04232024uto

Lucas Perny predstavuje The Rondel + video

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 11. júna 2013 - Experimentálny bubeník, ktorý hrával so skupinami Dilusion, Krumplipapricash a neskôr v projekte Stefanik, Perny, Kollar & Kofi. Hudobník z Komjatíc, ktorý sa zameriava na tvorbu a live kompozíciu bubeníckych sól, ktoré sú v štýle kombinácie '60s & '70s, psychedélie, avantgardy a živého drum n bassu, vydáva nový album. Prinášame Vám preto rozhovor s týmto talentovaným umelcom o jeho čerstvom sólovom počine.

Lukáš Perný

Posledný sólový album ste vydali v roku 2011, prečo taká pauza?

Dôvod je jednoduchý. Chcem robiť radšej menej hudby, ale o to viac kvalitnej. Minulý rok som vydal s Miloslavom Kollárom úspešný album "Astral Gate", ktorý sa pomerne úspešne predával na koncertoch a na Youtube získal pomerne vysokú sledovanosť. Ideálne je vydať tak jeden album za rok a jeden sólový za dva roky.

Koľko trvalo nahrávanie albumu?

Na sólovom albume som začal pracovať už v roku 2012 a nahráva sa na tri etapy - študio Profil, štúdio Soundlab a  moje osobné štúdio P. Posledná etapa zahŕňala post-produkciu a nekonečné hranie sa so skladbami. Vystihnúť tú správnu kombináciu zladenia nástrojov, hlasitostí, dynamiky hrania - to je to najväčšie umenie.

Byť experimentálnym skladateľom znamená stráviť hodiny hľadaním správnej šialenosti, niečoho nového a niečoho interpretačne bohatého s tým, že výsledok nikdy nie je zaručený. Je to ako keď varíte guláš. Môžete ho navariť z tých najkvalitnejších ingrediencií, avšak stačí ho presoliť a všetko je v háji. Dúfam, že nájdem tú magickú príchuť, ktorú budú mať moje skladby.

Čo vás inšpirovalo k novému albumu?

Koncertné zážitky, stratená láska a mesiac v depresii (najmä skladba "Instrumentall Transcommunication" je ako cesta z pekla/alebo do pekla?), hľadanie antropologickej podstaty bicích nástrojov, túžba spojiť živé a elektronické a najmä nahrať niečo, čo tu ešte nebolo.

Čo je vašou víziou pri albume?

Predovšetkým chuť nahrať niečo prelomové, osloviť zaujímavých ľudí a zanechať tu hodnotné hudobné dielo, stopu, ktoré pretrvá po mojej existencii na tejto planéte.

Lukáš Perný

Čím bude nový album iný?

Predovšetkým bude iný než moje predchádzajúce počiny vďaka hosťom, ktorí dajú albumu úplne novú dimenziu. Vznikli zaujímavé žánrové prepojenia.

Druhá dôležitá vec je rozšírenie o klávesové nástroje. Začal som komponovať aj na klávesoch a tento druh vyjadrenia emócii sa mi páči čoraz viac. Na albume bude dokonca jedna samostatná klávesový skladba. Zvuk klávesov pripomína Ricka Wrighta a tak ma inšpiroval, že som s ním nahral samostatný song. Skladba sa volá "Moonlight Lullaby Of The Lengyel Culture" a inšpiroval ma pobyt na mieste rondelu v Nitrianskom hrádku za mesačnej noci. Mesiac sa odrážal v rieke a v pozadí bolo počuť žaby a nočné vtáctvo. Vyvolalo to vo mne také silné pocity, že som to musel zhudobniť. Skladba tam vlastne ani nemala byť. Nahral som ju na poslednú chvíľu.

Keby ste mali predstaviť svoj album, čo by ste odkázali poslucháčom?

Pôjde o zmes elektronickej, psychedelickej, jazzovej, experimentálnej a ethno hudby. Nepôjde už výlučne o bubenícke sóla, ale aj o experimentovanie s inými nástrojmi, ktoré dopĺňajú nekonečné možnosti hubdy. Chcel som poňať bicie nástroje inak ako väčšina hráčov. Nejde mi o masturbácie s technikou hry, i keď sa to tak možno niektorým poslucháčom bude zdať. Pôjde mi skôr o hľadanie prvotnej funkcie tohto nástroja, ktorá bude cieľom môjej celej hudobnej karíery. Bubny totiž dokážu aj spievať a pri vysokej dávke fantázie, experimentovania so zvukom a netradičných rytmov môže vzniknúť niečo úplne nové. O to som sa celý čas snažil. Aj keď mi o to išlo už pri albume Psychedelic Springland, na albume The Rondel je tento experiment obohatený o ďalšie nástoje, na ktorých som začal hrať - najmä darbuka, elektronické bicie a klávesové nástroje.

Vydanie albumu bolo naplánované už dávno. Prečo toľké meškanie? Vyšiel vám aj singel ako náplasť za tento delay? Je to satisfakcia pre poslucháčov?

Ako som už spomínal, nahrať experimentálny bubenícky album nie je to isté, ako nahrať album s troj-akordovými pesničkami. Je to nekonečné hľadanie, prehodnocovanie skladieb, hľadanie konceptu, čakanie na inšpiráciu. Album mal vyjsť už počas júna, avšak s hudobným producentom a hosťom albumu, Petrom Turayom sme sa zhodli, že by bolo fajn v pôvodný termín najskôr vypustiť spoločný singel. A tak vyšiel singel Afternoon Connection s Petrom Turayom, ktorý sme nahrali už počas nahrávania albumu. Celé zdržanie spôsobila post-produkcia skladieb, dorábanie nápadov na klávesoch a taktiež mastering, ktorého sa nakoniec zmocnil Mgr. Martin Kovarík, z hudobnej skupine The Fresh Carnations. Taktiež meškanie spôsobilo hľadanie vydavateľstva.

Skúste popísať svoj nový výtvor...

Aj keď bolo ťažké formovať album ako koncepčný, istá utajená kontinuita tu je. Tému tvorí cestovanie časom medzi pravekom a súčasnosťou. Od čias Rondelov a rituálov až po súčasnú post-modernu. Úvod tvorí titulná skladba, ktorá je ukážkou môjho sveta bicích nástrojov v koncertnom prevedení. Začína bubeníckym sólom v mojom obľúbenom rytme a pokračuje do vôd drum and bass (obohatenú o vlastne nahrané synťáky) cez experimentálnu pasáž. Druhá skladba s názvom "Psychedelic Electroland Jam" ma dlho zvádzala k pomenovaniu albumu, pretože práve o spojenie elektroniky a psychedélie mi pôvodne išlo. Vďaka hudobníkom Petrovi Turayovi, Jojovi blue a Michalovi Čamajovi; ktorý celú session zorganizoval; vznikla unikátna jam session, kde sa spojili šamanistické rytmi a moderná elektronická hudba. Z jam session vznikla aj polo-komponovaná skladba "Journey To Our Minds", ktorá je trojkou na albume.

Lukáš Perný

Ďalšia skladba vás privedie do úplnej inej krajiny a dokonca na inú planétu, planétu Kobaïa. Ide o poctu môjmu veľkému vzoru, bubeníkovi a skladateľovi Christianovi Vanderovi a jeho skupine Magma. Názov v kobaïštine "Zeuhl Tendiwa Udea" vymyslel hosťujúci basgitarista, Vladislav Žemba. Vladislav je jeden z mála basgitaristov, ktorý dokážu na Slovensku zahrať postupy zeuhl music na basgitare.Tento žáner sa vyznačuje najmä dominantnou rytmickou sekciou. Pohybuje sa pomedzí jazzu, progu, elektra, psychedélie a opery. Moja skladba je parafrázou na album Mekanïk Destruktïw Kommandöh a song Blüm Tendiwa z albumu Wurdah Ïtah. Nasleduje krátke Intermezzo inšpirované slovenským bubeníkom Dušanom Hájekom. Na ďalšej skladbe hosťuje významný hudobný skladateľ,semiotik a experimentátor Julo Fujak, ktorého som mal tú česť spoznať na Katedre kulturológie, Filozofickej fakulty, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde študujem. Oslovil som ho a vznikla veľmi zaujímavá experimentálna skladba, ktorá bola nahrávaná deň po úmrtí Raya Manzareka. Preto Július navrhol názov "Day After Ray". Táto spolupráca bola pre mňa veľmi cennou skúsenosťou. Akýmsi mojim pokračovaním je ďalší track "Alle Eirbas". Ďalší track je bubenícke číslo "Hospital Ghosts", ktoré pravideľne hrávam na svojich koncertoch.

{youtube}

{/youtube}

V "Post-industriálnej depresii" sa vrátime opäť ku elektronike. Skladba vznikala pomerne dlho. Pôvodne išlo o bubenícky duet s mojim otcom, Milanom Perným starším. Zdalo sa mi to byť prázdne a tak som začal experimentovať. Po nahraní syntetizátorov som nahral aj dupľované elektronické bicie a vzniklo niečo, čo som predtým nikdy nerobil.Vladislav Žemba zahosťuje aj v skladbe "Transcendentall Ego", ktorá je poctou filozofovi Husserlovi a jeho teórii o tom, že Ja = MY. Nasleduje spomínaná mesačna skladba Lengyelskej kultúry a po nej sa z roku -4967 presunieme do obdobia náboženských vojen a tureckých vpádov v skladbe "Blood Of Religious Wars", kde organ a harmónium symbolizujú dve znepriatelené svetové náboženstvá a krviprelievanie, ktoré toto nepriateľstvo spôsobilo. Orientálny motív plynule pokračuje od skladby "The Har(l)m Shake", kde hosťuje môj dlhoročný kolega - Mgr. Miloslav Kollár. Ironický názov je namiereným proti masovosti a hlúpnutiu v spoločnosti a viac-menej nekorešponduje s hudobným obsahom. V ethno skladbe môžete počuť turecký nástroj oud a darbuku. Jeden z trackov, ktoré vznikli ako posledné patrí 17 sekudnová skladba "Rituál", ktorá opäť odkazuje (podobne ako Lullaby...) na názov a tému albumu - praveké rituály uprostred Rondelov. Ide o krátku spomalenú pasáž z inej skladby albumu.

Tento bonus vznikol náhodou a rozhodol som sa ho tam dať, pretože je zaujímavým introm k záverečnej kompozícii, ktorá uzatvára album ako celok. Kompozícia s názvom "Instrumentall Transcommunication" (názov znamená - technológia komunikácie s mŕtvymi prostredníctvom elektronických prostriedkov) vznikala najdlhšie a bola vlastne prvou skladbou na nový album. Ide o mix z niekoľkých nahrávaní, pospájaný v jeden celok, ktorý sa vzájomne prelína. V skladbe nepriamo hosťuje kolega zo skupiny Krumplipapricash - Henry, ktorý sa v čase nahrávania nachádzal v južnom Španielsku, kde žil nezávislým životom. Nachádzajú sa tu aj fragmenty (zvuky) z jeho experimentálnych kompozícii a taktiež industriálne zvuky Miloslava Kollára z nahrávania albumu Astral Gate. V prvej minúte začujeme spomínané hlasy mŕtvych, organ, Henryho gitarový motív a zvuk vlaku. Experimentálne bubnovanie strieda klasické sólo, ktoré je doprevádzané tzv. zvukmi z pekla, ktoré sa začali objavovať po planéte Zem. Okolo štvrtej minúte skladba ešte viac potemnie industriálnym motívom Miloslav Kollára na synťákoch. Opäť nasleduje virblové sólo po ňom ambientné pasáže. V ôsmej minúte sa ku tajomným hlasom pridá basgitara, ktorú som nahral na klávesoch. Nasledujú bicie efektované fázerom a postupné gradovanie skladby a zvuk vlaku z filmu Stalker, ktorý nás do skladby priviedol.

Lukáš Perný
Chcel by som sa týmto smerom poďakovať všetkým, ktorí na albume pomáhali, pôsobili a spolutvorili.Špeciálne Ján Walla (nahrávanie v Štúdiu Profil), Ing. Milan Perný, PhD. (organizácia nahrávanie v Študiu Profil), doc. PhDr. Július Fuják , PhD. (nahrávanie a spoluautorstvo v skladbe "Day After Ray"), Jojo blue (klávesy a kompozícia), Peter Turay (elektro sounds, klávesy), Mgr. Miloslav Kollár (hosťovanie na oud a harmóniu), Michal Čamaj (organizácia nahrávacej session s Petrom Turayom a Jojom blue), Mgr. Vladislav Žemba (basgitara) a Mgr. Martin Vacho (autor obalu), Mgr. Martin Kovarík (mastering), Henrymu (za poskytnutie zvukov z jeho skladieb ku finálnej kompozícii), Wolfgangovi Sauberovi (za inšpiráciu k obalu albumu) a ďalším.

RM - TECH - bazény na mieru, prekrytia, stavby, servis

Kde sa bude dať nový album kúpiť?

Najmä na koncertoch, ale dá sa objednať aj cez moju webovú stránku www.railman.szm.sk v sekcii diskografia, kde je uvedený e-mail. Album sa určite objaví na stránkach Bandcamp a Youtube.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Chcel by som svoj koncertný repertoár rozšíriť o využívanie samplov a zvukov, ktoré boli použité na albume. Mohla by tak byť moja koncertná šou zaujímavejšia. Plánujem hosťovania s ďalšími umelcami v rámci singlov a internetových spoluprác a taktiež dokončiť ďalší album s Miloslavom Kollárom a comebackové LP skupiny Krumplipapricash, kde by som sa chcel vrátiť k hudbe 60s, vďaka ktorej hrám a komponujem.

Čo by ste odkázali čitateľom Leviceonline.sk?

Odkázal by som, že sa budem tešiť, keď si album vypočujú a taktiež budem rád, keď sa objavia aj na mojich koncertoch, pretože koncerty neplnia iba zmysel umeleckej interakcie medzi poslucháčom a tvorcom, ale majú aj sociálny aspekt. Nie je nič krajšie, než keď sa ľudia stretnú. V tejto dobe posadnutej individualizmom a izoláciou, kde všetky hodnoty nahradila túžba po peniazoch a bohatstve je práve sociálny kontakt v spojení s počúvaním alternatívneho umenia niečo, čo povznáša nielen jednotlivca, ale aj celú spoločnosť. Preto budem rád, keď čitatelia Leviceonline.sk budú navštevovať nielen moje koncerty, ale aj kultúrne podujatia vo všeobecnosti. Podporia tým nielen hudobníkov, maliarov, divadelníkov, filmárov, básnikov, fotografov a iné druhy umelcov, ale aj organizátorov kultúrnych podujatí, ktorí následne vo svojej práci nájdu zmysel. A zmysel (ako hovorí prof. Bělohradský) je práve to, čo v súčasnej post-modernej spoločnosti ľudom chýba.

Prečítajte si aj podobné články:
- http://www.leviceonline.sk/kultura/kultura-z-okolia/lucas-perny-a-miloslav-kollar-s-ich-debutovym-albumom-astral-gate
- http://www.leviceonline.sk/spolocnost/showbiz/projekt-intuitivnej-hudby-lucas-perny-and-miloslav-kollar
- http://www.leviceonline.sk/spolocnost/rozhovory/solovy-bubenik-lucas-perny-vydal-novy-singel-newborn
- http://www.leviceonline.sk/spolocnost/rozhovory/rozhovor-s-hudobnou-skupinou-krumplipapricash

 

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre