02042023sob

Farma Babindol má v Leviciach nový paradajkový skleník

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 12. januára 2023 - Farma Babindol, ktorá na slovenský trh pod značkou Farma Babindol, Paradajkovo, ale aj pod privátnymi značkami reťazcov ako jedna z mála dodáva slovenské paradajky po celý rok, sa v Leviciach rozšírila o ďalší 1,35 hektárový skleník.

Farma Babindol má v Leviciach nový paradajkový skleník

„Naše paradajky sa predávajú vďaka ich chuti, ktorú zaručí iba domáci zber v plnej zrelosti, vynikajúco. Preto sme sa pred dvomi rokmi rozhodli naše paradajkové hospodárstvo rozšíriť,“ hovorí riaditeľ Farmy Babindol Matúš Jančura. „Energetická kríza nám trocha pripravila škrt cez rozpočet, kvôli ktorej sme museli prijať úsporné opatrenia a napríklad nenamontovať do skleníka extra svietenie, preto nakoniec tento skleník nebude rodiť v zimných mesiacoch a prvú úrodu z neho tak očakávame až v marci,“ pokračuje. Zimná produkcia paradajok si totiž v slovenských podmienkach vyžaduje okrem konštantnej teploty 20 ⁰C aj dosvecovanie rastliniek počas krátkych, resp. zamračených dní.

„V našich skleníkoch už farmárčime tromi spôsobmi. V časti svietime naplno, v časti na 50 %, čo má vplyv na výšku úrody a v časti nesvietime umelo vôbec, tam zberáme úrodu, až keď slnko svieti dlhšiu časť dňa,“ vysvetľuje ďalej Jančura.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Nový skleník zamestná 15 nových ľudí. Spolu tak v spoločnostiach skupiny Bencont, kam patrí aj Farma Babindol, paradajky pestuje až 120 ľudí. Produkcia skupiny sa aj vďaka novému skleníku zvýši z minuloročných 1 750 ton na 2 300 ton plánovaných pre rok 2023.

Farma Babindol má v Leviciach nový paradajkový skleník

„Na Slovensku dokážeme pestovať zeleninu aj celoročne. Ide o moderný udržateľný spôsob pestovania, pri ktorom je možné okrem elektrickej energie využiť aj geotermálnu energiu a biologickú ochranu rastlín. Výsledkom je ekologická produkcia slovenského pôvodu, ktorá navyše dáva prácu okolo 1300 zamestnancom“, uviedol výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Popularita slovenskej produkcie medzi zákazníkmi má aj tienisté stránky. „V poslednom čase máme indície, že nie každá v obchode deklarovaná slovenská paradajka je naozaj dopestovaná v našej krajine.
O problematike „prebaľovania“ a vydávania zahraničnej produkcie za slovenskú s našimi partnermi intenzívne komunikujeme,“ upozorňuje Jančura.

Mimosezónni pestovatelia zeleniny sa potýkajú oproti zahraničným farmám aj s nedostatkom podpory štátu.

S výstavbou prvých levických skleníkov Farme Babindol pomohla Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá pokryla cca. 15 % investičných nákladov. Podpory do tohto segmentu zeleninárstva sú však všeobecne nízke. Pestovatelia môžu poberať iba priame platby na pôdu, ktoré pri tomto type pestovania sú finančne zanedbateľné. Poberať môžu aj viazané platby v rámci špeciálnej rastlinnej výroby. Od nového roka však podľa novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky tí pestovatelia, ktorí zeleninu v skleníkoch pestujú hydroponicky a nie priamo na pôde, už ani na tieto dva spomínané typy podpôr nemajú nárok.

Farma Babindol má v Leviciach nový paradajkový skleník

V Českej republike poberajú pestovatelia plodín na zakrytých plochách navyše aj samostatný typ podpory. Do piateho januára sa slovenskí pestovatelia zeleniny na zakrytých plochách mohli zapojiť aspoň do výzvy na zmiernenie následkov energetickej krízy v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine. Náš paradajkový segment je pritom medzi spotrebiteľmi mimoriadne obľúbený. Pri zabezpečení vyššej podpory pre pestovateľov tak môžu mať aj naši poľnohospodári ešte väčší záujem rozširovať svoje výmery. Znamená to, že by sme nemuseli byť až tak odkázaní na dovozy tejto plodiny, ktorá s poctivou slovenskou rajčinou má chuťovo a kvalitou len máločo spoločné.

V roku 2021 sa na Slovensko doviezli zo zahraničia paradajky za viac ako 44 mil. eur. Import v roku 2022 stúpol a podľa aktuálnych údajov za mesiace január až október 2022 predstavoval hodnotu už viac ako 51 miliónov eur (zdroj: ŠÚ SR). Medzi najväčších dovozcov patria krajiny ako Španielsko, Maroko a Turecko.

Farma Babindol, súčasť skupiny Bencont, sa zaoberá na 8,5 ha skleníkového hospodárstva v Babindole a Leviciach celoročným pestovaním aktuálne 11 odrôd cherry paradajok, oberaných pre 100 % chuťový zážitok v plnej zrelosti. Tieto rajčiny smerujú takmer výlučne do slovenských obchodov pod privátnymi značkami, či obľúbenými značkami Farma Babindol alebo Paradajkovo. Viac nájdete na www.farmababindol.sk.

BENCONT GROUP prostredníctvom svojich dcérskych spoločností realizuje, okrem iného, aj realitné projekty Nový Martin v Martine, Rínok Rača v Bratislave, prevádzkuje apartmánový dom Família v Novom Smokovci a penzión a reštauráciu Krone vo Svätom Jure a zaoberá sa celoročným pestovaním paradajok v Babindole a Leviciach. Viac nájdete na www.bencont.sk.

zdroj a foto: Event2all

...

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre