06152024sob

Za inováciami vo vzdelávaní stoja Levičania

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 9. marca 2018 - Potreba skvalitniť vzdelávanie na stredných odborných školách tak, aby pripravovali hotových odborníkov, je dlhodobo známa. Receptov, ako na to, je však mnoho. Nájsť vhodnú kombináciu nástrojov na zlepšenie pripravenosti absolventov pre prax v poľnohospodárstve má za cieľ medzinárodný projekt Odborne vpred.

Za inováciami vo vzdelávaní stoja Levičania
Proficon Vodomerná šachta - projektovanie výrobkov z betónu či vodomernú šachtu, štandardizované betónové kocky či betónové stĺpy, preprava stavebných materiálov

Partnermi projektu Odborne vpred je aj levická Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku a občianske združenie Guľôčka z neďalekej obce Málaš. Ďalšími partnermi z Čiech, Poľska a Maďarska sú združenie podnikateľov a samospráv, stredná škola a občianske združenie. Cieľom projektu je pripraviť odborné a praktické materiály pre žiakov a absolventov odborných škôl v oblasti poľnohospodárstva pre prechod do praxe.

Za inováciami vo vzdelávaní stoja Levičania

V rámci projektu bola vytvorená analýza potrieb zamestnávateľov a predstáv absolventov, aby bolo možné pochopiť vzájomné očakávania. Vypracoval sa akýsi sprievodca pre žiakov do praxe, ktorý pripravuje absolventov na realitu, ktorá môže byť od teórie odlišná. Ponúka oblasti, v ktorých by sa mal žiak zdokonaliť v závislostí od potrieb zamestnávateľov. Súčasťou projektu je aj centrum nápadov, ktoré poskytuje žiakom inšpirácie v prípade, ak chcú začať podnikať samostatne.

Za inováciami vo vzdelávaní stoja Levičania

V neposlednom rade tento medzinárodný riešiteľský kolektív pripravuje súbor vzdelávacích a študijných materiálov tak, aby došlo k zmene obsahu a formy vzdelávania už priamo na stredných školách a ich absolventi boli ihneď pripravený pre potreby trhu práce.

Za inováciami vo vzdelávaní stoja Levičania

O výsledkoch projektu informovali aj zástupcov poľnohospodárskej praxe, ktorí by mali najviac oceniť kvalitne pripravených absolventov. Členovia riešiteľského kolektívu sa zúčastnili nedávnej konferencie mladých a malých farmárov Vidiek žije v Bratislave. Projekt podporila EÚ prostredníctvom programu Erasmus+.

zdroj a fotografie: Andrej Tárník

POZRITE SI TIEŽ:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre