Andrej Budai - svadobný kameraman - foto - video služby

Topshop zmrazil ceny až na -80% - veľký novoročný výpredaj

Ukážkové hodiny v Jazykovej škole Zaraz Levice
03202019str

Nadácia Agel pomáha deťom s ojedinelými ochoreniami

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 14. júna 2018 - Deti so zriedkavým ochorením agenesis corpus callosum majú šancu zaradiť sa do bežného života s prihliadnutím na ich potreby. To im umožní naučiť sa dôležitým sociálnym zručnostiam, komunikovať a zlepšovať si empatiu.

Nadácia Agel pomáha deťom s ojedinelými ochoreniami
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Pokiaľ je účelom, aby sa raz začlenili do spoločnosti, tak sa musia stretávať s rozmanitosťou. Pomôže im to neskôr v živote lepšie fungovať. Jedným z takýchto detí je i deväťročný Boris, ktorému nadácia Agel prispela na vzdelávanie.

Počas vzdelávania zohrávajú rovesníci veľmi dôležitú úlohu. Je nesporné, že dieťa potrebuje nielen zapojenie pedagógov a rodičov, ale aj veľa kontaktu s rovesníkmi, aby sa dokázalo posúvať ďalej. "Príznaky ojedinelého ochorenia sa líšia prípad od prípadu. Môžu zahrňovať len drobné poruchy učenia, ale nie je možné vylúčiť ani mentálnu retardáciu, epilepsiu, či poruchy psychomotorického vývinu. Záleží na tom, či sa agenézia CC združuje s inými anomáliami či symptómami. Miera závažnosti tohto ochorenia sa plne prejaví do dvoch rokov veku dieťaťa," uviedla MUDr. Zuzana Kopanicová z pediatrického oddelenia v Nemocnici Levice.

Boris je deväťročný chlapec, ktorý trpí raritnou diagnózou agenesis corpus callosum. Ide o zriedkavé neurologické ochorenie, pri ktorom sa nevyvinulo kalózne teliesko v mozgu, ktoré spája pravú a ľavú hemisféru, čoho dôsledkom nedochádza k prepájaniu informácií medzi nimi tak, ako u zdravých jedincov. Chlapec trpí hypotóniou, zlou koordináciou pohybov a zaostávaním v psychickom a mentálnom vývoji.

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika

I napriek zlým prognózam pri narodení robí obrovské pokroky. Namiesto "ležiaka", ktorý mal byť kŕmený sondou bez akejkoľvek fyzickej a mentálnej aktivity, v súčasnosti vďaka návšteve rehabilitácií a terapií prejde za pomoci určitú vzdialenosť, dokáže do rúk uchopiť predmety, sám ovláda tablet, kreslí, píše, rozvíja jemnú motoriku a prejavuje emócie. V neposlednom rade sa v škole dokáže učiť nové veci s pomocou kariet, tabletu a má veľký záujem o cudzie jazyky.  Neustále pokroky ženú rodičov vpred a dávajú im ďalšiu nádej k zlepšeniu zdravotného stavu Borisa. Dôležitou oblasťou, ktorá je v pozornosti v procese výchovy takéhoto dieťaťa, sú jeho motorické schopnosti. V prípade detí s mentálnym postihnutím sa vyžaduje často intenzívna stimuláciu a rehabilitačná intervenciu.

Nadácia Agel v minulom roku prispela Borisovi na špecializované terapie – neurofeedback. Tento rok mu poskytla 1000 Eur na osobného asistenta v škole. "Poukázaním na dôležitosť inklúzie a finančnou podporou chceme prispieť k lepším podmienkam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. Našim zámerom je pomôcť deťom tak, aby mohli navštevovať školu a v plnej miere rozvíjať svoj potenciál," uviedla Ivana Janzová správkyňa nadácie.

Nadácia Agel je nezisková organizácia, ktorá pôsobí v Českej a Slovenskej republike. Jej poslaním je pomáhať osobám s hendikepom a potrebným organizáciám v nadväznosti na zdravotnú a sociálnu sféru.

zdroj a fotografia: Agel

POZRITE SI TIEŽ:

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

 

Prihláste sa k odberu noviniek Leviceonline.sk a majte ako prví informácie z celého okresu Levice

Napíšte sem Váš e-mail:
Potvrďte tu:
Ďakujeme za Vašu registráciu!
Please wait

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre