05282024uto

Lucas Perny a Miloslav Kollár s ich debutovým albumom Astral Gate

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 3. septembra 2012 - Experimentálne zoskupenie Lucas Perny & Miloslav Kollár, ktorých sme Vám už na našom portáli predstavili (Projekt intuitívnej hudby Lucas Perny and Miloslav Kollár), vydali svoje debutové CD pod zaujímavým názvom "Astral Gate". Multižánrový album, v ktorom sa stretáva zmes drum’n’drone (žáner vynájdený projektom spolu s podžánrami drum’n’violin alebo drum’n’sitar, ktoré integrujú postupy elektronickej hudby hranej naživo, špecifických nástrojov a vplyvov rytmov z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia) a okrem kompozícií intutívnej hudby v štýle drum’n’drone sa na albume nachádzajú aj skladby, ktoré by sa dali zaradiť ku ’60s psych garage, ’70s jazz-funk, swingu, ethno a oriental music, antická hudba, psychedelic prog rock a avant-prog.

Lucas Perny a Miloslav Kollár s ich debutovým albumom Astral Gate

Toto hudobné duo sme vyspovedali, aby nám povedali niečo viac o samotnom albume, ako i o priebehu vzniku tohto albumu.

Prečo názov albumu Astral Gate a ako tento názov vznikol?

Lucas Perny: Hľadali sme niečo, čo by vystihovalo istú spirituálnosť albumu a hlavne niečo, čo ešte nebolo použité.
Miloslav Kollár: Práve tóny hudby môžu byť pre niekoho bránou, otvárajúcou myseľ novým spirituálnym skúsenostiam.

Ako dlho vznikal album?

Lucas Perny: Na albume sme pracovali od marca 2012. Zo všetkých nahrávok, ktoré sme dovtedy nahrali, zostali zverejnené iba dve a to v rámci singlu "Drum’n’Drone Jam/Afternoon Dreams". Prišlo nám množstvo ponúk na koncerty a na nahrávanie stále nebol čas. Keď nám prišla ponuka hrať v rádiu Bunker, bola to príležitosť nahrať reprezentatívne živé nahrávky, ktoré by vystihovali náš štýl. Vznikli presne v čase, keď sme v rádiu hrali naživo. Druhá príležitosť nastala, keď sa nám konečne podarilo zorganizovať nahrávanie "štúdioviek".
Miloslav Kollár: Najťažšie je vždy začať, ale potom to už celé beží ako lavína strmým svahom. Najprv sme nahrávali zvukovú skúšku s bicími a basgitarou, a táto session dopadla tak dobre, že sme tieto podklady použili do viacerých skladieb. Časť albumu musela byť nahrávaná po stopách, pretože sme iba dvaja a vo väčšine skladieb znie viac nástrojov. Tak som buď dohrával klávesy a flauty, alebo som ku skladbám z rádia Bunker dohral basu, čo umocnilo ich rytmiku a výsledný fekt.

Lucas Perny a Miloslav Kollár s ich debutovým albumom Astral Gate

Nejaké pikošky z nahrávania albumu?

Lucas Perny: Nasledujúci deň sme hrali ďalší koncert. Názov albumu sme vymysleli o 5:20 ráno po finálnom nahraní posledného tracku. Aby sme sa nebrali vážne, treba dodať, že našu pracovnú morálku počas prvých dní nahrávania vystihuje komix:

Lucas Perny a Miloslav Kollár s ich debutovým albumom Astral Gate

Miloslav Kollár: V podzemných priestoroch nahrávacieho štúdia sa nachádzalo asi 500 litrov vína, čo do významnej miery ovplyvnilo našu pracovnú morálku a doplnilo inšpiráciu. :)

Z čoho ste brali inšpiráciu k jednotlivým skladbám z tohto albumu?

Lucas Perny: Hmm... pocitovou inšpiráciou sú u mňa najmä všetky tie koncertné zážitky a príjemná atmosféra pri nahrávaní. Čo sa týka hudobnej inšpirácie, tak jednoznačne progresívny a psychedelický rock z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, živý drum and bass, antická a stredoveká svetská hudba, ethno a orientálna hudba a množstvo ďalších hudobných žánrov. Absolútne najväčšou inšpiráciou je publikum. Poslucháč je v našom prípade súčasťou procesu tvorby.
Miloslav Kollár: Inšpiráciou obvykle býva moment, neuchopiteľná chvíľa, kedy v reálnom čase vzniká nápad a nezaniká iba preto, že je zaznamenávaný. A potom samozrejme radosti a bôle minulosti a súčasnosti, ženy, víno, hory skvelej muziky...

Lucas Perny a Miloslav Kollár s ich debutovým albumom Astral Gate

O čom jednotlivé piesne hovoria?

Lucas Perny: Všetko záleží od individuálnej predstavivosti recipienta. Tú však nechcem ovplyvňovať svojimi slovami. Nechám to na hudobných kritikov.
Miloslav Kollár: Konkrétny obsah má iba Svätojánska Víla. Je to čarodejná pieseň, ktorú som napísal kedysi dávno ako fikciu, ale ktorá sa mi po rokoch naozaj stala...Ostáva sa už len započúvať do jej slov.

Lucas, je to Váš debutový album, ako by si opísal spoluprácu na ňom s Miloslavom Kollárom?

Lucas Perny: S Miloslavom spolupracujem už od roku 2009. Významné formovanie nášho štýlu nastalo v projekt SPK, kde sme sa našli v multižánrovej prezentácii a hudbe postavenej na intuitívnom hraní. Keď spolu hráme, nastáva určitá vesmírna zhoda energií. Zo všetkých hudobníkov, s ktorými som v živote hral, som zatiaľ nenašiel žiadneho, ktorý by sa vyrovnal Miloslavovi Kollárovi v multižánrovosti, schopnosti hudobnej komunikácie na pódiu, robení show, štýle a hudobnom prejave. Heh.. ale... aby to nevyznelo až tak veľmi pateticky, musím povedať, že ma tiež vie poriadne naštvať, najmä pri organizácii koncertov a jeho lenivosti. Na druhej strane je to jediný muzikant, ktorý so mnou a mojou povahou vydržal tak dlho, za čo má môj obdiv.
Miloslav Kollár: Miloslav je nesporne skromný a talentovaný hudobník, spolupracuje sa mi s ním naozaj výborne. Je to asi jediný hudobník, ktorý spolupracuje na skladbách presne tak, ako by som to robil ja sám, a preto je mimoriadne ľahké uzavrieť s ním tvorivý kompromis.

Môžeme sa tešiť aj na ďalšie Vaše spoločné hudobné diela?

Lucas Perny: Máme fúru nových nápadov. Jediné čo nám chýba, je čas a voľný priestor na nahrávanie ďalších skladieb. Avšak, ďalšie albumy vydáme iba v prípade, že týmto rokom nekončí koncom roka existencia ľudského rodu na tejto planéte. Ešte predtým chcem vydať tretí sólový album, z ktorého mám už teraz nahrané dve skladby.
Miloslav Kollár: Pripravujem svoj sólový, pesničkársky album, na ktorom bude určite hrať Lukáš významný part. Nového materiálu a nápadov je už aj teraz neúrekom, ale všetko má svoj čas, tak snáď...do roka a do dna.

Lucas Perny a Miloslav Kollár s ich debutovým albumom Astral Gate

Čo pripravujete v najbližšej dobe?

Lucas Perny: Rozdávať energiu a radosť ľudom na koncertoch, vydať ďalšie albumy, single, klipy a možno raz nahráme aj film.
Miloslav Kollár: S odchádzajúcim letom končí festivalová a začína klubová sezóna, takže sa so svojou hudbou prenesieme z veľkých pódií pod hviezdami na menšie, osobnejšie, klubové. Kto by si nás chcel vychutnať naživo, nech sa páči, radi prídeme zahrať aj vám!

Album Astral Gate si zadarmo môžete stiahnuť na: http://www.last.fm/music/Lucas+Perny/Astral+Gate+%28Lucas+Perny+&+Miloslav+Kollar%29

link soundcloud : http://soundcloud.com/lucasperny/sets/astral-gate-lucas-perny/%C2%A0%C2%A0oficialny

Lucas Perny a Miloslav Kollár s ich debutovým albumom Astral Gate

Prečítajte si tiež:
- Projekt intuitívnej hudby Lucas Perny and Miloslav Kollár;
- Sólový bubeník Lucas Perny vydal nový singel Newborn;
- Rozhovor s hudobnou skupinou Krumplipapricash.

zdroj: www.leviceonline.sk, fotografie: Lucas Perny

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre