11192019uto

Svet obojživelníkov a plazov našej prírody na pexese a omaľovánke

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 11. decembra 2015 - Ani nie po dvoch mesiacoch od vydania publikácie Obojživelníky a plazy mesta Levice vydáva Tekovské múzeum v Leviciach ďalšiu detskú publikáciu o prírode Slovenska pod názvom Obojživelníky a plazy našej prírody, ktorá pozostáva z dvoch častí - pexeso a samotná omaľovánka so sprievodným náučným textom.

Svet obojživelníkov a plazov našej prírody na pexese a omaľovánke

Na 68 stranách prináša skutočne všetky pôvodné druhy vyskytujúce sa na území Slovenska.

LeviceUbytovanie.sk - Predaj a prenájom a predaj 1. a 5. izbových zrekonštruovaných bytov v Leviciach

"Ochranu biodiverzity a živej prírody, do ktorej sa zaraďujú aj mloky, žaby, korytnačky, jašterice a hady treba začať od útleho detstva. Práve preto sme zostavili knižočku, ktorá sa pútavou formou snaží tomu najmenšiemu človiečiku poodhaliť tajomstvá živej prírody. Vychádzali sme z hravej formy, ktorá je deťom vari najbližšia. Obálku tvorí pexeso, zobrazujúce všetky naše druhy obojživelníkov a plazov a vnútro omalovanka s čiernobielymi a farebnými ilustráciami. Samozrejme, nechýba ani stručný text, ktorý vhodným spôsobom približuje deťom i rodičom život týchto unikátnych tvorov," povedal autor textovej časti Štefan Čambal. Ten omalovanku a pexeso zostavoval spoločne s ilustrátorom a grafikom Petrom Hoffmannom. "Ako predlohy pre ilustrácie sme použili vlastné fotografie a aj snímky našich kolegov, ktorých je spolu s nami deväť. S myšlienkou vytvoriť omalovanku a pexeso sme sa zaoberali dlho a potešilo by nás, ak by sa obe stali akýmsi pokračovaním našej predošlej publikácie. Tentoraz určenej pre deti. Ale nielen pre ne. Veď na svoje si popri vymaľovávaní či hre pexesa prídu aj rodičia," dodal ilustrátor Peter Hoffmann.

Izomer, s.r.o. - ATÓM - Sv. Michala č. 4, 4. poschodie, 934 01 Levice - hydroizolácie striech lepenkou, fóliou Fatrafol 810, zateplenie a montáž sedlových striech krovy a všetky druhy krytín.

Svet obojživelníkov a plazov našej prírody na pexese a omaľovánke
Výber druhov zobrazených obojživelníkov a plazov nebol náhodný. "Vychádzali sme z fotografií, ktoré sme spravili popri zoologických výskumoch pri príprave predošlej publikácie. Ale, ani tentoraz sme nemohli vynechať ochotnú pomoc ďalších kolegov fotografov. Niektoré druhy totiž v levickej prírode nenájdeme," dodal Štefan Čambal. "Peter ako zdatný a šikovný ilustrátor jednotlivé druhy kreslil nejeden týždeň a tak vzniklo množstvo skutočne vynikajúcich a unikátnych kresieb. V podstate je publikácia postavená na Peťovi a jeho ilustrátorskom umení. Na mne bolo iba vytvoriť k ilustráciám vhodný text. Samozrejme, že sme dlho hľadali vhodný rozsah a štýl, aby sme sa čo najbližšie priblížili k detskému čitateľovi. Sprievodný text vznikal už tradične v osvedčenej pracovnej skupine, kde okrem nás dvoch bol aj doktor Vladimír Smetana. Ten nám mnohými radami opätovne veľmi pomohol. A verím, že sa nám konečné dielo aj vydarilo a radosť z neho budú mať deťúrence," povedal Štefan Čambal. Vydavateľ, Tekovské múzeum v Leviciach, tak mohol na predvianočné obdobie priniesť unikátnu a jedinečnú publikáciu, ktorá môže byť vhodným a milým darčekom pod vianočný stromček. "Pokiaľ vieme, tak je to prvá a jediná publikácia takéhoto zamerania a formy na Slovensku. Aj preto dúfame, že sa dostane medzi širokú verejnosť a s našou predošlou publikáciou vytvorí jedinečný kompaktný celok, ktorého úlohou je podporiť ochranu obojživelníkov a plazov na Slovensku a vzbudiť medzi verejnosťou opodstatnený záujem o živú prírodu," povedal jeden z autorov, Štefan Čambal.

Publikáciu si je možné zakúpiť v Tekovskom múzeu v Leviciach a takisto v Levickej informačnej kancelárii.
zdroj a fotografie: Štefan Čambal

POZRITE SI TIEŽ:

- Vyšla knižka o prírode Levíc

Andrej Budai photo - fotografické a video služby - svadby, oslavy, stužkové, promócie, plesy, rodinné a firemné stretnutia, akcie, podujatia, spoločenské, športové...

Komentárov  

+5 # Peťo 2015-12-23 16:41
Paráda! Na Vianociach na hrade som si túto publikáciu spolu s knižočkou, ktorá tiež vyšla kúpil a som nesmierne rád tomu, že sa konečne niekto začal venovať aj levickej prírode! ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre