09282022str

Rozhovor s hudobnou skupinou Krumplipapricash

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Rozhovor s hudobnou skupinou KrumplipapricashLEVICE 5. júna 2011 - V rámci nášho nového seriálu rozhovorov a predstavovaní hudobných skupín a muzikantov z mesta Levice, levického okresu a okolia, Vám ako prvý prinášame rozhovor s mladou hudobnou skupinou, ktorá nesie zaujímavý názov - KRUMPLIPAPRICASH.

 

Krumplipapricash je jam band hrajúca tzv. rock'n'roll-psychedelic hudobný štýl. Skupinu tvoria traja mladíci, a to multinštrumentalista Miloslav Kollár zo Šale, basgitarista a zakladateľ Lečoslav Čalamády z Levíc a bubeník Lucas Perny z Komjatíc.

Chalanom sme položili niekoľko otázok:

Zaujímavý názov kapely, ako vznikol?

Lucas Perny: Bol to nápad Miloslava a Lečoslava, takže v tomto nechám priestor pre ich odpovede.

Miloslav Kollár: Názov Krumpliparicash vznikol podľa môjho obľúbeného jedla s veľmi jednoduchou prípravou a veľmi účinným zasyťovacím efektom, ktorého hlavnou zložkou je lečo, alebo Lečo. :o)

Predstavili by ste jednotlivých členov kapely?

Lucas Perny: Multiinštrumentalista Miloslav Kollár spieva a hrá na gitare, flaute, mandolíne a všeličom možnom. Na basgitare hrá Henrych Solčan so pseudonymom Lečoslav Čalamády a ja hrám na bicích nástrojoch a všetkom možnom, po čom sa dá búchať (raz som bol donútený hrať na skrini). Myslím, že z bubeníckeho hľadiska nieje dôležité na čom hráte, ale ako hráte. Neznášam rozmaznaných bubeníkov, ktorí hrajú iba na špičkových sadách. Ja si zahrám rovnako rád na nových Ludwigoch ako i na starých bicích Amati, na ktorých s Krumplipapricashom hrávam skoro stále.


Ako kapela vznikla a kedy?

Lucas Perny: Vznik Krumplipapricashu sa týka iba Lečoslava a Mila. V podstate Krumplipapricash zažil dve obdobia. V prvom období išlo výhradne o akustický projekt Mila a Leča, v ktorom sa sústreďovali na acid-folkovú a improvizačnú tvorbu. Toto obdobie vám lepšie popíšu kolegovia. V auguste 2009 ma zavolali na jamovačku v nitrianskom parku, kde boli tieto experimenty doplnené o moju rytmickú zložku na bongách. Z tejto akcie vznikol aj záznam a zopár vecí sa dostalo aj na výberovkový, živý album Anthology Of Rainbow Fountains (Trepot motýlích krídiel alebo Kyselinový ľud). O niečo neskôr Lečoslav zorganizoval koncert v klube Vinyl a s ním spojenú Rozhovor s hudobnou skupinou Krumplipapricashhudobnú skúšku. Na tejto skúške sme hrali prvý krat “elektricky” a to bol začiatok druhého obdobia tohto zoskúpenia, v ktorom sa hrali najmä menej známe a zabudnuté veci z šesťdesiatych rokov, spojené s vlastnou tvorbou. V roku 2010 prišiel rozkvet v koncertovaní po celom Slovensku.

Miloslav Kollár: Kapela vznikla, keď sa Lečoslav s kamarátom Cvokym už nedostali na vypredaný rockový koncert v Šali, a tak, nocujúc u mňa na byte, aby som prekonal nudu s ľuďmi, ktorých som poznal len minimálne, rozdal som svoje hudobné nástroje a miesto rečí sme sa radšej pozhovárali hudbou.

Lečoslav Čalamády: Vznikli sme vo výťahu smerom hore k Milovi. Spali sme u Mila a s dlhej chvíle čakania na vlak sme vytasili každý svoje nástroje a pustili sa do spoločného diela. Na základe toho čo vzniklo, sme sa zhodli na tom, že to má istý potenciál a bola by škoda to hudobne nevyužiť.

Čo hráte?

Lucas Perny: Hráme psychedelický rock, rock and roll, blues, folk rock a tiež garážový rock (čo je predchodca punku v 1960s, ktorý vychádza z rhytmn and bluesu). Hudba je založená najmä na improvizáciách.

Miloslav Kollár: Žánrovo by sa to dalo zhrnúť ako psychedelický rock and roll, oprášené klasiky žánru s pribúdajúcim počtom vlastných piesní.


Aké máte ciele s kapelou?

Lucas Perny: Z mojej strany je to pravidelné koncertovanie, nejaký ten štúdiový album a vyzdvihnutie žánrov, ktoré hráme.

Miloslav Kollár: Cieľom kapely je spojiť ľudí fandiacich rovnakému štýlu hudby a pritom zabaviť poslucháčov aj seba.

Lečoslav Čalamády: Cieľom je dostať tento žáner medzi ludí a inšpirovať ich k podobnej tvorbe.


Kto je lídrom kapely, kto má na starosti texty, kto skladá hudbu?

Lucas Perny: Dalo by sa povedať, že ideovým lídrom kapely je Lečoslav a hudobným Miloslav. Tvorba je v Krumplipapricashi to, čo predvádzame na pódiu a tam ide o spontánne komponovanie všetkých členov.

Miloslav Kollár: Kapela lídra nemá, každý má svoje pole pôsobnosti, Lečo je manažér a maskot kapely, Lukáš je hlavným propagandistom a ja som Fuehrer, čo sa spolupodieľa na dramaturgii a dodáva vlastné skladby.

 

Ako by ste charakterizovali postavenie hudobného štýlu, ktorý hráte na Slovenaku a v regióne mesta Levice a okolia?

Lucas Perny: Jednoznačne menšinový, ale jeho energickosť nám dáva možnosti v spájaní sa (nielen) s miestnymi punkovými a rockovými kapelami (pri organizovaní koncertov). Rock and roll a punk majú k sebe veľmi blízko.

Miloslav Kollár: Hráme menšinový žáner a najväčšiu popularitu dosahujeme práve v okolí Levíc, čím by som sa chcel veľmi poďakovať našim levickým fanúšikom, že nám držia palce a chodia na koncerty.

Lečoslav Čalamády: Na Slovensku a celkovo v regióne mesta je psychedelic rock dosť ojedinelý žáner a ja osobne nepoznám nijakú kapelu ktorá by hrala tento druh hudby.

Rozhovor s hudobnou skupinou KrumplipapricashAko by ste charakterizovali hudobnú scénu v regióne mesta Levice a okolia?

Lucas Perny: Stretol som sa tu hlavne s metalovými, punkovými a pop-rockovými kapelami. Pravého rock and rollu alebo progresívnej/psychedelickej/experimentálnej hudby je tu málo. Zopár kapiel tu hrá blues rock, ale povedal by som, že až príliš “čisto”. Chýba tomu tá drsnosť, rock and rollová agresia a “dirty” sound. Tá diabolská energia!

Lečoslav Čalamády: Myslím, že by sa mala tvorba mladých kapiel viac dostávať medzi ludí, aby mladé kapely neboli odkázané iba na zapľuvané krčmy, kde ľudia chodia viac kvôli možnosti sa ožrať, než kvôli hudobnému & umeleckému zážitku. Napr. spraviť minifestival s minimálnymi nákladmi pre nádejné kapely a umožniť im tak dostať sa do širšieho povedomia. Pre mesto by to bola pekná vizitka, ak by vyvíjalo iniciatívu pomôcť takýmto spôsobom.

Máte nejaké vzory, ideály? Čo počúvate?

Lucas Perny: Tých je až príliš veľa. Ťažko to všetko vymenovať, ale skúsim aspoň mojich TOP bubeníkov. Patria sem: John Densmore (The Doors), Christian Vander (Magma), Robert Wyatt (Soft Machine), Mitch Mitchell (Jimi Hendrix Experience), Buddy Rich, John Bonham (Led Zeppelin), Brain Bennett (The Shadows), Ginger Baker (Cream), Nick Mason (Pink Floyd), Max Roach a tiež otec (Milan Perný).

Miloslav Kollár: Hudobné vzory siahajú od antickej hudby až po elektroniku.

Lečoslav Čalamády: Vypočujem si všetko čo má nejakú myšlienku. Inšpiráciu čerpám z indickej tradičnej hudby, country rocku, black metalu, punku a samozrejme zo psychedelic rocku. Ano, na pohlad nezlúčitelné žánre, no v každom hudobnom žánry sa dá nájsť niečo zaujimavé. Z indickej hudby dýcha mystika, tu mi slúžia za vzor Gundecha Brothers. Country rock so steel gitarou je ťažkotonážna pohodička. Stačí si pustiť Flying Burrito Brothers či Grateful Dead, zatvoriť oči a ono to príde samo. Black metal je rachot nasiaklý temnotou, aký mám rád. S black metalu ma inšpiruje najviac stará tvorba Mayhem. Čo sa týka punku, tak ten ma sprevádza od detstva, tam je tých vzorov viac a nie len hudobných, ale aj ľudských. Z tých mnohých hudobných vzorov spomeniem napr. Black Flag, Husker Du, Sex Pistols, Urinals, The Stooges a z domácich  Paradox, Kritická Situace, Zikkurat...ako ľudí obdivujem z tejto oblasti Jella Biafru s Dead Kennedys, pretože je to človek, ktorý má oči otvorené.

Čo, alebo kto Vás inšpiruje do Vašej hudobnej tvorby?

Lucas Perny: Mňa inšpiruje energia z ľudí. Keď vidím, že sa ľudia pod pódiom bavia, odohrám kvalitný koncert.

Miloslav Kollár: Inšpiráciou sú hlavne ženy a dievčatá.

Lečoslav Čalamády: Inšpiruje nás otvorená myseľ.

Hráte hlavne vlastné piesne, alebo hráte aj prebraté?

Lucas Perny: Hráme najmä prevzaté veci zo šesťdesiatych rokov vo vlastnom podaní a s vlastným zvukom. Cieľom je rozšírenie vlastnej tvorby.

Miloslav Kollár: Zatiaľ prevažne prebraté, ale vlastných stále pribúda a pribúda.

Chceli by ste Vašimi piesňami na niečo upozorniť? O čom hovoria Vaše piesne, alebo čo by ste chceli Vašimi piesňami dať najavo?

Lucas Perny: Ukázať ľudom, že ešte stále existuje živá a energická hudba v protipóle umelého odpadu, ktorý sa dnes vo veľkom produkuje.

Miloslav Kollár: Našimi piesňami, aspoň tými z vlastnej tvorby, by sme chceli možno vrátiť medzi ľudí troška poetiky a jemnej irónie.

Kde Vás môžeme vidieť hrať v najbližšom období, príp. v roku 2011?

Lucas Perny: Najbližšie to bude v Leviciach v Rakwe a to v piatok 24.6.2011, na festivale Priechodské rockové slávnosti pri Banskej Bytrici (23.7.) a na UV_Festivale (29.7.) v Gajaroch pri Malackách.

Rozhovor s hudobnou skupinou KrumplipapricashSte čisto chlapčenská kapela. Neuvažovali by ste aj o dievčati do kapely?

Lucas Perny: Určite nie.

Miloslav Kollár: S dievčatami až po koncerte. :)

Lečoslav Čalamády: Ja som chcel spraviť konkurz na prvú groupie kapely, takže nejaké dievča by bolo užitočné.

 

Predstavili by ste svoju doterajšiu tvorbu?

Lucas Perny: Krumplipapricash vydal zatiaľ jediný album – výberovku Anthology Of Rainbow Fountains (jeseň 2010), ktorý je voľne dostupný napríklad na stránkach last.fm. Album obsahuje živé záznamy z koncertov. Okrem tohto albumu máme na Youtube množstvo oficiálnych videí, ale aj videí od fanúšikov. Na našej “Bandzone” stránke pravideľne uverejňujeme rôzne raritky z koncertov.

Miloslav Kollár: Doterajšia tvorba je zaznamenaná na množstve nahrávok z koncertov. tie sú síce kvalitou ďaleko za optimom, ale verne odrážajú energiu, s ktorou vieme hrať naživo a ktorá podľa mňa mnohým dnešným mladým kapelám pri živom hraní chýba. Napríklad moja skladba peňaženka o nezmyselnosti workoholizmu sa stala celkom známym regionálnym hitom a našu inštrumentálku kyselinový ľud si požičivajú viaceré žánrovo blízke kapely.Čo pripravujete do najbližšej budúcnosti?

Lucas Perny: Koncertovanie! Ostatné veci už pôjdu popri tom.

Miloslav Kollár: Cez leto znova pár koncertov a snáď už konečne aj kvalitné demo.

Lečoslav Čalamády: Plánujeme nahrať demo riadne od podlahy.Chceli by ste niečo odkázať svojim fanúšikom?

Lucas Perny: ...že sú inšpiráciou na všetkých našich koncertoch a sú najdôležitejším komponentom v tvorbe dobrej a energickej muziky.

Miloslav Kollár: Everybody must get stoned. :)

Lečoslav Čalamády
: Neverte že cannabis je vstupná brána k tvrdým drogám! Nenechajte sa ovplyvňovať lžamy a polopravdami z médií, majte vlastný názor, vystúpte zo šedého davu a snažte sa dosiahnuť kršnovo vedomie. Jedine tak sa ukončí kolobeh zrodenia a smrti.Ďakujeme chalanom zo skupiny Krumplipapricash za rozhovor a prajeme im veľa úspechov.

Skladby kapely: Kyselinový ľud, Peňaženka a Somebody to love (Jefferson Airplane cover) si môžete vypočuť v našom Online MP3 prehrávači.

zdroj: Mgr. Andrej Budai, skupina Krumplipapricash, foto: archív skupiny Krumplipapricash

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre