11152019pia

Na ZŠ A. Kmeťa v Leviciach sa pokúsili nahliadnuť bližšie do života Tajovského

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 7. novembra 2019 - Do celoslovenského projektu k Medzinárodnému dňu školských knižníc sa Základná škola Andreja Kmeťa v Leviciach zapája pravidelne každý rok. Hlavným cieľom je zábavnými formami podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu a poznávaniu nového. Tento ročník sa niesol v duchu 145. výročia od narodenia Jozefa Gregora Tajovského.

Na ZŠ A. Kmeťa v Leviciach sa pokúsili nahliadnuť bližšie do života Tajovského

Tajovského poviedky a divadelné hry sú súčasťou vyučovania literatúry. Na škole sa pokúsili trošku bližšie nahliadnuť do jeho života a diela, uvedomiť si aj spôsob života na Slovensku na prelome storočí, ale aj zvýšiť záujem o čítanie, beletriu, písané slovo. Dokonca sa pokúsiť, na základe vlastných zážitkov, vytvoriť krátke umelecké dielka, vyjadriť svoje pocity, vzťah k svojim starým rodičom, čo bola aj ústredná téma Tajovského „starootcovského“ cyklu poviedok.

Počas týždňa od 21.do 25. októbra sa na hodinách literatúry venovali tvorbe projektov, prezentácií, práci s textami Tajovského, s využitím rôznych foriem práce s textom. Vytvára krátke črty, príbehy o starých rodičoch, písali aj krátke básničky, v ktorých sa zamýšľali nad tým, čo pre nich starí rodičia znamenajú.

Na ZŠ A. Kmeťa v Leviciach sa pokúsili nahliadnuť bližšie do života Tajovského

Dňa 28.októbra sa uskutočnilo vyvrcholenie týždňových aktivít – žiaci ISED 2 sa zhromaždili na chodbe školy, vyzdobenej prácami žiakov, nástenkami, básničkami, poviedkami. Starší spolužiaci si v rámci rovesníckeho vzdelávania pripravili program pre svojich spolužiakov. Pomocou knižného fondu či internetu vytvorili prezentáciu o zaujímavých črtách zo života a diela Tajovského.

Členovia súboru Kalimero nacvičili ukážku divadelnej hry Ženský zákon, vystúpili dokonca v tradičných krojoch. Aj keď téma „hľadania“ vhodnej nevesty bola podaná v modernejšom šate, nič nestratila zo svojho posolstva – láska víťazí nad bohatstvom a intrigami.

Boli pripravené aj ukážky z najznámejších poviedok a žiaci si vyskúšali, či sú pozornými poslucháčmi. Postupne prerozprávali prečítaný či vypočutý text a, pravdaže, nebola núdza o komické situácie. Zábavné boli aj pokusy o „dabovanie“ úryvkov divadelných hier.

Na ZŠ A. Kmeťa v Leviciach sa pokúsili nahliadnuť bližšie do života Tajovského

Záverečnou bodkou bol „Milionár“ - súťažno-zábavná hra, ktorá preverila vedomosti, tvorivosť a pohotovosť žiakov. Nebolo však dôležité, aby niekto vyhral. Podstatné bolo, že žiaci sa zabavili, niečo nové sa aj naučili, ale určite si uvedomili, že literatúra má čo povedať v každej historickej dobe.

TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont

Záverom možno skonštatovať, že išlo o kreatívne, nápadité, vtipné, zaujímavé a netradičné podujatie s cieľom priviesť žiakov k literatúre, ale i k rozvoju fantázie a tvorivosti, k uvedomeniu si, že mnohé myšlienky, posolstvá sa v priebehu času menia, ale majú výpovednú hodnotu aj pre dnešného mladého človeka.

zdroj a fotografie: Mgr. Margita Škutová

POZRITE SI TIEŽ:

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre