04272024sob

Migrujúce vtáctvo priletelo aj na Chránený areál Levické rybníky

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 26. marca 2018 - Nesmelo zápasí so zimou, ktorá našu prírodu ešte nechce pustiť zo zovretia. Slnečné dni, ktoré dávali nádej na definitívny príchod jari sa zmenili na mrazivé. Najviac trpela príroda a najrôznejšie druhy vtákov, ktoré k nám každoročne prilietajú zo svojich zimovísk.

Migrujúce vtáctvo priletelo aj na Chránený areál Levické rybníky

Tie zostali nepríjemne zaskočené arktickou zimou, hoci ich vnútorné hodiny dávali vedieť, že je čas priletieť na hniezdiská. A tak nielen operence vyčkávali, či všetkými túžobne očakávaná jar skutočne príde. Ak vtáctvo, ktoré k nám zo dňa na deň priletelo, aj zvládne nepriaznivé podmienky a prežije, ich reprodukčná kondícia bude oslabená a tento rok nemusia vychovať mláďatá. Či tomu tak skutočne bude, ukáže len čas.

Vďaka pozorovaniu nadšeného ornitológa z Levíc Petra Hoffmanna vieme, že na sústavu Chráneného areálu (CHA) Levické rybníky túto jar už prileteli kŕdle cíbikov chochlatých, trasochvostov bielych, pŕhľaviarov čiernohlavých i kúdeľníčok lužných a strnádok tŕsťových, ktoré v Leviciach, spolu s labuťami veľkými aj zimovali.

Prvé prilietajú druhy, ktoré prezimujú v južnej alebo západnej Európe, neskôr sa k nim pridávajú aj africké migranty. Koncom februára prileteli aj škovránky, holuby hrivnáky a škorce. Tieto druhy môžu aj prezimovať, preto treba posúdiť, či ide o jarný prílet alebo skôr o zimovanie druhu v regióne. Opätovne, ako predošlé roky, sa na sústave rybníkov podarilo zoznamenať nečakaného hosťa.

"Mal som zmiešané pocity, pretože unikátna mikrolokalita, nachádzajúca sa na poli za levickým Priemyselným parkom, bola bezohľadne zničená. A práve tu zahniezdili cíbiky chochlaté, ktorým spoločnosť robili aj vzácne kalužiaky červenonohé a kalužiaky perlavé spolu s kulíkmi riečnymi. Tie zničením mikrolokality o svoje hniezda prišli a je otázne, či na CHA Levické rybníky zotrvajú. Na zadných rybníkoch sa mi podarilo dokonca zaznamenať aj močiarnicu mekotavú, ktorá tu podľa dostupných zdrojov doposiaľ nebola zaznamenaná," povedal Peter Hoffmann.

Migrujúce vtáctvo priletelo aj na Chránený areál Levické rybníky

Ako dodal, i tento rok k nám prileteli husy divé, ktoré tu, podobne ako predošlý rok, snáď opäť úspešne vyvedú mladé. "Už v polke marca som na Chránenom areáli zaznamenal výskyt mnohých druhov vodných vtákov, ako je napríklad kačica chrapačka, lyska čierna, chochlačka sivá, chochlačka vrkočatá, hrdzavka potápavá, potápka roháčová a dravce v podobe myšiaka lesného či kane močiarnej. Počas celej zimy sa tu zdržujú kolónie volaviek bielych a popolavých i stehlíky zelené," dodáva Peter Hoffmann, ktorý sa vtáctvu zdržujúcom sa na Chránenom areáli Levické rybníky venuje mnoho rokov. Ako nám povedal, v Leviciach nechýbajú ani kačice ostrochvosté a čajky čiernohlavé, bielohlavé či smejivé.

Podľa slov ornitológa Petra Hoffmanna už stihli priletieť aj kŕdle mlynárok dlhochvostých. Nechýba ani drobný oriešok obyčajný, vrabec poľný, penica čiernohlavá, pustovka obyčajná a kolibriarik čipčavý. Neskôr, s príchodom teplejších dní sa u nás objavia aj vtáky roka 2018, ktorými sú tentoraz lastovičky obyčajné. S nimi priletia aj belorítky, bociany biele i čierne a ako posledný, v máji, najfarebnejší vtáčí druh u nás, včelárik zlatý, ktorým sa ich hniezdiaci biotop vplyvom nepremyslenej ľudskej činnosti a zástavby na Krížnom vrchu čoraz viac zužuje.

text: Štefan Čambal, Foto: Peter Hoffmann

POZRITE SI TIEŽ:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre