12032023ned

Perla Tekova a Hontu 2. časť: Detský a mládežnícky folklórny súbor Tekovanček (video)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

OKRES LEVICE 25. októbra 2020 - V spolupráci s našim projektom regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT.SK Andrej Budai foto - video služby pokračujeme v predstavovaní folklóru, folklórnych skupín, tradícii a zvykov v okrese Levice v rámci našej video relácie "Perla Tekova a Hontu". V 2. časti relácie Vám predstavujeme Detský a mládežnícky folklórny súbor Tekovanček, ktorých vedúci sú Jakub Oťázik a Veronika Oťáziková. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Perla Tekova a Hontu 2. časť: Detský a mládežnícky folklórny súbor Tekovanček (video)

2. časť video relácie Perla Tekova a Hontu o DFS Tekovanček tu:

O Detskom a mládežníckom folklórnom súbore Tekovanček (zdroj: starytekov.sk)

Detský a mládežnícky folklórny súbor Tekovanček má za sebou bohatú históriu. Podľa historických záznamov obce Starý Tekov, súbor začal svoju činnosť v roku 1972. Od roku 1988 začal detský súbor pracovať pravidelne a od tohto roku má názov Tekovanček.

Aktuálne DFS Tekovanček funguje pod vedením manželov Veroniky a Jakuba Oťázikových od septembra roku 2012. V súčasnosti súbor navštevuje okolo 80 detí, ktoré sú rozdelené do troch tanečných zložiek rozdelených podľa veku. Od roku 2013 sa súbor rozrástol o ďalšiu zložku a to hudobnú pod vedením Eriky Beňušovej. V súčasnosti v súbore účinkuje druhá generácia mladých hudobníkov, ktorí spolu pracujú od roku 2017, primáškou je Zuzana Brezánska a umeleckým vedúcim kontrabasista Daniel Herc. Pedagogické vedenie a ostatné zabezpečuje Erika Beňušová. Súbor nenavštevujú len deti zo Starého Tekova ale aj deti zo širokého okolia čiľejkárskeho mikroregiónu.

Tvorba DFS Tekovanček je zameraná najmä na zvyky a piesne domáceho tekovského (čiľejkárskeho) regiónu. Repertoár je obohatený tanečno-speváckymi pásmami z rôznych oblastí Slovenska a to z obcí Branovo (Ej nad Branovom), Raslavice (Raslavická tancovačka) a Očová (Veselo v Očovej), Liptovské Sliače (Máj máj máj, zelený...)

DFS Tekovanček už aj v minulosti reprezentoval obec Starý Tekov na rôznych kultúrnych podujatiach v Starom Tekove, v obciach Tekovského regiónu ale aj mimo neho. Súbor sa prezentoval na festivaloch v Dulovciach, Myjave, Heľpe, Slatine nad Bebravou, Leviciach, Očovej, Terchovej, Banskej Bystrici (Deň kroja) a mnohých iných.

Prezentáciu zvykov a tradícií v posledných rokoch úspešne prezentoval súbor v rámci výchovných koncertov pre okolité základné školy na jar v programe Vítanie Jari a v období pred Vianocami v programe od Ondreja po fašiang. Aj takými aktivitami sa snažíme prezentovať zvyky a tradície deťom a mládeži nášho regiónu.

V roku 2017 sa deti z DFS Tekovanček zúčastnili zájazdu v Srbsku, kde sa predstavili v obci Padina a na festivale ZLATÁ BRÁNA v Kysáči. O rok na to sa súbor predstavil na zahraničnom festivale na Istria folklór fest v Umagu v Chorvátsku. Tento rok sa súbor predstavil na detskom festivale GOLDEN DAYS vo Varne v Bulharsku. Celkovo deti z DFS Tekovanček absolvujú okolo 30 vystúpení za rok.

V súčasnosti pripravujeme nové programy, ktoré budú obohatením našich vystúpení nie len pre diváka, ale aj pre deti, ktoré navštevujú súbor. Aj takouto formou si Vás dovoľujeme pozvať na naše predstavenia, ktoré pre Vás chystáme počas celého roka.

DFS Tekovanček na Facebooku: https://www.facebook.com/DFS-Tekovan%C4%8Dek-627374993939274/

zdroj: Leviceonline.sk, starytekov.sk, video a foto: TVTEKOVHONT, Andrej Budai foto - video služby

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT

Pozrite si videoreportáže TVTEKOVHONT tu: https://www.youtube.com/tvtekovhont

TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Prečítajte si:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre