06152024sob

Archeologickým výskumom kostola sv. Martina biskupa vo Veľkých Turovciach zistili anomálie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

VEĽKÉ TUROVCE 1. októbra 2019 - Archeologickým výskumom kostola sv. Martina biskupa vo Veľkých Turovciach zistili anomálie, ktoré naznačili, že pod samotným kostolom sa nachádzajú zvyšku románskeho kostola.

Archeologickým výskumom kostola sv. Martina biskupa vo Veľkých Turovciach zistili anomálie

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

DREVEX Zlaté Moravce - stavebné rezivo

ZÁPIS do kurzov POKRAČUJE aj v SEPTEMBRI! Hľadáte pre svoje deti efektívnu a pritom zábavnú výučbu angličtiny? Žiadny problém! Príďte si so svojím dieťaťom vyskúšať ukážkovú hodinu angličtiny zdarma!
Kontaktujte nás, počet miest je limitovaný:
tel.: 0907 690 029
email:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Týmto výskumom chceli pracovníci Krajského pamiatkového úradu Nitra potvrdiť výsledky geofyzikálneho výskumu, ktorý tu vykonali ešte v roku 2017. "So zisťovacími sondami sa sa nám podarilo potvrdiť existenciu staršej renesančnej sakristie severne od dnešnej svätyne kostola. Okrem toho sa podarilo dokázať gotickú fázu kostola, našli sme tu aj archeologické nálezy z doby rímskej, niektoré aj praveké nálezy či stredoveké a novoveké. Okolo kostola sme našli kostrové hroby, čo hovorí o existencii kostolného cintorína, čo bolo príznačné pre danú dobu," priblížil Pavel Paterka, odborný radca Krajského pamiatkového úradu Nitra.

Pozrite si našu videoreportáž tu:

Do budúcnosti sa nevylučuje pokračovanie v tomto archeologickom výskume z toho dôvodu, že sa niektoré javy doteraz nepodarilo zodpovedať. "Chceli by sme totiž zodpovedať otázku osídlenia v starších obdobiach," dodal Paterka.

Ďalšou zaujímavosťou je, že práve v tomto kostole bol pravdepodobne pokrstený slávny turkobijec, rodák zo Stredných Turoviec Juraj Thury, ktorý bol neskôr kapitánom pevností v Šahách, Leviciach

Všetky tieto zistenia prezentovali na medzinárodnej konferencii vo Veľkých Turovciach pod názvom "Po stopách kostolov zasvätených sv. Martinovi" dňa 20.9.2019.

Fakty o Turovciach, kostole sv. Martina biskupa a archeologických výskumoch:

- 1156 – prvá písomná zmienka o Turovciach
- okolo 1260 – výstavba kostola
- 1938 – počas povodní sa kostol takmer zničil

konštrukčné prvky kostola zostali:
svätyňa so štvorcovým pôdorysom, zaklenutá valenou krížovou klenbou, s náznakom víťazného oblúka, v strede východnej steny je polkruhové okno, na južnej stene bolo ďalšie románske okienko, v strede s kamenným oltárom, v juhozápadnom rohu kamenná kruhová krstiteľnicou, z vonka zo severnej strany jedným oporným pilierom, úzka prístavba pristavaná k severnému múru.

Dňa 2. marca 2017 – prieskum a georadarový nedeštruktívny výskum (Mgr. Pavel Paterka & doc. RNDr. Ján Tirpák, CSc.)

S podporou Nadácie Lászlóa Telekiho v Maďarsku boli zrealizované:
Rok 2018 – Mgr. Art. Peter Koreň: reštaurátorský výskum
Rok 2019 – Mgr. Michaela Haviarová, PhD.
Mgr. Kristína Zvedelová, PhD.
Mgr. art. Tomáš Haviar: architektonicko-historický výskum

Bez finančného nároku, ale s podporou mnohých činiteľov realizoval Pamiatkový úrad Slovenskej republiky archeologický výskum na vedecké a dokumentačné účely pod vedením PhDr. Karela Prášeka, v období: 8. apríl 2019 – 18. apríl 2019 (komisia 24. apríl), 3. a 17. mája 2019, 6. august 2019 – 8. august 2019 (komisia 19. august), 22. august 2019 – 23. august 2019

zdroj a video: Andrej Budai foto - video služby, TVTEKOVHONT.SK, Leviceonline.sk, foto: Krajský pamiatkový úrad Nitra

Pozrite si tiež:

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre