Autoškola BAKAI - Levice, Šahy, Želiezovce.

CIAO BELLA, Levice, OC Dituria - e-shop, Facebook: ZebraLevice  
09252017pon

Spolupráca mesta Levice a školstva je podľa predsedu OZ PŠaV príkladom pre ostatné samosprávy

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Levice 26. apríla 2017 - Predstavitelia mesta Levice ako i miestneho Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) sa vo štvrtok 20. apríla v priestoroch Mestského úradu v Leviciach stretli s predsedom OZ PŠaV Pavelom Ondekom, pričom cieľom stretnutia bola diskusia o aktuálnych problémoch regionálneho i celoslovenského školstva. Po stretnutí sa predseda OZ PŠaV zúčastnil zasadnutia miestneho OZ PŠaV.

Spolupráca mesta Levice a školstva je podľa predsedu OZ PŠaV príkladom pre ostatné samosprávy

Ako sa vyjadril Pavel Ondek, z dnešného stretnutia má veľmi dobrý pocit. "Je vidieť, že sa regionálnemu školstvu venuje ako samotná komisia školstva pri Mestskom úrade v Leviciach, tak i primátor mesta Levice Štefan Mišák. Z toho, čo som dnes na stretnutí počul, môžem uviesť, že je to pozitívny príklad pre ostatných primátorov a starostov v oblasti spolupráce s odbormi a starostlivosti o školstvo. Vychádzam nielen z ich spätnej väzby, ale aj z komunikácie s kolegami miestnymi odborármi," vyjadril sa Ondek.

Andrej Budai photo

Existuje komunikácia OZ PŠaV s Novými školskými odbormi (NŠO). "Ja pána Sebelédiho poznám osobne niekoľko rokov, sme v telefonickom kontakte. NŠO však nemajú vybudované také štruktúry, ako ich máme my. Okrem okresných a krajských štruktúr sme napojení aj na organizácie v Bruseli, ktoré sa zaoberajú školskými odbormi a súčasne sme členmi Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky. Vnímam to tak, že síce poukazujú na problémy a ich riešenie, ale spolupráca na základe dohody či zmluvy neexistuje," poznamenal.

Spolupráca mesta Levice a školstva je podľa predsedu OZ PŠaV príkladom pre ostatné samosprávy

Podľa Ondeka je problémov v školstve veľa, a to dd zamestnanosti, cez platové otázky začínajúcich pedagógov, sociálne zabezpečenie zamestnancov, otázka nízkeho dôchodku odchádzajúcich pedagógov či hlboko poddimenzované platy necelých 50.000 nepedagogických zamestnancov. "Najpálčivejším problémom však je, že predchádzajúce vlády, ale aj súčasná vláda sa nevenuje školstvu tak, ako by sa mala. V súčasnosti sa rieši tretí pokus, dať školstvo na vyššiu úroveň. Je ním projekt Učiace sa Slovensko, ktorému predchádzal projekt Milénium. Nový projekt obsahuje síce veľa dobrého, ale na druhej strane, všetky veci, ktoré by sa v školstve mali udiať, by mali byť aj finančne kryté," uviedol predseda OZ PŠaV s tám, že je podľa neho otázne, či štát na to poskytne finančné prostriedky.

Spolupráca mesta Levice a školstva je podľa predsedu OZ PŠaV príkladom pre ostatné samosprávy

Témami dnešnej Rady ZO OZ PŠaV Levice bolo vyhodnotenie aktivít za rok 2016 a návrh aktivít na rok 2017, takisto čerpanie rozpočtu za rok 2016. "Súčasťou týchto rád sú aj aktuálne problémy v školstve. Najakútnejším problémom je jeho financovanie, pričom bojujeme za jeho zjednotenie, keďže je v súčasnosti financované z viacerých zdrojov. Ďalším problémom je situácia okolo nepedagogických zamestnancov, ktorí síce mali zvýšené platy o štyri percentá, ale nie k minimálnej mzde. Títo nedosahujú výšku minimálnej mzdy, čiže sa im dopláca k pôvodnej sume. Znamená to, že zamestnávateľ dopláca menej. Preto v podstate nemôžeme hovoriť o zvýšení ich platov. Je však na ministerstve školstva, aby sa aj tieto veci pohli vpred. Nevylučujeme ani tento rok štrajky, ukáže sa, ako sa veci budú vyvíjať," vyjadril sa predseda Rady ZO OZ PŠaV Levice Roman Hromadík.

Spolupráca mesta Levice a školstva je podľa predsedu OZ PŠaV príkladom pre ostatné samosprávy

"Chcel by som sa poďakovať Rade ZO OZ PŠaV Levice za dynamickú spoluprácu s komisiou vzdelávania a mládeže, že sme boli prizvaní na dnešné rokovanie a vidíme do budúcna prísľub pre lepšiu spoluprácu. Školstvo v Leviciach je v mojom ponímaní na dobrej úrovni čo sa týka zabezpečenia a financovania. Školstvo v niektorých obciach okresu sú problémy medzi zriaďovateľmi a školami. Je potrebné hovoriť o aktuálnych problémoch a riešiť ich priamo a nie spoza tretích dverí. Aby učiteľ išiel za riaditeľom školy a nie za starostom či primátorom, pretože oni majú iné kompetencie a problémy. Je to o vzájomnom dialógu," povedal predseda komisie Mestského zastupiteľstva v Leviciach vzdelávania a mládeže Roman Salinka.

Spolupráca mesta Levice a školstva je podľa predsedu OZ PŠaV príkladom pre ostatné samosprávy

zdroj a fotografie: www.leviceonline.sk

POZRITE SI TIEŽ:

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

 

Prihláste sa k odberu noviniek Leviceonline.sk a majte ako prví informácie z celého okresu Levice

Napíšte sem Váš e-mail:
Potvrďte tu:
Ďakujeme za Vašu registráciu!
Please wait

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre