02242024sob

Zdravotníctvo

Osýpky na Slovensku: Na protilátky sa môžete otestovať aj na vlastnú päsť

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 16. februára 2023 - Osýpky patria medzi vysoko nákazlivé vírusové ochorenia, ktoré postihujú najmä deti do veku päť rokov. Ako informuje hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, nakaziť sa však môžu i dospelí s nízkou hladinou protilátok, ktorí prišli s infikovanými do kontaktu.

Osýpky na Slovensku: Na protilátky sa môžete otestovať aj na vlastnú päsť

Nedávne dva nové prípady výskytu osýpok preto zanechávajú otázku: Máte dosť protilátok proti osýpkam? "Za vznik osýpok je zodpovedný vírus zvaný Morbillivirus, preto sú osýpky často označované aj ako morbilli. Tento vírus je veľmi nákazlivý a prenáša sa kvapôčkami, ktoré do tela vstupujú cez dýchacie cesty a očné sliznice. Inkubačná doba osýpok sa pohybuje v rozmedzí sedem až 21 dní, ak sa teda nakazíte, je možné, že prvé príznaky sa dostavia až po troch týždňoch. Celkový priebeh ochorenia trvá desať až 14 dní, pričom infekčný je človek už dva až štyri dni pred prvými príznakmi a až šesť dní po tom, čo odznie osýpková vyrážka," vysvetľuje Pavliková.

Osýpky prichádzajú typicky v dvoch fázach. "Prvá fáza postihuje oči a dýchacie cesty a veľmi ľahko si ju pomýlite s chrípkou alebo prechladnutím. Vysoké horúčky nad 40°C, kašeľ a nádcha sú však doplnené aj príznakmi typickými pre osýpky – zápal spojiviek, svetloplachosť a typické biele škvrny na vnútornej strane úst a líc, tzv. Koplikove škvrny. V druhej fáze sa príznaky rozšíria na celé telo a berú na seba podobu vyrážky a celkovej slabosti. Často sa k osýpkam pridajú aj pridružené ochorenia ako infekcia ucha, hnačka či zápal pľúc," dopĺňa hovorkyňa skupiny Agel SK.

Osýpky postihujú najmä malé deti, ktoré ešte nestihli byť zaočkované alebo deti, ktoré nie sú očkované. "Objaviť sa však môžu aj u dospelých, ktorí neboli zaočkovaní alebo ubehla príliš dlhá doba od posledného očkovania, v dôsledku čoho sa u nich znížila hladina protilátok. Cielená liečba osýpok neexistuje, je možné iba stimulovať imunitný systém a snažiť sa potlačiť symptómy. Účinnou prevenciou je však overené očkovanie, ktoré v minulosti prispelo k dosiahnutiu kolektívnej imunity, tzv. MMR vakcína," dodáva Martina Pavliková.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Osýpky na Slovensku: Na protilátky sa môžete otestovať aj na vlastnú päsť

Osýpky je možné diagnostikovať na základe priamych a nepriamych diagnostických metód. "V laboratóriách AGELLAB vykonávame nepriame dôkazy vyšetrením IgG a IgM protilátok na automatickom analyzátore Liaison XL. Vzorky na vyšetrenie prítomnosti protilátok dokáže laboratórium spracovať hneď po doručení do laboratória. IgM protilátky sa vyskytujú v akútnej fáze ochorenia do 3.-4. dňa po výseve vyrážok. IgG protilátky hovoria o celkovej ‚ochrannej‘ hladine protilátok u osýpok, a to buď vytvorených po vakcinácii alebo po prekonaní ochorenia. Z pohľadu interpretácie hladiny protilátok je dôležité sledovanie dynamiky tvorby protilátok, čo v praxi znamená správne načasovanie doby odberu 1. a 2. vzorky séra, ktorá by mala byť minimálne 2 týždne," vysvetľuje riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB Elena Gaboňová.

Vyšetrenie protilátok na osýpky môže indikovať lekár na základe podozrenia na ochorenie. "Každý záujemca sa naň však môže objednať aj na vlastnú žiadosť a to aj v prípade, že chce poznať hladinu protilátok pre potreby prípadného preočkovania. Cena vyšetrenia je 11,50 € pri IgG protilátkach a 13,00 € pri IgM protilátkach," uzatvára Pavliková.

zdroj a foto: Agel SK

...

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre