažil som sa priviesť účastníkov k interpretácii staršieho umeleckého diela formou vzniku inšpiratívneho fotografického výsledku. Naučil som ich pomocou rembrandtovského šerosvitu osvetliť portrétovanú osobu a oživiť staré výtvarné dielo v novom / súčasnom fotografickom rúchu, niekedy až humorným podtónom.“

Gabriel Kosmály, fotograf, lektor tvorivej dielne Nahé príbehy: „Celý workshop sa niesol v invenčnom duchu, keď zadané témy: inscenovaná fotografia, premietanie na telo a montáž, som najprv teoreticky vysvetlil účastníkom, v ďalšej fáze som im formou prezentácií predstavil špičkové ukážky majstrov fotografií z týchto žánrov. Snažil som sa o nie popisnú, ale o výtvarnú interpretáciu nahého ženského tela s presahom do nových vyjadrovacích foriem súčasnej fotografie. Búranie zažitých konvenčných obrazov vystriedalo tvorivé budovanie výtvarného fotografického obrazu, kde vždy dominovala idea jemného a poetického stvárnenia aktu. Prekvapil ma fakt, že respondenti celú našu spoločnú prácu sledovali s obrovským záujmom a oduševnením. Vďaka tomu vytvorili naozaj imaginatívne práce, ktoré budú slúžiť ako inšpirácia v ich budúcej tvorivej práci.“

Jozef Sedlák, fotograf, lektor tvorivej dielne Narušenie mierok / Príbeh predstavivosti: „Skvelá organizácia zo strany Regionálneho osvetového strediska v Leviciach a profesionálny prístup všetkých pracovníkov ROS Levice a prihlásených účastníkov workshopu sa podpísali pod výborný priebeh a priateľskú tvorivú atmosféru počas celého trvania workshopu. Postupne sme na tému „Narušenie mierok / Príbeh predstavivosti“, nafotografovali veľké množstvo kvalitných záberov, kde účastníci reagovali na výzvu lektora a snažili sa zachytiť popredie – pozadie reality, ostrosť – neostrosť situácií, netradičný uhol záberu, aranžované postavy v priestore a vytváranie a zachytenie „absurdných“ - „surreálnych“ vzťahov postáv, vecí.“

V novembri, "Mesiaci fotografie" sa oči mnohých priaznivcov tohto média upierajú na množstvo podujatí a výstav spojených s týmto našim sviatkom nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku. Bez zveličovania sa dá povedať, že centrom amatérskeho fotografického hnutia na Slovensku sa uplynulý víkend stali Levice, ktoré v dňoch 7. - 9. novembra privítali účastníkov vyhodnotenia a výstavy amatérskej fotografickej tvorby AMFO 2014.

Fotografia je už vyše 35 rokov pre mňa koníčkom, relaxom, záľubou a zmysluplnou náplňou života a tejto súťaže som sa mnoho rokov zúčastňoval ako autor, účastník vyhodnotení a tiež organizátor nižších stupňov AMFO. Dôverne preto poznám, čo všetko obsahuje príprava a realizácia takéhoto podujatia a som rád, že som sa mohol zúčastniť vyhodnotenia AMFO 2014 v Leviciach a stretnúť s mnohými priateľmi fotografmi a úžasnými ľuďmi, ktorí pripravili pre nás veľmi hodnotný program. Chcem sa podeliť o svoje postrehy a dojmy, s ktorými som sa stretol počas mojej účasti na podujatí. Nie som človek, ktorý sa na svoje okolie pozerá len cez ružové okuliare, ale musím hneď na začiatku priznať, že organizátori mi tzv. "vyrazili dych" a ukázali mi, ako sa to všetko dá v pohode zvládnuť. Myslím, že problémov a organizačného "pnutia" predtým mali dosť, len nám to nedali pocítiť.

42. ročník celoštátnej súťaže a výstavy amatérskej fotografie v Leviciach AMFO 2014
 

foto ROS Levice


Jozef Fašanga, Zvolen, účastník súťaže a tvorivej dielne Nahé príbehy, bývalý redaktor časopisu Fototip. Ale pekne od začiatku - ešte som nebol ani na podujatí, len sedel doma v teple pri PC a vedel som všetko o podujatí. Informácie, ktoré som po prihlásení dostal, nepodcenili žiadny detail. Časový program celého podujatia, mapa s vyznačením miesta konkrétneho programu a fotografia objektu, kde je výstava, tvorivé dielne, ubytovanie, strava, včítane programu a podrobnej náplne pre účastníkov tvorivých dielní.
Príchod - zamierili sme rovno do synagógy, miesta výstavy, vernisáže a registrácie účastníkov. Milé prijatie "hosteskami" v zelených tričkách AMFO 2014, registrácia, ponuka propagačných materiálov a informácia o programe ma priviedli do výstavného priestoru synagógy, ktorá je v spojení s výstavnými prvkami a kurátorským rukopisom dôstojným miestom prezentácie celoslovenskej amatérskej fotografickej tvorby. Snáď len slabé osvetlenie v niektorých častiach výstavného priestoru na poschodí nedávalo možnosť vyniknúť fotografii. Nasledovala zvláštna, na ostatných súťažiach málo vídaná príležitosť - rozbor fotografií členmi poroty. Pre mnohých bolo veľmi užitočné počuť iný názor a vnímanie obsahu fotografie ako je ten vlastný. Vernisáž a odovzdávanie cien prebehla s patričnou slávou a pozornosťou nielen pre ocenených autorov, ale pre všetkých prítomných. Nechýbala samozrejme ani prehliadka a vyhodnotenie multimediálnych prezentácií ako súčasť súťaže a výstavy.
Práca v tvorivých dielňach pozostávala z fotografovania, úpravy fotografií a výberu na záverečný nedeľný dopoludňajší program - prezentáciu nafoteného materiálu, hodnotiaci a rozborový seminár a vyhodnotenie podujatia.
Ja som sa osobne zúčastnil dielne "Nahé príbehy". Už návrh zamerania v piatich tematických celkoch (inscenovaný akt-príbeh, akt-levitácia, premietanie na telo, výtvarné zobrazenie aktu a montáž) vyvolal vo mne bázeň a pochybnosti, či sa to všetko dá za jeden deň zvládnuť. Posmelil ma kolega z nášho fotoklubu a hovorí "to je fajn, super, ja som to už absolvoval". A skutočne, bolo to "super" a už v príprave lektor rozohnal všetky moje pochybnosti. Najprv nám predstavil svoju tvorbu, oboznámil čo nás čaká a pripravil technické vybavenie ateliéru v rámci možností úplne vyhovujúce pre tvorbu. Veľmi mi vyhovoval a pozitívne som vnímal okrem odbornej zdatnosti lektora aj jeho prístup k účastníkom dielne. Žiadne naháňanie, dirigovanie, jednoducho - tvorte si podľa vlastného videnia a cítenia. Takže skutočne sa zmôžem len na skromné - ďakujem.
A čo dodať na záver? Nechýbala nám ani "torta s čerešničkou". Tú tortu sme nepotrebovali a tou čerešničkou ste boli VY organizátori. Lebo bez skúseností, odbornosti, ľudského prístupu, dobrých spolupracovníkov a osvetárskeho srdca by to nešlo. Ale - "nadreli" ste sa, preto ešte raz ďakujem a prajem príjemný oddych, mnoho pekných a úspešných ďalších dní.

Výstava AMFO 2014 potrvá do konca novembra 2014, pozývame všetkých milovníkov dobrej fotografie.

zdroj a fotografie: mk

POZRITE SI AJ:

V Leviciach sa vyhodnocovali súťaže AMFO 2014 a CINEAMA 2014

Zimný fotografický workshop opäť plný inšpirácie

V Leviciach sa vyhodnocoval 41. ročník súťaže amatérskej fotografie AMFO 2013

22 autorov a 60 fotografii - okresné kolo AMFO 2013

Festival Dni mladej fotografie v Leviciach 2012 otvorený

Krajské kolo súťaže v neprofesionálnej fotografickej tvorbe AMFO 2011

Dni fotografie v Leviciach 2011

 

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre