02242024sob

Zdravotníctvo

Rady prvej pomoci: Pre rybiu kosť v krku netreba robiť paniku, pomôcť môže sústo chleba

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE / ZLATÉ MORAVCE 23. decembra 2022 - Najkrajšie sviatky roka Vianoce, Silvester aj Nový rok nezadržateľne klopú na dvere. Mať ich nielen pokojné, ale najmä bezpečné, je túžbou snáď každého. Viete, čo robiť pri zapichnutej kosti v krku, aká je prvá pomoc pri dusení sa s jedlom alebo ako podať prvú pomoc pri popáleninách? Ako informuje hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, nielen na tieto otázky zodpovie lekár anestéziológ a intenzivista Milan Rebek, ktorý je zároveň vedúcim lekárom oddelenia laboratórnej medicíny v Nemocnici Agel Zlaté Moravce.

Rady prvej pomoci: Pre rybiu kosť v krku netreba robiť paniku, pomôcť môže sústo chleba

Čo robiť, prípadne ako sa zachovať, ak nám zabehne kosť z ryby? "Záchranný a aj liečebný postup pri tejto príhode závisí od veľkosti kostičky a miesta, kde sa nachádza, čiže kde kostička uviazla. Doporučuje sa rýchlo preglgnúť tuhú stravu napríklad chlieb alebo pečivo, čím sa kosť posunie ďalej do žalúdka, kde sa postupne rozloží pri trávení. Ak by toto nepomohlo, tak je nutné vyšetrenie u lekára na krčnom oddelení. Kostička v krku nie je schopná spôsobovať dusenie, nehrozí tu ohrozenie životných funkcií, ide len o nepríjemný pocit v hrdle a v krku," vysvetľuje lekár anestéziológ a intenzivista.

Je rozumné pomôcť si pinzetou? "Vyťahovať kostičku z ryby pinzetou sa vôbec neodporúča ani robiť pokus o vyťahovanie, pretože je vysoké nebezpečenstvo poškodenia okolitých štruktúr v tejto citlivej oblasti," dodal Milan Rebek.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Čo robiť, ak nám zabehne iné sústo jedla? "Treba rozlíšiť, kde sa jedlo nachádza. Ak ide o jedlo, ktoré stojí v tráviacej trubici, najčastejšie v pažeráku, je nutné toto zabehnuté jedlo zapíjať vodou, aby sa pohlo ďalej do žalúdka. Väčšie nebezpečenstvo predstavuje vdýchnutie jedla do dýchacích ciest. Tu taktiež závisí od veľkosti a konzistencie vdýchnutého jedla. Ak je možný kašeľ, treba ho maximálne využiť na vykašlanie cudzieho telesa nachádzajúceho sa v dýchacích cestách. Ak nie je možný kašeľ a postihnutý sa dusí použijeme 4-5 silných úderov medzi obe lopatky do stredu chrbta. Ak ani toto nepomôže, mali by sme sa postaviť za postihnutého a odzadu mu silno stláčať brucho (Heimlichov hmat), čo nám zvýši vnutrohrudný tlak, ktorý vedie k vypudeniu vdýchnutej potravy von z dýchacích ciest. Ak sa nám to do piatich minút nepodarí urobiť, postihnutý upadá do bezvedomia. Vtedy hneď voláme záchrannú službu č. 155 a začíname s oživovaním, s kardiopulmonálnou resuscitáciou, až do príchodu sanitky záchrannej zdravotnej služby," približuje lekár.

Silvester a Nový rok je nepochybne spojený s púšťaním pyrotechniky. Aké zásady správnej manipulácie je nutné dodržať? "Snáď tou najzákladanejšou je používať len certifikovanú a nepoškodenú pyrotechniku s návodom na použitie a nepoužívať podomácky vyrobenú, respektíve takú, ktorá už zlyhala, alebo je poškodená. S nevybuchnutou pyrotechnikou ďalej nemanipulujeme, ale polejeme dostatočným množstvom vody. Netreba zabúdať ani na to, že doslova hazardovaním so životom je odpaľovať pyrotechniku pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok, a tiež aj to, že deťom pyrotechnika do rúk zásadne nepatrí," upozorňuje.

Aké zranenia záchranári najčastejšie ošetrujú pri neodbornej manipulácii? "Ide predovšetkým o poranenia rúk, popáleniny rôznych častí tela a tržné rany tela," vyjadril sa Rebek.

Aká je prvá pomoc pri ľahších popáleninách? "Každú popáleninu je treba okamžite chladiť dlhotrvajúcim prúdom studenej vody z vodovodu aspoň 15 - 30 minút. Odev alebo prstene treba dať ihneď preč z popálenej časti tela. Tiež je nevhodné čokoľvek na popáleninu prikladať. Masť na popáleniny sa na popálenú kožu aplikuje až o niekoľko dní. Toto je už úloha chirurga, ktorý realizuje definitívne ošetrenie popáleniny. Ošetrenie v nemocnici si vyžadujú všetky popáleniny väčších rozmerov ako dlaň popáleného človeka. Tiež všetky popáleniny na tvári, krku aj genitáliách," dodal.

Pri akom úraze, chorobe nevyhnutne voláme prvú pomoc? "Sanitku záchrannej zdravotnej služby voláme ku každému ťažšiemu úrazu, pri ktorom je spozorované nezastavujúce sa krvácanie, porucha vedomia alebo porucha základných životných funkcií človeka," uzavrel.

zdroj, foto: Freepik.com

...

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre