05212024uto

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

Bátovský jarmok - festival folklóru, kultúry a tradičných jedál

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

BÁTOVCE 26. júla 2018 - Niekdajšie mesto kráľovien srdečne pozýva všetkých na tradičný Bátovský jarmok - festival folklóru, kultúry a tradičných jedál. Čaká vás bohatý kultúrny program, skvelá gastronómia - tradičné jedlá, remeselníci, atrakcie pre deti, folklór a sprievodné podujatia.

Bátovský jarmok - festival folklóru, kultúry a tradičných jedál
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

V sobotu 4. augusta 2018 už po šiesty raz otvorí „mesto kráľovien“ svoje brány festivalom folklóru, kultúry a tradičných jedál, ktorý sa po štvrtý raz koná ako Bátovský jarmok. Veď velké obdĺžnikové bátovské námestie bolo najväčším jarmočniskom v predhorí Štiavnických vrchov už v stredoveku. Tradíciu jarmokov posilnil rozkvet cechov, ktorý nastal po útlme baníckej činnosti a tiež fakt, že Bátovce sa na vyše sto rokov stali sídlom okresu. Vďaka Občianskemu združeniu Bátovčan sa podarilo oživiť kultúrny život v obci, ktorý vrcholí každoročne práve týmto podujatím.

Už ráno od 08:00 hod. sa na miestnom námestí začne jarmok ľudových remesiel. V rámci jarmoku bude aj prezentácia a ukážky remesiel a ručných prác. Organizátorov teší záujem predajcov, ktorý z roka na rok rastie. Tohto roku je ich prihlásených viac ako 70.

Oficiálne slavnostné otvorenie Bátovského jarmoku bude v Gazdovskom dvore o 14:30 hod. Potom sa začne pestré pásmo folklórnych vystúpení. Najskôr vystúpia najmenší folkloristi z Detského folklórneho súboru Pečeničan, v ktorom vystupujú aj deti z Bátoviec. Potom zaspieva miestna Folklórna skupina Borovica pri Klube dôchodcov. Domáca Mužská spevácka skupina Bátovčan sa tentoraz predstaví spolu s Folklórnym súborom Volosan v pásme baníckeho folklóru pod názvom „Dolnú bránu sedem rôčkov stavali“. Bude nasledovať vystúpenie Foklórneho súboru Hont z Krupiny, ktorý sa už na Bátovskom jarmoku predstavil. Milovníkov dychovky iste poteší vystúpenie „Krojovanky“ z Križovian nad Dudváhom. Kultúrny program bude vrcholiť o 18:45 hod. vystúpením známej hudobnej skupiny Ploštín Punk, ktorá už štvrťstoročie šíri nielen dobrú punkovú, rockovú a folkovú hudbu, ale aj iskrivý humor. Od 20:30 hod. bude do tanca i na počúvanie v Gazdovskom dvore hrať hudobná skupina Efekt.

Pripravené sú aj sprievodné podujatia. V historickej, ale vynovenej „Kúrii“ si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu Moniky Miškovičovej Savovej „Z histórie Tekova a Hontu“, ktorá je tam prístupná od 2. júla do 30. septembra 2018. V Kúrii je inštalovaná aj výstava obrazov Fera Palušku a expozície obcí zapojených do súťaže Dedina roka 2017, v ktorej uspela aj obec Bátovce.

K tradičnému jarmoku patrí aj tradičná gastronómia. Ponúkať budú párance, perky, lángoše, guláše, grilované špeciality, kačacinu, lokše, trdelníky a pestrá bude aj ponuka káv. V jedinečnej pivnici pod Gazdovským dvorom bude aj teraz ponúkať svoje vína a robiť vinársku osvetu Vinárstvo Muráni z Čajkova. Organizátori nezabudli ani najmenších návštevníkov. Pre tých sú pripravené kolotoče, autodróm a skákací hrad.

Starosta obce Ing. Peter Burčo, ktorý je hlavným koordinátorom organizácie podujatia povedal: "Aj na tohtoročné podujatie sme sa poctivo pripravovali. Úspech predchádzajúcich ročníkov nás zaväzuje. Tradície chceme rozvíjať ďalej. Štvrtého augusta Bátovčania otvoria brány aj srdcia. Každý návštevník je srdečne vítaný," vyjadril sa.

Bátovce majú 1200 obyvateľov. Ležia v centre Bátovskej kotliny, na sútoku jej hlavných vodných tokov Sikenice a Jabloňovky. Historicky boli jej centrom a majú ambíciu ním aj zostať v budúcnosti. V obci je kompletná občianska vybavenosť, má základnú aj materskú školu a záujem o bývanie v nej rastie. Okrem Občianskeho združenia Bátovčan pôsobí v obci veľmi aktívny 111-ročný Dobrovoľný hasičský zbor, aktívny je aj Klub dôchodcov. So sociálne slabšími obyvateľmi pracuje Komunitné centrum. Pôsobí tu aj Divadlo Pôtoň sídliace v pôvodne chátrajúcom kultúrnom dome, ktorý renovuje a výrazne prispieva aj k oživeniu kultúrneho života v obci. V Bátovciach panuje nielen čulý pracovný, ale aj kultúrny a spoločenský život, ktorý vrcholí každoročne Bátovským jarmokom.

PLAGÁT VO VYŠŠOM ROZLÍŠENÍ NÁJDETE KLIKNUTÍM SEM.

zdroj a plagát: obec Bátovce

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika

POZRITE SI TIEŽ:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre