04232024uto

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

V Banskej Štiavnici sa konajú Salamandrové dni

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

BANSKÁ ŠTIAVNICA 8. septembra 2023 - V Banskej Štiavnici sa v týchto dňoch konajú Salamandrové dni, teda mestské slávnosti spojené s celoslovenskými oslavami Dňa baníkov, hutníkov, geológov a naftárov. Sobota 9. septembra 2023 je posledný deň podujatia. Informuje o tom vedúci oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie Mestského úradu v Banskej Štiavnici Rastislav Marko.

V Banskej Štiavnici sa konajú Salamandrové dni

Podujatie sa aj v tomto roku delí na dve časti. V oficiálnej bude dominovať slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva, spojené s udeľovaním cien mesta a podujatia spojené so spomenutými celoslovenskými oslavami. "Druhú časť tvoria akcie pre verejnosť, medzi ktorými sa vyníma historický Salamandrový sprievod. Jedinečný pochod, do ktorého je zapojených viac ako 400 dobrovoľníkov prevedie divákov čriepkami histórie mesta, postavami a postavičkami, ktoré sú s ňou spojené. Jeho názov vychádza z pohybu študentov s fakľami, ktorý v nočnom meste vytvára dojem plaziacej jašterice," približuje Marko.

Prečítajte si aj:

Článok pokračuje nižšie :

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

V Banskej Štiavnici sa konajú Salamandrové dni

Salamandrové dni si budú v tomto roku pripomínať 30. výročie zápisu Banskej Štiavnice a technických pamiatok jej okolia do Zoznamu svetového a prírodného dedičstva UNESCO. "Pri tejto príležitosti vo štvrtok v kaplnke sv. Anny v radnici otvorili výstavu Príbehy tajchov, ktorá priblíži význam týchto pamiatok pre históriu regiónu. Na banícke tradície nadviažu aj dva špeciálne body kultúrneho programu. V piatok sa predstaví spevokol Štiavničan a Dodo Klimko Band s premiérou projektu Banícke piesne a v sobotu v rámci detského programu sa bude rozprávať o zvláštnostiach baníckych uniforiem," dodáva Rastislav Marko.

V Banskej Štiavnici sa konajú Salamandrové dni

Medzi ďalšie atraktívne podujatia patria piatkový hudobný program s hlavným hosťom svetoznámou balkánskou dychovkou Fanfare Ciocarlia, sobotný program pre deti, prezentácie nových kníh, netradičná prednáška o banských lokomotívach, možnosť nahliadnutia do Slovenského banského archívu, burza minerálov a iné. "Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj, partnermi podujatia sú spoločnosti US Steel a Strabag, propagáciu podujatia podporil OOCR Supervulkán Štiavnica a Ministerstvo hospodárstva SR. Mediálnym partnerom je Rádio Expres," uzatvára.

-------

Podrobný program podujatia: https://www.banskastiavnica.sk/obcan/kultura-a-sport/salamandrove-dni/

zdroj a foto: mesto Banská Štiavnica

...

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre