05052024ned

Zdravotníctvo

Aj leto má svoje nástrahy. Odborníci radia, ako sa im vyvarovať

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 30. júla 2020 - Leto je obdobím kúpalísk, grilovačiek alebo výletov, tieto aktivity však skrývajú pre deti, ale aj pre dospelých mnoho nástrah. Primár interného oddelenia z Nemocnice Agel Levice radí, čomu sa v lete vystríhať a ako reagovať v prípade komplikácií.

Aj leto má svoje nástrahy. Odborníci radia, ako sa im vyvarovať

Jednou z častých chorôb, ktorými pacienti v lete trpia, je salmonelóza. "V prevencii tejto choroby tráviaceho traktu by som na prvom mieste odporučil, dávať si veľký pozor na konzumáciu jedla počas horúceho letného obdobia. Radšej sa vyhýbať konzumácii mliečnych výrobkov, majonézových šalátov, vajec, ktoré boli vystavené pôsobeniu slnka, alebo neboli adekvátne skladované. Dôležité je konzumovať čerstvo pripravené jedlá," hovorí primár oddelenia vnútorného lekárstva levickej nemocnice Maksym Saeienko.

Časté sú v lete aj hnačky. "Vhodné je vtedy začať v domácich podmienkach aktívnu hydratáciu, dodržiavať diétny šetriaci režim, dá sa pomôcť aj enterosorbentamy, kam patrí napríklad živočíšne uhlie, prípadne voľnopredajnými liekmi. K lekárovi odporúčam zájsť pri teplotách, vracaní alebo pri hnačkách trvajúcich dlhšie ako tri až štyri dni,“ dodáva primár.

Taktiež chrípka a angína nie sú v lete vylúčené, podľa jeho slov je treba si dať pozor na konzumáciu studených či mrazených výrobkov.

Ďalšou nástrahou môže byť v lete priame slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť úpal. Ten sa prejavuje točením hlavy, nevoľnosťou, vracaním, v niektorých prípadoch je možná porucha zraku alebo dokonca porucha vedomia. "Pri dlhom pôsobení slnka sa môže koža spáliť. Kým sa nevyskytujú na tele pľuzgiere, pomáhajú aj domáce recepty alebo prípravky z lekárne. V opačnom prípade je treba navštíviť lekára," vysvetľuje Saeienko.

V lete často chodievame do prírody, do lesa či na turistiku a tam sa stretávame s rôznym hmyzom. "V prípade, že sa na tele objaví lokálne začervenanie, ktoré sa rýchlo zväčšuje, odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, obzvlášť pri známej alergii na určitý hmyz. V prípade sťaženého dýchania alebo poruchy vedomia je stav akútny a je nutné pacienta okamžite transportovať do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia," hovorí primár a zároveň dodáva, že v letnom období ich pacienti najčastejšie vyhľadávajú s dehydratáciou, úpalom či infekčnými hnačkami, preto je dôležité byť aj v horúčavách obozretný.

zdroj: Agel SK, foto: Pixabay

Podporte projekt celoregionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT

Pozrite si videoreportáže TVTEKOVHONT tu: https://www.youtube.com/tvtekovhont

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Prečítajte si:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre