Čerpacia stanica J.I.D. Gas, Hronská 2, Levice

Čerpacia stanica J.I.D. Gas, Hronská 2, Levice

03202023pon

Festival Dni mladej fotografie v Leviciach 2012 otvorený

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 15. mája 2012 - V piatok 11. mája 2012 sa na nádvorí levického hradu uskutočnilo slávnostné otvorenie 5. ročníka medzinárodného fotografického festivalu pod názvom Dní /mladej/ fotografie v Leviciach 2012. Podujatie otvorili príhovory riaditeľky ROS Levice Mgr. Alžbety Sádovskej a poslanec MsZ Levice Ing. Igor Varga a samotnú výstavu uviedla spolu s predstavením jednotlivých vystavovateľov riaditeľka Galérie umenia v Nových Zámkoch Mgr. Magdaléna Klobučníková.

Festival Dni mladej fotografie v Leviciach 2012 otvorený

Na podujatí prezentovali svoju tvorbu tri autorky z rôznych krajín Európy a to Gábor Enikö z Maďarska, Sannah Kvist zo Švédska, slovenská autorka Monika Stacho a svetoznámy fotograf Yuri Dojc.

V rámci festivalu sa v sobotu 19. mája uskutoční:
- otvorenie a vyhlásenie témy FOTOMARATÓN v Dome Matice slovenskej v Leviciach od 10:00 hod.;
- od 16:00 hod. sa zrealizuje výstava fotografií Juraja Kevina Chudého v kaviarni Schoeller`s;
- od 17:00 hod. sa slávnostne vyhodnotí a vyhlásia sa výsledky okresného kola AMFO 2012 v Dome Matice slovenskej , - pričom výstava potrvá do 25.5.2012;
- od 17:30 hod. sa vyhodnotí Fotomaratón v Dome Matice slovenskej;
- od 19:00 hod. sa premietne film Muži revolúcie / Prízrak spolupráce za účasti režisérky a scenáristky filmu Zuzany Piussi.

Festival Dni mladej fotografie v Leviciach 2012 otvorený

O týždeň neskôr sa v sobotu 26. mája 2012 od 19:00 hod. premietnu dokrútky pri príležitosti 10. výročia založenia Celkom malého divadla zo Žemberoviec pod názvom Dokument z divadelných predstavení.

Pripravili sme fotoreportáž zo slávnostného otvorenia festivalu Dni /mladej/ fotografie v Leviciach 2012. Všetky naše fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérií.

V rámci podujatia sme oslovili riaditeľku Regionálneho osvetového strediska v Leviciach pani Mgr. Alžbetu Sádovskú, ako i jednotlivých vystavovateľov.

"Projekt Dni mladej fotografie je projekt, ktorý sme začali realizovať už v roku 2007, pričom názov podujatia vzišiel z myšlienky pána Kosmályho st. v rámci konceptu spolupráce profesionálnych a amatérskych fotografov mladšej generácie. V rámci tohto fotografického festivalu je pripravených 9 výstav, medzi ktorými nájdeme profesionálne, amatérske, autorské ale aj kolektívne výstavy, takisto je pripravené jedno divadelné a dve filmové predstavenia. Organizátormi podujatia sú Regionálne osvetové stredisko v Leviciach a O.Z. Fotogravity v spolupráci s Tekovským múzeom v Leviciach," predstavila podujatie riaditeľka ROS Levice.

"Ak mám byť úprimná, nie som inšpirovaná inými fotografmi, pretože je to ťažké hlavné z technickej stránky. Mám tiež veľmi rada nordické kresby. Na tvorbu svojich diel často používam svojich vlastných fotografov. Dlho som sa venovala amatérskej fotografií, neskôr som si zriadila svoj vlastný internetový blog, na ktorý som umiestňovala fotografie z môjho života. Nemala som na to nejaký harmonogram, alebo scenár, bolo to len zaznamenávanie priebehu môjho života. To bolo okolo roku 2005. Odvtedy som zmenila pár krát štýl, pretože som bola v tom čase dosť naivná. Pred troma rokmi som zmenila svoj názor na fotografiu a namiesto komerčnej fotografií sa venujem hlavne umeleckej," hovorí o svojej fotografickej tvorbe mladá švédska fotografka Sannah Kvist.

"Do mojej fotografickej tvorby ma inšpiruje rodina, zážitky a to, čo práve prežívam. Fotografií sa venujem od svojich 14-tych rokov a profesionálne od skončenia vysokej školy v roku 2004. O mojich cieľoch a snoch je veľmi ťažko hovoriť, pretože tie by sa prezrádzať nemali, pre mňa však nie je dôležite dosiahnuť nejaký objektívny cieľ. Snažím sa o sebavyjadrovanie a pri tom aj relaxovať a presne to podľa mňa dané fotografie musia mať. Keď sa však chceme pozerať na niektorého z umelcov prostredníctvom jeho fotografie, tá by sa podľa mňa mala vnímať z jej vnútra a nie z jej vizuálneho hľadiska," opísala svoje vnímanie fotografie slovenská fotografka Monika Stacho.

"Ak sa poobzeráme po mojich fotografiách, zistíme dve dôležité aspekty, ktoré sú pre mňa dôležité. Jedna z nich je technika. Zaujíma ma technika, ktorá sa pripravuje bez akéhokoľvek použitia fotoaparátu. Sú to rôzne staršie techniky, s ktorými veľmi rada experimentujem. Takisto je to fotogram a tiene, ktoré sa na fotografiách zvýrazňujú.  Takisto ma zaujíma téma v minulosti žijúcich tvorov, hlavne hmyzu a pod. Moje začiatku s fotografovaním sa datujú už k môjmu detskému veku. Môj otec mával fotolaboratórium, no mňa veľmi nezaujímal fotoaparát, ale práve príprava a vyvolávanie fotografií. Keď počas vyvolávania fotografií otec vyšiel z fotolaboratória, práve to bol čas pre mňa a pre moje experimenty. Bolo to v čase, keď som mala asi 13 rokov," zo svojho vnímania fotografie a zo svojich začiatkov opísala maďarská nadaná fotografka Gábor Enikö.

zdroj a fotografie: www.leviceonline.sk

ö

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre