05212024uto

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

Bátovský jarmok - festival folklóru, kultúry a tradičných jedál

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

BÁTOVCE 2. augusta 2019 - Niekdajšie mesto kráľovien srdečne pozýva všetkých na tradičný Bátovský jarmok - festival folklóru, kultúry a tradičných jedál. Návštevníkov tu čaká bohatý kultúrny program, skvelá gastronómia - tradičné jedlá, remeselníci, atrakcie pre deti, folklór a sprievodné podujatia.

Bátovský jarmok - festival folklóru, kultúry a tradičných jedál
DREVEX Zlaté Moravce - stavebné rezivo

V sobotu už po siedmy raz otvorí „mesto kráľovien“ svoje brány festivalom folklóru, kultúry a tradičných jedál, ktorý sa po piaty raz koná ako Bátovský jarmok. Veď velké obdĺžnikové bátovské námestie bolo najväčším jarmočniskom v predhorí Štiavnických vrchov už v stredoveku. Jarmoky boli najvýznamnejším ekonomickým stimulom pre rozvoj mestečka po útlme banskej činnosti. Bolo starobylé právo konania týždenného trhu, na ktorom mohli jeho obyvatelia predávať svoje produkty, ale aj ich nakupovať. Podľa dokladu z roku 1491 sa tento trh aj reálne vykonával (forum hebdomadale). Presný deň jeho konania v týždni nie je známy. Už na konci 14. storočia sa v mestečku konával aj výročný trh – jarmok na deň sv. Vavrinca (10. august). Vďaka Občianskemu združeniu Bátovčan sa podarilo oživiť kultúrny život v obci, ktorý vrcholí každoročne práve týmto podpatím.

Už ráno od 8. hodiny sa začne na námestí jarmok ľudových remesiel. V rámci jarmoku bude aj prezentácia a ukážky remesiel a ručných prác. Organizátorov teší záujem predajcov a remeselníkov, ktorý z roka na rok rastie. Tohto roku je ich prihlásených vyše 85. Tento rok obohatí ponuku aj Gazdovský trh, ktorý sa koná v Bátovciach počas leta každú druhú sobotu. Na ňom predstavia svoje produkty regionálni pestovatelia, chovatelia a výrobcovia.

Pozrite si: Na Gazdovskom trhu v Bátovciach návštevníci ochutnali a dozvedeli sa viac o produktoch farmárov z blízkeho aj širšieho okolia - video

Oficiálne slavnostné otvorenie Bátovského jarmoku bude v Gazdovskom dvore o 14:30 hod. Potom sa začne pestré pásmo folklórnych vystúpení. Najskôr vystúpi 243-ročná Pečenická dychovka zo susednej obce Pečenice. Ako druhá sa predstaví domáca Mužská spevácka skupina Bátovčan, ktorá sa už stala známou vystúpeniami aj v širšom okolí. O tom, že folklór je stále populárny a má budúcnosť, presvedčia najmenší folkloristi z Detského folklórneho súboru Pečeničan, v ktorom vystupujú deti zo ZŠ Bátovce. Bude nasledovať vystúpenie známeho vyše 60-ročného Folklórneho súboru Urpín z Banskej Bystrice, ktorý zachováva najmä horehronský a podpoliansky folklór.

Youtube kanál Leviceonline.sk

Kultúrny program bude vrcholiť o 18. hodine vystúpením hudobnej skupiny Zbojná z Kysúc. Tvoria ju najznámejšie slovenské heligongárky sestry Lenka a Evka Bacmaňákové, jeden z najlepších heligonkárov Marián Šišovský, akordeonista a výborný spevák Daniel Smolka, gitarista a spevák Peter Cvengroš a bicista Radoslav Skupeň. Od 19:30 hod. bude do tanca i na počúvanie v Gazdovskom dvore hrať hudobná skupina Len Tak zo Zlatých Moraviec.

Pripravené sú aj sprievodné podujatia. V historickej „Kúrii“ si budú môcť návštevníci pozrieť obecné múzeum, ľudovú pamätnú izbu, kuriozíty socializmu i to, ako vyzerala škola kedysi.
K tradičnému jarmoku patrí aj tradičná gastronómia. Ponúkať budú párance, perky, lángoše, guláše, grilované špeciality, pečenú kačacinu, lokše, trdelníky... V jedinečnej pivnici pod Gazdovským dvorom bude aj teraz ponúkať svoje vína a robiť vinársku osvetu Vinárstvo Muráni z Čajkova.

Organizátori nezabudli ani najmenších návštevníkov. Pre tých sú pripravené kolotoče a ďalšie atrakcie pre deti.

Aj na tohtoročné podujatie sa vedenie obce poctivo pripravovalo. "Úspech predchádzajúcich ročníkov nás zaväzuje. Tradície chceme rozvíjať ďalej, 3. augusta sú všetci srdečne vítaní," povedal starosta obce Peter Burčo, ktorý je hlavným koordinátorom organizácie podujatia.

Niečo o obci

Bátovce majú 1200 obyvateľov, ležia v centre Bátovskej kotliny, na sútoku jej hlavných vodných tokov Sikenice a Jabloňovky. Historicky boli jej centrom a majú ambíciu ním aj zostať v budúcnosti. V obci je kompletná občianska vybavenosť, má základnú aj materskú školu a záujem o bývanie v nej rastie. Okrem Občianskeho združenia Bátovčan pôsobí v obci veľmi aktívny 112-ročný Dobrovoľný hasičský zbor, aktívny je aj Klub dôchodcov. So sociálne slabšími obyvateľmi pracuje Komunitné centrum. Pôsobí tu aj Divadlo Pôtoň sídliace v pôvodne chátrajúcom kultúrnom dome, ktorý renovuje a výrazne prispieva aj k oživeniu kultúrneho života v obci. V Bátovciach panuje nielen čulý pracovný, ale aj kultúrny a spoločenský život, ktorý vrcholí každoročne Bátovským jarmokom.

zdroj: obec Bátovce

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre