12032021pia

Vojnový pamätník na Vápniku je opäť oslobodený

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 6. februára 2015 - Telekomunikačná spoločnosť odstránila vysielacie zariadenia na prenos internetu z donedávna chátrajúceho pamätníka bojov Červenej armády na vrchu Vápnik (Šiklóš) neďaleko Levíc. Umožní tak aktivistom z miestneho občianskeho združenia pokračovať v prácach na jeho obnove.

Vojnový pamätník na Vápniku je opäť oslobodený

Nevyhnutnou daňou za odstránenie zariadení z pamätníka je však ukončenie poskytovania služieb pre časť doterajších zákazníkov operátora v lokalite.

Tisíce domácností v Leviciach a širšom okolí mohli donedávna prijímať bezdrôtový vysokorýchlostný internet pripojením k vysielacím telekomunikačným zariadeniam operátora Slovanet, ktoré boli umiestnené na dlhoročne chátrajúcom vojnovom pamätníku na vrchu Vápnik (miestne známy aj pod názvom Šiklóš). Už to však nie je možné, pretože Slovanet v uplynulých dňoch zariadenia demontoval na základe dohody s občianskym združením „Spoločnosť pre obnovu a využívanie pamätníka bojov Červenej armády na vrchu Vápnik“. Združenie pamätník a jeho okolie postupne obnovuje s cieľom vytvoriť z neho vyhľadávanú turistickú lokalitu a sprístupniť ho aj ako unikátnu rozhľadňu.

Presspoint Levice

Vojnový pamätník na Vápniku je opäť oslobodený
Aktivite združenia pre obnovu pamätníka sme vyšli v ústrety a pre väčšinu zákazníkov internetu využívajúcich signál z vysielača na Vápniku sme ešte koncom uplynulého roka zabezpečili alternatívne riešenie internetového pripojenia. Úplne všetkým žiaľ nebolo možné poskytnúť porovnateľnú náhradu, o čom sme ich s predstihom informovali. Nemalú stratu spojenú s ukončením poskytovaných služieb má pritom aj naša spoločnosť. Verejnoprospešnému záujmu a obnove pamätníka sme však ustúpili a združenie sme navyše podporili aj finančne.

Veríme, že to pochopia aj dotknutí zákazníci. V najbližších týždňoch ich postupne navštívime a prevezmeme od nich naspäť zapožičané zariadenia pre príjem internetu", objasňuje situáciu Rastislav Faith, prevádzkový riaditeľ Slovanetu.

Uvoľnenie pamätníka víta aj Michal Borguľa z výkonného výboru OZ: „Vďaka dodržaniu dohodnutého postupu zo strany spoločnosti Slovanet môžeme už teraz plánovať ďalšie kroky pre obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky. Je spracovaný odborný pamiatkový prieskum, návrh na obnovu a práce sú koordinované s Krajským pamiatkovým úradom. Požiadali sme Vojnový pamätník na Vápniku je opäť oslobodenýo podpornú dotáciu aj Ministerstvo kultúry SR a predpokladáme, že len čo sa oteplí, začneme s prácami na obnove pamätníka. Ako prvé budú z jeho korpusu odstránené doplnkové konštrukcie a základnú obnovu chceme ukončiť do konca apríla, aby bol pamätník vynovený k nadchádzajúcemu 70. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe. Veríme, že postup prác ocenia aj občania Levíc a širšieho okolia, ktorých už teraz pozývame na prvé jarné výlety na Šiklóš.

Pamätník bojov Červenej armády na vrchu Vápnik (274 m n.m., 5 km juhovýchodne od Levíc) bol postavený v roku 1960 a zároveň patrí medzi dvadsiatku najznámejších samostatných murovaných rozhľadní na Slovensku. Po dlhoročnom chátraní sa jeho rekonštrukcie chopila v roku 2013 skupina aktivistov a pre projekt prvej fázy obnovy získali aj podporu z Nadácie Ekopolis. V tom istom roku založili aj občianske združenie, ktoré na prácach pokračuje a naďalej víta akúkoľvek dobrovoľnícku alebo finančnú pomoc. Viac informácií je dostupných na webstránke www.pamatnik-vapnik.sk a na kontaktnom tel. čísle 0905 917 165.

Súvisiace odkazy:
- Panoramatické video pamätníka, ešte s telekomunikačnými zariadeniami (prvých 30 sekúnd)

Šiklóš opäť „ožil“!

Projekt Spoločne za nový Šiklóš finišuje

Na Šiklóši sa bude konať stretnutie občanov k plánovaniu úprav tejto lokality

Vrch Vápnik, nazývaný aj Šiklóš, bude počas tohto roku opäť oživený

- Fotografie z demontáže telekomunikačných zariadení (na stiahnutie / foto: Slovanet)

- Pamätník Vápnik (webstránka OZ pre obnovu pamätníka)

- Projekt Spoločne za nový Šiklóš (máj 2013)

- LEVICE: Zašlú slávu Šiklóša chce oživiť radnica aj občianske združenie (jún 2013)

- Novozaložené združenie chce obnoviť areál Šiklóša (september 2013)

- Pamätník na Šiklóši ožíva (september 2014)

zdroj a fotografie: Slovanet

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre