04222024pon

EURO 2016 - Dres určí víťaza

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
EURO 2016 - Dres určí víťaza

Majstrovstvá Európy vo futbale UEFA 2016 sú za dverami a internetom sa už teraz šíria mnohé predpovede na víťaza. Je však vôbec možné predpovedať víťaza, ak šampionát ešte ani nezačal?

My sme sa rozhodli priniesť Vám odľahčenú verziu predikcií, a to na základe typu dresu, v ktorom budú hráči tento rok reprezentovať svoju krajinu. Existuje súvislosť medzi farbou či strihom dresu a úspechom v šampionáte? Kto vie. My sme pre Vás pripravili analýzu dresov víťazov za posledných 56 rokov a na základe pravdepodobnosti a štatistiky odhadli možných víťazov tohtoročného pohára UEFA.

Z čoho sme vychádzali?

Pri výpočte sme brali do úvahy tri charakteristiky futbalových dresov – farba, typ goliera a motív. Cieľom analýzy bolo určiť, ktorá kombinácia má najväčšie šance na víťazstvo, a teda bude dresom tohtoročných víťazov európskeho šampionátu. Vychádzame z premisy, že kvalita tímov je v priebehu rokov konštantná, a preto je charakteristika dresov jediným determinantom pre víťazstvo.

Analyzovali sme futbalové dresy víťazov predchádzajúcich ročníkov a ich spoločných charakteristík. Tie sme ďalej korelovali s farbami, motívmi a strihmi dresov tímov UEFA 2016. Berúc do úvahy (nezávisle od špecifických futbalových predikcií a analýz), že každý tím má rovnaké šance na víťazstvo - teda 1:24 – aplikujeme túto pravdepodobnosť na jednotlivé dresy tohtoročných tímov. Napríklad, pravdepodobnosť, že víťazný dres bude červený je 12:24 (12 tímov bude mať červený dres). Táto pravdepodobnosť je ďalej podmienená výskytom uvedených charakteristík tímov predchádzajúcich ročníkov. Takto dokážeme definovať, ktorá kombinácia má najväčšie šance na víťazstvo – teda v tomto prípade červený dres, s V-strihom goliera a s motívom.

Medzi našich víťazov tak radíme Španielsko, Belgicko, Chorvátsko a Rusko. Odhliadnuc od našich predikcií majú dvaja z našich možných víťazov aj reálne šance na víťazstvo. Týmito krajinami sú Španielsko a Belgicko.

Španielsky tím prehral jeden z kvalifikačných zápasov pre UEFA 2016. Bolo však prvým tímom, ktorý vyhral pohár UEFA dvakrát (2008, 2012) a stal sa svetovými šampiónmi v roku 2010. Futbaloví analytici sú presvedčení, že Roja je jedným z najsilnejších tímov tohtoročnej súťaže a my v žiadnom prípade nepochybujeme.

Belgicko je v porovnaní so Španielskom v tejto lige stále považované za začiatočníkov. Napriek tomu sa so 7 výhrami počas kvalifikačnej fázy dostali do výberu. Belgicko sa tak stalo najvyššie postaveným tímom v rebríčku FIFA hneď za Argentínou. Mnoho analytikov verí, že by mohlo byť veľkým prekvapením tohtoročného šampionátu.

Aj Chorvátsko však môže byť oprávnené mať veľké ambície, a to vďaka svojmu tímu plnému mladých talentov. Čo sa týka Turecka, máme isté pochybnosti, hoci je tím Fatiha Terima vysoko motivovaný. Ruský tím má kvalitných a skúsených hráčov, môže mať však problémy postúpiť do finále.

Pri výpočte štatistík vychádzame z predpokladu, že každý z tímov má rovnaké šance na víťazstvo. Charakteristiky dresov víťazov minulých ročníkov sú rozhodujúcim faktorom pri výpočte pravdepodobného víťaza UEFA 2016.

Interaktívnu verziu infografiky nájdete tu: http://www.shopalike.sk/euro-2016

zdroj a infografika: ShopAlike.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre