04172024str

Zdravotníctvo

Počet predčasne narodených detí vďaka prevencii a medicíne klesá

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 18. novembra 2022 - Včerajší deň 17. novembra bol Svetovým dňom predčasne narodených detí. Bábätká, ktoré sa vypýtali na svet skôr, v minulosti boli takmer bez šance prežiť či viesť kvalitný život. Ako informovala hovorkyňa skupiny Agel SK, dnes už nie sú výnimkou ani zachránené detičky s plnohodnotným životom, ktorých pôrodná váha bola pod jeden kilogram.

Počet predčasne narodených detí vďaka prevencii a medicíne klesá

Medicína a predovšetkým skúsení pôrodníci a neonatológovia dnes dokážu malé zázraky. Čo všetko sa však zo strany lekárov a ošetrovateľov za tým skrýva, objasnil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Agel Levice Gabriel Mančík. Predčasný pôrod, nejasná perspektíva bábätka, možné ohrozenie života aj mamičky. Hrozba, ktorá je nočnou morou asi každej rodičky a celej rodiny, ktorá sa chystá na pôrod malého človiečika. A obrovská výzva pre celý tím zdravotníkov.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Pozitívnou správou však je, že počet predčasných pôrodov vo všeobecnosti klesá. "Áno, môžem potvrdiť tento trend. Aj v našej nemocnici evidujeme menší počet predčasne narodených detí," potvrdil primár Mančík a vysvetľuje aj dôvody. "Je to vďaka dôslednému sledovaniu gravidity u žien, prevencii a tiež lepšej liečbe pri zistení akýchkoľvek komplikácií. Najdôležitejšie však je, že sa zaviedla centralizovaná starostlivosť o predčasne narodené deti."

Znamená to, že mamičky, u ktorých je predpoklad predčasného pôrodu, alebo už prichádzajú do nemocnice na pôrod pred termínom, sú odosielané na vyššie špecializované pracoviská. "Tam im je poskytnutá komplexná starostlivosť na úrovni koncovej nemocnice. Samozrejme, ak to rodička nestihne, pôrod sa zrealizuje u nás a následne je bábätko preložené do neonatologického centra," dodáva primár Mančík.

Práve to je dôvod, prečo sa v liečbe predčasne narodených detí dosahujú skvelé výsledky. V levickej nemocnici bolo minulý rok z 1162 pôrodov predčasne narodených 56 detí. Z nich bolo do neonatologického centra preložených 27 novorodencov. Príčiny predčasného pôrodu sú rôzne, väčšinou sa samotné bábätko vypýta na svet skôr, dôvody bývajú aj zdravotné na strane mamičky. Pre každú tehotnú ženu by mala byť absolútna samozrejmosť pravidelne navštevovať gynekológa, aby sa včas zistili akékoľvek komplikácie. "Vďaka veľmi dobrej osvete a aj uvedomeniu si samotných žien dnes už máme minimum mamičiek, ktoré by kontroly počas tehotenstva ignorovali," hovorí skúsený odborník.

zdroj a foto: Agel SK

...

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - OBUV A MÓDA - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Mestská rada

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre