02042023sob

Otvorili nový turistický skvost okresu Levice - náučný chodník Surdok v Kalinčiakove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE / KALINČIAKOVO 28. novembra 2022 - Na námestí v levickej Mestskej časti Kalinčiakovo otvorili nový turistický skvost okresu Levice - náučný chodník (NCH) Surdok. Na slávnostnom otvorení v nedeľu 27. novembra 2022 sa okrem primátora mesta Levice Jána Krtíka a niektorých poslancov Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Leviciach zúčastnila aj približne stovka obyvateľov, ktorá prejavila záujem, spoznať túto časť prírody nášho okresu.

Otvorili nový turistický skvost okresu Levice - náučný chodník Surdok v Kalinčiakove

Nový NCH, po ktorom prechádzka trvá približne dve hodiny, približuje prírodné pozoruhodnosti Kalinčiakova. Vybudovanie NCH bolo podporené cez Participatívny rozpočet mesta Levice. "Ďakujem všetkým, čo sa akýmkoľvek spôsobom podieľali. Stále sú ľudia, ochotní pomôcť, vážim si to... skoro 100 ľudí pri otvorení... poďakovanie patrí aj celej komisii Kalinčiakovo...," vyjadril sa poslanec MsZ v Leviciach a predkladateľ projektu Roman Salinka na svojej Facebook stránke.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Otvorili nový turistický skvost okresu Levice - náučný chodník Surdok v Kalinčiakove

Približne stredom Kalinčiakova preteká rieka Sikenica, ktorá pramení v Štiavnických vrchoch pod kótou Šementlov v nadmorskej výške približne 650 metrov nad morom. Po 47 kilometroch sa pri Šarovciach vlieva do Hrona. Neďaleko severného okraja mestskej časti Kalinčiakovo priberá Sikenica pravostranný, približne tri kilometre dlhý prítok Surdok, prameniaci pod rovnomennou kótou (Surdok - 208 m.n.m.) neďaleko osady Čudo. Na prevažnej časti toku je veľmi plytký a široký iba niekoľko decimentrov. Napriek tomu nebýva ani v najsuchších odbobiach bez vody. NCH Surdok s troma informačnými tabuľami prechádza severnou stranou intravilánu obce, pokračuje popri potoku Surdok a končí pri pieskovej bani. Návrat je tou istou cestou.

Otvorili nový turistický skvost okresu Levice - náučný chodník Surdok v Kalinčiakove

Kalinčiakovo sa nachádza v Ipeľskej pahorkatine, ktorá je najvýchodnejšou časťou geomorfologického celku Podunajská pahorkatina. Jeho chotárom prechádza veľmi významná, tzv. levická žriedelná línia, na ktorej vyvierajú viaceré známe minerálne pramene. V dôsledku pohybov v zemskej kôre prebiehala v oblasti dnešného Slovenského stredohoria približne pred 15 miliónmi rokov (obdobie miocénu) intenzívna sopečná činnosť. Vznikla aj tektonická línia, prechádzajúca Kalinčiakovom. Na jej styku s podložím starších wettersteinských vápencov vyvierajú minerálne vody, ktorým vďačí za svoj vznik i rekreačný areál Margita - Ilona. Z hydrouhličitanu vápenatého rozpusteného vo vode sa na vzduchu vyzrážal uhličitan vápenatý, z ktorého postupným spevňovaním a prekryštalizovaním vznikli travertíny. Vytvárajú zaujímavé geomorfologické útvary. Známa je predovšetkým neďaleká mohutná vyhasnutá travertínová kopa Vápnik (miestne nazývaná Šiklóš) - 274 m.n.m. s pamätníkom bojov v 2. svetovej vojne. V travertínovom lome na Vápniku boli nájdené odtlačky rastlín, zachovalé zuby nosorožca i vyliatok panciera korytnačky močiarnej. Aj historicky cenný románsky kostolík v centre Kalinčiakova je postavený na vyhasnutej travertínovej kope.

Časť chotára Kalinčiakova bola v období mladších treťohôr zaplavená plytkým morom. V ňom sa ukladal rozmanitý sopečný materiál (piesky a pieskovce, tufy, prachovce a pod.) tvorený zrnami rozličnej veľkosti. Uložením sopečného materiálu vo vodnom prostredí vznikli tiež tufistické pieskovce. V nich sa nachádza stará piesková baňa v lokalite Surdok, pri tretej zastávke NCH, ktorá je zároveň zaujímavou paleontologickou lokalitou.

zdroj a foto: Facebook Roman Salinka

...

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre