04222024pon

Využite jeseň naplno v sedle bicykla

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Každý priaznivec cykloturistiky sa snaží využiť maximálne počasie, kým sa ešte dá. Leto je síce už za nami, ale zatiaľ máme peknú jeseň, ktorá ešte len začína. Dajú sa zužitkovať ešte hrejivé slnečné lúče, sadnúť na bicykel a spoznať krásu našej prírody. Aj keď u nás na Slovensku máme ešte cyklotrás pomenej, tak je možné nájsť si peknú trasu, prípadne si vyskladať podľa možností a chuti svoju vlastnú. V Levickom okolí je jednou z možností trasa známa ako Mikovíniho zelená jazda, ktorú si spolu priblížime.

Využite jeseň naplno v sedle bicykla

Základné info o trase

Hneď na úvod treba povedať, že celá trasa má 39 kilometrov a je jednosmerná, takže si človek musí rozmyslieť, či sa naspäť odvezie autom, autobusom, alebo či spraví trasu hore dole, takže spolu 78 kilometrov. Samozrejme, že si môžete vybrať rôzne varianty, teda ísť len časť a otočiť sa, prípadne sa nechať doviesť na jeden alebo druhý koniec a odtiaľ bicyklovať podľa toho, kam sa chcete vrátiť. Je to na vás podobne ako napríklad tipovanie výsledkov zápasu v zmysle, že ak ste dobrodružná duša, tak môžete skúsiť aj cestu lesom a podobne.

Popis trasy

Mikovíniho zelená jazda vedie od Rudna pod Hronom po Červenú studňu. V tomto smere je trasa prevažne stúpajúca. Začiatok v Rudne sa nachádza v nadmorskej výške približne 200 metrov a Červená studňa asi vo výške 800 metrov. Na celom úseku je stúpanie zväčša mierne. Avšak nachádzajú sa tu úseky strmšie, preto nečakajte len pohodovú jazdu. V smere Rudno-Červená studňa sa teda ide do kopca, len asi po 15 kilometroch je približne 2 kilometre úsek z Kalnej s klesaním až do Makovišťa.

Využite jeseň naplno v sedle bicykla

Čo sa dá vidieť

V prvom rade sa sem oplatí ísť, lebo sa určite nebudete vedieť vynadívať na krásu prírody. Teraz na jeseň lesy hrajú ešte krajšími farbami. Navyše trasa vedie popri tajchách, ktoré vám dajú možnosť zastaviť a relaxovať len tak pri pohľade na vodnú hladinu. V obciach kadiaľ trasa vedie sa určite bude dať posedieť na kofole a podobne. Mikovíniho zelená jazda vedie cez obce Hodruša Hámre, Banská Hodruša, Vysoká, Rudno nad Hronom, Štiavnické Bane, Kopanice a Uhliská. Podľa vašej kondície sa preto dá zvoliť, či si trasu prejdete celú alebo len jej úsek.

Možnosť ubytovania

Navyše sa dá aj ubytovať vo viacerých hoteloch a penziónoch. Je dobré si rezervovať miesta dopredu, nakoľko niektoré z ubytovní sú menšie, tak aby sa vám nestalo, že nebudú mať miesto, ak by ste si naplánovali viacdenný výlet. Väčšina z hotelov sa nachádza na konci trasy, takže sa dá prísť napríklad jeden deň tam, prespať v hoteli a vrátiť sa na druhý deň.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre