04232024uto

Vrch Vápnik, nazývaný aj Šiklóš, bude počas tohto roku opäť oživený

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 11. marca 2013 - Dňa 8. marca 2013 sa mesto Levice dozvedelo o schválení projektu „Spoločne za nový Šiklóš“, ktorý bol  vypracovaný v rámci vyhlásenej výzvy Nadácie Ekopolis, program Pohoda za mestom. Projekt bol podporený v plnej žiadanej výške 3 700 €.

V rámci projektu sa vyčistí lokalita Šiklóš od odpadu, zostrihajú sa kríky, osadia sa lavičky, informačná tabuľa, smerovníky a vytvorí sa chránené ohnisko.

Karta Levičana už viac ako 90 zliav v Leviciach a okolí – www.vyhodykariet.sk.

 

Hlavným cieľom projektu je obnova a prinavrátenie pocty významnému vyhliadkovému a pamätnému miestu. Čiastkovým cieľom je, aby sa Šiklóš stal opäť súčasťou turistických výstupov, rodinných či školských výletov, cyklistických túr alebo odborného vyučovania v prírode.

Do vyhlásenej výzvy mohli zaslať projekty len mestá s počtom obyvateľov nad 25 000. Jednou z možností, kde sa mohol projekt realizovať, bola existencia rekreačného územia mimo katastra obce, napr. v blízkej dedine alebo inom menšom meste. To bol hlavný impulz, prečo mesto spracovalo projekt na obnovu Šiklóša.

Mesto verí, že za pomoci dobrovoľníkov prostredníctvom brigád prinavráti Šiklóšu „život“ a zachovám tým toto významné miesto pre ďalšie generácie. O brigádach budem mesto Levice vopred informovať.

Termín realizácie projektu: marec - október 2013

Stačí lajk a získate informácie o každej zľave Karty Levičana na Facebook http://www.facebook.com/kartalevicana

 

Popis projektu Spoločne za nový Šiklóš: Obnova vyhliadkového a pamätného miesta Šiklóš, ktoré má zaujímavú históriu (paleontologické nálezy, ťažba "levického zlatého ónyxu", pozorovateľňa maršala Malinovského). Priestor bude vyčistený, budú doplnené lavičky, informačné tabule, smerovníky, z iných zdrojov bude opravený pamätník.

Nadácie Ekopolis dňa 8. 3. 2013 schválila podporu pre nasledujúce projekty:

Mesto Martin: Oddychová zóna pri prameni Medokýš – 5 600 €

Mesto Levice: Spoločne za nový Šiklóš – 3 700 €

TRIPTYCH o.z. (Nitra): Doplnenie mobiliáru a revitalizácia kalového poľa na Hideparku – 5 750 €

Live Aid International, n. o.: Košičania na Jakubovej ceste – 5 200 €

Malachovská dolina o.z.: Oddychové miesta na relaxačno-náučnom historickom chodníku nad Banskou Bystricou – 5 750 €

PRO CIVITATE o.z. (Piešťany): LIDO - ostrov pre ľudí – 4 000 €

Program „Pohoda za mestom“ vyhlásila Nadácia Ekopolis v spolupráci s partnerom programu – spoločnosťou Heineken Slovensko už tretí krát. Jeho cieľom je podporiť obnovu a oživenie rekreačných priestorov v zázemí miest s počtom obyvateľov nad 25 000 a súčasne napomôcť oživeniu vzťahov a záujmov ľudí v ich okolí. Najlepšie projekty vybrané zo žiadostí budú podporené do výšky 6 000 eur. Každý podporený projekt navyše získa vzdelávanie, podporu a konzultácie pri plánovaní a realizácii úprav verejného priestoru v hodnote cca 400 € na projekt. Asistenciu a vzdelávanie zabezpečí Nadácia Ekopolis.

zdroj a foto: www.ekopolis.sk, www.levice.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre