10042022uto

Mesto s najväčším okresom na Slovensku je bez kina

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Mesto s najväčším okresom na Slovensku je bez kinaLEVICE 6. júna 2012 - Všimli ste si, že sa od začiatku júna 2012 v kine Junior ale ani na levickom amfiteátri nepremieta? Okrem toho si na svoje neprídu ani fanúšikovia Filmového klubu Otáznik, pretože má od 1. júna filmové prázdniny. Tie budú trvať až do 6. septembra 2012.

Na vzniknutú situáciu sme sa boli spýtať riaditeľky Mestského kultúrneho strediska v Leviciach Bc. Berty Jasečkovej. „Táto situácia vznikla na základe toho, že distribučné spoločnosti prestali dodávať 35mm filmové kópie. Znamená to, že naše kamenné kino, ktoré nie je zmodernizované-zdigitalizované, nevie so starými premietacími strojmi premietať iné filmy, ako tie 35mm. Do kedy tento stav bude, záleží aj na vedení mesta Levice, ako sa rozhodne vyriešiť digitalizáciu kina Junior. Ak sa však mesto rozhodne kino Junior nezmodernizovať, v Leviciach bude najbližšie prvé zdigitalizované kino až v novom nákupno-obchodnom centre Europa,“ opísala aktuálny stav Bc.Berta Jasečková.

V súčasnosti je teda situácia taká, že pokiaľ sa mesto Levice rozhodne nezdigitalizovať kino Junior a kým sa neotvorí jedno z plánovaných obchodných centier, Levičania budú musieť cestovať za filmovými premiérami do najbližších miest.

Zaujímalo nás, či počas tohto „hluchého“ obdobia nie je možnosť vyplniť čas reprízami filmov, aby sa kino Junior mohlo ďalej využívať. „Presne toto sme robili od januára 2012. Reprízovali sme filmy, ktoré pomaly strácajú licenciu. Tie sa už po jej uplynutí nedajú ďalej premietať. Čo sa týka nových filmov, tie sa už na 35mm film nedodávajú,“ smutne odpovedala riaditeľka MsKS Levice.

Keďže hrozil takýto scenár, bolo MsKS Levice, prípadne i mesto Levice nejakým spôsobom upozorňované? „Celoplošne sa spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú distribúciou filmov, upozorňuje presne na tento scenár už od roku 2010. Tie už dlhšiu dobu avizovali, že nové filmy sa v tomto formáte prestanú vyrábať. Prišlo to oveľa skôr, ako vôbec predpokladali. Bohužiaľ, prišlo to. V roku 2011 predložilo MsKS Levice na Mestský úrad v Leviciach správu o digitalizácií kina. Následne bola táto správa rozposlaná jednotlivým predstaviteľom mesta Levice ako i poslancom Mestského zastupiteľstva. Spätná reakcia na ňu však nebola žiadna,“ odpovedala Bc. Berta Jasečková.

Čo všetko spadá do digitalizácie kina? „Digitalizácia znamená zmodernizovanie premietacích strojov na technológiu 2D a 3D. Výroba takéhoto formátu je pre výrobcov lacnejšia, preto sa rozhodli ísť touto cestou. Výroba 35mm filmov bola veľmi nákladná a neprinášala taký zisk, aký si predstavovali. V kine Junior by pre potreby mesta, škôl, verejnosti a pre zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu stačila 2D technológia, ktorá je lacnejšia ako 3D technológia. Nová 2D technológia by vyšla zhruba 100.000 EUR. Súčasne by sme potrebovali kvalitnejší zvuk - Dolby systém, ktorý má už veľmi dobrý prenos a súčasne aj technologické vybavenie na jeho prenos. Súčasne by bolo nutné podľa potrieb zrekonštruovať vnútorné priestory kina Junior. Niektoré stroje, ktoré v súčasnosti máme k dispozícií, by však možno novému Dolby systému, prípadne novým normám postačovali. Tie by však bolo nutné vhodne doplniť,“ vysvetlila  riaditeľka MsKS Levice.

Ako to bude s ďalším fungovaním Filmového klubu Otáznik? „Jedine Filmový klub Otáznik má ešte do konca roka 2012 zabezpečené licencované kópie filmov. Tie filmy sú však iba pre „fajnšmekrov“. Revízie strojov sú spravené, takže filmový klub tento stav určite do konca roka 2012 neohrozí. Revízie sa robia raz za dva roky. S filmovým klubom sme sa dohodli na prevádzke do konca kalendárneho roka 2012 s premietaním raz do týždňa. Filmový klub bude premietať od septembra do decembra 2012,“ doplnila.

Ak by nastala digitalizácia kina, zmenia sa nejakým spôsobom cenníky? „Ak by sa to podarilo, toto je otázka do budúcnosti. Určite by sa však následne musela prebrať aj cena vstupného. Nie je a nebude to však takého komerčného charakteru, ako sú „multiplexi“, ktoré majú vysoké ceny a ktoré idú výhradne komerčným smerom. Ak by teda MsKS Levice malo zdigitalizované kino 2D technológiou, určite by sme pristúpili k úprave vstupného, ktoré by však odrážalo dané podmienky, aké sú v tomto meste,“ vysvetlila Bc. Berta Jasečková.

Na záver nás zaujímal osobný názor pani riaditeľky MsKS Levice, ako vidí budúcnosť kina Junior po výstavbe nových obchodných centier v meste Levice. „Záleži to na tom, aké budú ceny vstupného v nových kinách a taktiež, koľko nových kín bude vystavaných. Kino sa plánuje v OC Europa, ale taktiež aj vo vynovenom OC Dituria. Bude to konkurencia a otázka konkurenčného boja. Väčšinou však majú tieto centrá veľmi vysoké ceny, takže ak do kina pôjde 3-4 členná rodina, bude mať problém uhradiť takú vysokú cenu. Bude to však náročné,“ uzavrela riaditeľka MsKS Levice.

Prečítajte si aj ďalší rozhovor na túto tému s vedúcim FK Otáznik Romanom Ďurčaťom.

zdroj: www.leviceonline.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre