12032023ned

PR články, komerčné, Levice

Prečo dochádza k deformácii chodidla u dospelých?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Pri klenbách chodidla je anatómia navrhnutá pre enormnú záťaž. Vďaka tomu sa človek môže pohybovať a stáť. Ale noha môže zmeniť tvar alebo veľkosť z rôznych dôvodov. To vedie k smutným následkom - únave, artróze, osteochondróze atď. Rozumieme, čo je normálna noha a ploché nohy alebo akákoľvek iná deformácia nohy, aké sú dôvody ich výskytu.

Prečo dochádza k deformácii chodidla u dospelých?

Deformácia chodidla – príčiny

Tu je 5 hlavných príčin deformácií chodidiel:

Práca v stoji

Pri dlhšom státí sú väzy, šľachy a svaly chodidiel nadmerne zaťažené. To vyvoláva poškodenie mäkkých tkanív, opuchy a kŕčové žily. V konečnom dôsledku to môže viesť k takým neblahým následkom, ako je plochá noha, hallux valgus alebo podvrtnutie Achillovej šľachy. V tomto prípade sa oplatí nosiť ortopedické vložky pre dospelých a robiť prestávky v sede.

Topánky na vysokom podpätku

Kvôli tomu noha zažíva ďalší stres. To zvyšuje tlak na palec na nohe a kolenné jabĺčka. V dôsledku toho dochádza k deformácii kĺbov a bolestiam kolien.

Zvýšené zaťaženie chodidla

Šport je dosť nebezpečný. V dôsledku intenzívneho tréningu dochádza k nadmernému namáhaniu šliach a svalov. To vedie k narušeniu prirodzenej anatómie ľudského chodidla a zhoršeniu ich vlastností tlmenia nárazov.

Sedavý spôsob života

Pri absencii fyzickej aktivity a neustáleho pobytu v sede sa svalový tonus znižuje a kostná hmota klesá. To má za následok opotrebovanie kĺbov a výskyt osteochondrózy.

Poranenia dolných končatín

Poranenie svalov, kostí a šliach ovplyvňuje biomechaniku nôh. Môže to byť dôsledok športu, nehôd a padajúcich ťažkých predmetov.

Druhy deformácií

Existujú také typy deformácií:

  1. Ploché nohy. Jeden z najčastejších ortopedických problémov s nohami u dospelých. Ide o sploštenie jednej alebo oboch klenieb.
  2. PEC. Postupné skracovanie a ohýbanie chodidla, vytáčanie nohy dovnútra.
  3. Hallux valgus (vbočený palec). Deformácia palca na nohe. Príznaky hallux valgus je hrbolček na spodnej časti palca.
  4. Varozita. Kolená sa rozchádzajú v rôznych smeroch a vytvárajú medzeru pripomínajúcu písmeno „O“.
  5. Vyklenutá noha. Pozdĺžna klenba je nadmerne zakrivená a stredná časť chodidla sa pri pohybe nedotýka povrchu.
  6. Pätová ostroha. Toto je vzhľad kostného výrastku v oblasti plantárneho povrchu kalkanea.

Existujú aj iné deformity chodidiel u dospelých - dysfunkcia väziva, skrátenie šliach a mnoho ďalších. Preto, ak pocítite nepohodlie pri chôdzi, neustálu únavu na konci dňa, opuch bolesť v klenbe nohy a bolesť v chodidle pri chodzi, mali by ste sa poradiť s ortopédom. Špecialista vykoná vyšetrenie, povie vám, ako je usporiadaná ľudská noha, a urobí presnú diagnózu. Potom lekár vysvetlí, ako liečiť ploché nohy u dospelého alebo inú deformáciu. S najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať preventívnu ortopedickú obuv, ktorú si môžete objednať na Ortek. V ich online katalógu nájdete tie najlepšie riešenia pre pohodlie a zdravie vašich nôh, napríklad masážny prístroj na nohy.

Fyzikálna terapia pre nohy

Rehabilitačné cvičenia na nohy posilňujú svalový tonus, zlepšujú elasticitu väzov a znižujú bolesť. Správne zvolené cvičenia, napríklad cvičenie na ploché nohy, ak sa vykonávajú pravidelne, môžu poskytnúť vynikajúce nápravné alebo preventívne výsledky. A potom už nikdy nebudete poznať príznaky priečnej plochej nohy. Cvičenia môžu zahŕňať:

  • chôdza po prstoch s rukami na opasku;
  • chôdza na vnútornej a vonkajšej strane chodidla;
  • stláčanie a uvoľňovanie prstov v sede s napoly ohnutými nohami;
  • kotúľanie valčeka alebo ježkovej gule nohou.

O individuálnom súbore cvičení by ste sa mali poradiť s ortopedickým lekárom.

Na základe materiálov: https://ortek.sk/

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre