ŠTEFAN GREGOR - krúžkujte č. 105 na kandidátke 12 SLOBODA A SOLIDARITA - Voľte silnú ekonomiku pre regióny Slovenska
09242023ned

Chiara Holečková: Za každou jednou medailou sa skrývajú hodiny strávené v telocvični a obrovská drina

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 7. augusta 2022 - Chiara Holečková patrí medzi trojicu reprezentantiek, ktoré úspešne reprezentovali Slovensko na Floride počas Majstrovstiev sveta v karate. Chiara je odchovankyňou levického karate klubu Goju- Ryu, ktorému robí veľmi dobré meno a tak isto aj v Slovenskej reprezentácii patrí dlhodobo medzi úspešné reprezentantky vo svojej kategórií. O jej doterajších poznatkoch nám veľmi ochotne odpovedala na naše otázky.

Chiara Holečková: Za každou jednou medailou sa skrývajú hodiny strávené v telocvični a obrovská drina

Odkedy ste sa začali venovať tomuto bojovému športu - karate?

Začala som s týmto športom už v škôlke, keď som mala päť rokov. Vtedy bolo trénovanie zamerané na základnú techniku karate a o rok neskôr som sa systematicky pripravovala na súťaže.

Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli práve pre tento šport?

Ku karate ma priviedol môj otec. Začiatky boli náročné, pretože som sa musela naučiť už ako škôlkárka disciplíne a podstate karate. Nebolo to najjednoduchšie, ale časom som zistila, že to je šport presne pre mňa. Popri karate som mala možnosť vyskúšať si aj množstvo iných športov, ale nakoniec som si vždy našla cestu naspäť. Pre mňa to nie je len šport, je to celoživotný lifestyle.

Ako reagovali vaši, keď ste im povedali, že sa chcete venovať karate?

Bola som hyperaktívne dieťa, mala som veľa energie a moji blízky to vedeli. Niektorí si nevedeli predstaviť, ako môže malé dievča chodiť na taký tvrdý šport, iných to vôbec nezaskočilo, naopak som mala ich plnú podporu.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Chiara Holečková: Za každou jednou medailou sa skrývajú hodiny strávené v telocvični a obrovská drina

Športuje niekto vo vašej rodine?

Moja mamina chodila na karate, keď bola na základnej, avšak po čase prestala. Keď sme celá rodina spolu, radi chodíme na turistiku, v zime na lyžovačky, ale aktívne z mojej rodiny športujem len ja.

Aké úspechy ste vo vašej doterajšej športovej kariére dosiahli?

Moju prvú medailu som získala vo svojich šiestich rokoch na slovenskom pohári vo Veľkom Krtíši, kde som sa vo svojej kategórii umiestnila na prvom mieste. Po pár mesiacoch som sa zúčastnila majstrovstiev Slovenska, rôznych medzinárodných turnajov, kde som vyhrávala a dostala som sa do slovenskej reprezentácie. Mojou prvou veľkou zahraničnou súťažou boli Majstrovstvá sveta v Taliansku, kde som bola najmladšou pretekárkou zo Slovenska, mala som len deväť rokov. Ďalšou, pre mňa významnou súťažou, boli tiež Majstrovstvá sveta, ktoré sa konali v Írsku, kde som získala druhé miesto. Postupne som bola nominovaná na ďalšie svetové súťaže, kde som dosahovala výsledky v jednotlivcoch a tiež v kategórií družstiev, ktoré tvoríme tri dievčatá z Levického klubu, Kateřina Foltánová, Bianka Havranová a ja. S týmto družstvom sme niekoľkonásobné majsterky Európy a majsterky sveta.

Pred nedávnom sa konali na Floride 10. Majstrovstvá sveta WUKF 2022. Ako ste prežívali tieto preteky?

Na túto súťaž som sa pripravovala niekoľko mesiacov, nakoľko sa jej zúčastnili len tí najlepší pretekári. Súťaž trvala štyri dni a konkurencia bola silná. Celkovo hodnotím tieto majstrovstvá veľmi pozitívne.

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - OBUV A MÓDA - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Získali ste v juniorskej kategórii bronzovú medailu. Priblížite nám vaše prvé pocity?

Bol to obrovský nával emócií. Bronzová medaila na majstrovstvách v Amerike je veľký úspech a pre mňa motivácia, stále sa zlepšovať a posúvať vpred.

V celkovom hodnotení kam radíte bronzovú medailu z Ameriky?

Je ťažké porovnávať medaile navzájom. Za každou jednou medailou sa skrývajú hodiny strávené v telocvični a obrovská drina, preto majú pre mňa rovnakú hodnotu. Môžem ale povedať, že to je jedna z mojich najkrajších medailí, ktoré som získala.

Komu vďačíte za svoje úspechy v karate?

V prvom rade ďakujem mojej rodine, ktorá ma podporovala vo všetkých smeroch. Veľká vďaka patrí mojim klubovým a reprezentačným trénerom, ktorí mi venovali svoj čas a vkladali do mňa nádej. Samozrejme veľkú psychickú podporu mi robili moji priatelia, ktorí mi držali palce a podporovali ma na diaľku.

Máte svoj športový vzor?

Nemám konkrétny vzor. Sledujem videá zahraničných karatistov a beriem si z každého štýlu, čo sa mi páči a vytváram si z toho svoj vlastný.

Ako rada trávite svoje osobné voľno?

Rada trávim čas s rodinou alebo priateľmi. Veľa voľného času nemám, nakoľko moju dennú rutinu tvorí škola a tréningy.

Ako sa vám páčilo v Amerike?

V Amerike sa mi páčilo, bol to môj sen, navštíviť túto krajinu a som rada, že sa mi to konečne podarilo. Posledné roky sme nemohli cestovať kvôli pandémii, preto som rada, že opäť môžeme spoznávať ďalšie krajiny sveta.

Vedeli by ste žiť v tejto krajine?

Myslím si, že áno, ako sa hovorí, je to krajina neobmedzených možností. Viem si predstaviť, žiť tam, ale Slovensko je moja domovina, mám tu svoju rodinu, takže pre mňa je to momentálne nezodpovedateľná otázka.

Čo vás čaká v najbližšom období na klubovej a reprezentačnej úrovni?

Koncom augusta sa zúčastním klubového sústredenia, kde sa budem pripravovať na súťaž, ktorá sa bude konať vo Veľkej Británii začiatkom septembra. V novembri nás čakajú Majstrovstvá Európy v Taliansku a v decembri sa zúčastníme európskeho šampionátu v Rumunsku.

zdroj: Ján Jančo, foto: Chiara Holečková a Tomáš Valentík

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre