06152024sob

Turistická mapa Krupinská Planina - Dudince bude mať nové vydanie, k papieru sa pridá aplikácia s rozšírenou realitou

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

ŠAHY 31. januára 2024 - Turistická mapa Krupinská Planina - Dudince bude mať nové vydanie, k papieru sa pridá aplikácia s rozšírenou realitou. Informuje o tom vydavateľstvo VKÚ Harmanec.

Turistická mapa Krupinská Planina - Dudince bude mať nové vydanie, k papieru sa pridá aplikácia s rozšírenou realitou

Krupinská planina je jedným z menej známych, no o to viac očarujúcich kútov Slovenska. "Nachádza sa v jeho južnej časti a rozprestiera sa predovšetkým v Banskobystrickom kraji, zasahujúc svojimi výbežkami aj do Nitrianskeho kraja. Tento územný celok je súčasťou Stredoslovenskej vrchoviny a je charakteristický svojou miernou až vrchovitou krajinou," približuje vydavateľstvo.

Krupinská planina je miestom, kde sa prelínajú prírodné krásy s bohatou históriou. "Vyznačuje sa rozsiahlymi lúkami, ktoré v letných mesiacoch zdobia farebné kvety a byliny. Lesné porasty sú tu domovom pre množstvo druhov živočíchov, vrátane vzácnych a chránených. Táto mapa sa neustále aktualizuje na základe informácií od Klubu slovenských turistov a miestnych obyvateľov. Ak sa objaví nová atrakcia, alebo sa niečo v oblasti zmení, mapa sa aktualizuje, aby odzrkadlila tieto zmeny," dodáva VKÚ Harmanec.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Nové mapovanie krás Krupinskej planiny

Kartografický tím z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci, ktorý už pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici, pripravuje nové vydanie mapy Krupinská planina - Dudince. "Tentoraz nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie s rozšírenou realitou, budete môcť nazrieť ponad hory Krupinskej planiny. Turistická a cyklistická mapa M 140 Krupinská planina - Dudince vychádza v klasickom meradle 1 : 50 000. Sú na nej označené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s rôznymi ďalšími údajmi. Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je vykonávané ručne," opisuje vydavateľstvo.

Rozšírená realita nad papierovou mapou

Nad touto mapou bude fungovať aj nová mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré používateľ namieri, a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé. "Papierová mapa má oproti online mapám v mobile nesporné výhody pre lepšie plánovanie výletu. Predsa len rozprestretá na stole je oveľa väčšia ako displej mobilu. Aby toto plánovanie bolo ešte lepšie, vyvinuli sme novú mobilnú aplikáciu CBS Map Explorer, ktorá zobrazuje rozšírenú virtuálnu realitu nad papierovou mapou. Mapa vám teda povie, kde to je, a Map Explorer prezradí, čo to je," prezradil riaditeľ vydavateľstva VKÚ Harmanec, Milan Paprčka.

Turistická mapa Krupinská Planina - Dudince bude mať nové vydanie, k papieru sa pridá aplikácia s rozšírenou realitou

Redakčná práca priamo v regióne

Pre úspech projektu je nevyhnutná aj práca v teréne priamo v regióne. Podrobnosti o zmenách pomáha zisťovať regionálny projektový manažér, Gabriela Hrdá. "S očakávaním sa púšťam do aktualizácie mapy ďalšieho jedinečného regiónu Krupinská planina -
Dudince, ktorý je zaujímavý nielen pre svoju bohatú prírodu, prírodné zaujímavosti, ale aj historické unikátne lokality a liečivé pramene so známymi kúpeľmi. Verím, že aktualizácia samotnej mapy a prezentácia nových zaujímavých miest, ktoré tu návštevníci objavia aj vďaka novej aplikácii Map Explorer, budú prínosné pre užívateľov našej mapy. Verím, že nadšencov ľahkej turistiky či cykloturistiky táto mapa príjemne prekvapí a nasmeruje na pekné zatiaľ menej známe miesta Krupinskej planiny, ktoré určite stoja za objavenie," dodala Gabriela.

zdroj a foto: VKÚ Harmanec

...

KVALITNÝ NÁBYTOK, SVETLÁ A SVIETIDLÁ, ZNAČKOVÝ ALKOHOL, KÁVA - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre