Andrej Budai - svadobný kameraman - foto - video služby

Black Friday zľavy až 80% na produkty Topshop, Walkmaxx, Dormeo, Delimano a Wellneo

Gymbeam - Black Friday až 70% zľavy Astratex Black Friday až 60% zľavy
12162018ned

Doplnková učebnica OBJAVUJEME LEVICE V MINULOSTI uzrela svetlo sveta

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 2. marca 2018 - Doplnková učebnica s názvom OBJAVUJEME LEVICE V MINULOSTI Občianske združenie Hlas knižnice, Tekovská knižnica v Leviciach a Raiffeisen banka uviedli vo štvrtok 1. marca 2018 do života. Súčasťou bolo aj vyhlásenie výsledkov súťaže, ktorej sa zúčastnili žiaci základných i materských škôl z Levíc.

Doplnková učebnica OBJAVUJEME LEVICE V MINULOSTI uzrela svetlo sveta
Pasienky Hronské Kosihy - predaj pozemkov

V rámci vzdelávacieho projektu Gesto pre mesto chceli iniciátori vzdať hold mestu Levice. "Cieľom bolo, aby bol projekt pre Levice prospešný a zároveň sme chceli deti vyzvať k určitej činnosti či aktivite. Čiže nie, aby dostali deti všetko hotové a pripravené, ale aby si sami hľadali a vyhľadávali informácie o histórie mesta, aby sa porozprávali so starými ľuďmi, starými rodičmi, aby viedli rozhovory. Je to najmä kvôli tomu, aby si deti rozvíjali svoje komunikačné schopnosti a trávili čas s ľuďmi vo svojom okolí a aby to bola pre nich hra a zábava," povedala Vlasta Kollárová z Tekovskej knižnice v Leviciach.

Doplnková učebnica OBJAVUJEME LEVICE V MINULOSTI uzrela svetlo sveta

Podľa Kollárovej bol tiež zámerom projektu fakt, aby deti okrem zlepšovania komunikačných schopností začali viac navštevovať knižnicu či archív. "Našim zámerom bolo, aby si začali v knihách vyhľadávať všetko, čo ich o Leviciach zaujíma. Chceli sme, aby si túto doplnkovú učebnicu vytvorili sami deti, aby boli oni samé jej tvorcami a bolo v nej všetko, čo ich zaujíma. Samozrejme, je dôležité, aby dané informácie boli tiež zaujímavé pre ich rovesníkov," doplnila Kollárová.

Doplnková učebnica OBJAVUJEME LEVICE V MINULOSTI uzrela svetlo sveta

Súťaže sa zúčastnilo 62 detí zo viacerých základných škôl, pričom iniciátorov prekvapil záujem o účasť zo strany materských škôl. "Nevedeli sme si dosť dobre predstaviť, ako by sa do súťaže mohli zapojiť deti, ktoré ešte nevedia čítať a písať. Bolo to najmä o ich komunikácii so starými rodičmi, kreslili to, čo im oni rozprávali. Starí rodičia im v tom pomáhali, spoločne si prezerali fotografie, robili si koláže, babky im diktovali recepty, alebo dedko rozprával, ako v minulosti pracoval a podobne. Veľa sa rozprávali o tom, ako sa pracovalo v blízkych vinohradoch, ktoré sú pre Levice typické. Nehovorilo sa však len o práci, ale aj o zábave, ako sa v minulosti zabávalo a prežíval sa život, ako sa konali jarmoky a podobne," vysvetlila pracovníčka Tekovskej knižnice v Leviciach.

Doplnková učebnica OBJAVUJEME LEVICE V MINULOSTI uzrela svetlo sveta

"Veľmi sa tešíme, že sa toto dielo podarilo zrealizovať. Sme radi, že na vyhodnotenie súťaže prišli aj starí rodičia, pretože je veľmi dôležité, uchovávať informácie, ktoré sa prenášajú z pokolenia na pokolenie a v deťoch zanechávajú stopy. Prostredníctvom tejto doplnkovej učebnice, ktorá bude slúžiť na regionálnu výchovu, máme možnosť na školách zaktivizovať žiakov. Táto učebnica bude slúžiť ako motivujúci prvok pre všetky deti z Levíc a okolia. Je už len na učiteľoch i samotných deťoch, ako budú prakticky dopĺňať témy regionálnej výchovy do učiva. Je dôležité, aby sme sa o našom meste a okolí rozprávali, aby sme zachovávali dedičstvo a táto myšlienka bola odovzdávaná ďalej," vyjadril sa jeden z iniciátorov projektu Ervín Szalma.

Podľa neho sa príbeh tejto doplnkovej učebnice nekončí, ale priamo naopak, dnešným dňom sa len začína. "Je to pre nás výzva a tešíme sa na ňu...," ukončil.

Výsledky súťaže:

Kategória - Práce s najväčšou výpovednou hodnotou o minulosti Levíc
1. miesto: Adrián Hudec, 6.B, ZŠ Saratovská 85
2. miesto: Natália Demianová, 9.B, ZŠ A. Kmeťa
3. miesto: Karolína Renáta Šumerajová, 8. ročník, ZŠ A. Kmeťa

Kategória - Koláže fotografii, výtvarného a textového spracovania spomienok starých rodičov
1. miesto: 1.A trieda, ZŠ Pri Podlužianke 6
2. miesto: Viktória Priščáková, 1.C, ZŠ Pri Podlužianke 6
3. miesto: Alexandra Kopernická, 9.B, ZŠ A. Kmeťa

Kategória - Výtvarné práce
1. miesto: Alessia Ivana Talajková (6 r.), MŠ Dopravná
2. miesto: Peter Čisár (6 r.), MŠ Hlboká
3. miesto: Emma Zalánová (4 r.), MŠ Vojenská 114

Doplnková učebnica OBJAVUJEME LEVICE V MINULOSTI obsahuje informácie, ilustrácie a fotografie, získali ju víťazi súťaže, získajú ju kultúrne zariadenia v meste, získala ju aj Tekovská knižnica a budú tiež distribuované na levické základné školy.

zdroj a fotografie: www.leviceonline.sk

POZRITE SI TIEŽ:

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

 

Prihláste sa k odberu noviniek Leviceonline.sk a majte ako prví informácie z celého okresu Levice

Napíšte sem Váš e-mail:
Potvrďte tu:
Ďakujeme za Vašu registráciu!
Please wait

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre