05212024uto

PR články, komerčné, Levice

Zvýšili sa vám úroky na pôžičkách? Tu sú možnosti, ako to riešiť

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Na našom finančnom trhu existuje veľa rôznych druhov pôžičiek alebo úverov. Každý produkt má svoje osobitné pravidlá a podmienky, no jedným z tých, ktoré nás klientov zaujímajú asi najviac, je výška úrokov. Žiaľ treba povedať, že kým v minulosti bol tento parameter veľmi priaznivý, v poslednej dobe úroky začínajú stúpať.

Zvýšili sa vám úroky na pôžičkách? Tu sú možnosti, ako to riešiť

Vyššie úroky aj poplatky, ale aj strata zamestnania

Trend zvyšovania úrokov je jednoznačný a súvisí s celkovou ekonomickou situáciou v eurozóne. Pri hypotekárnych úrokoch je priemerný nárast v roku 2022 približne 1,0 %. Hoci sa to týka najmä dlhodobých produktov, ani ostatné na tom nie sú lepšie.

Viacročné predpovede analytikov ohľadom výšky úrokov sú skôr konzervatívnejšie, ale v prevažnej miere panuje zhoda na tom, že pravdepodobne budeme svedkom ich ďalšieho postupného a súčasne stáleho zvyšovania. Tu však potenciálne problémy nekončia, keďže sme svedkami aj ďalších zvyšujúcich sa nákladov spojených s pôžičkami.

Týka sa to najmä poplatkov, ktorých hodnoty sa postupne zvyšujú tiež. Či už sa jedná o spracovateľský poplatok, poplatok za vedenie účtu alebo ďalšie druhy poplatkov, je jasné, že na doterajších relatívne nízkych hodnotách takmer určite nezostanú.

Nástrah spojených s úvermi však môže byť omnoho viac a to aj na strane dlžníka. Príkladom je výpoveď v skúšobnej dobe, ktorá môže zasiahnuť do finančnej stability.

Vysoká splátka? Skúste dlhšiu dobu splácania, zníži sa

Medzi závažné faktory, ktoré značne vplývajú na schopnosť splácať úver či pôžičku, určite patrí aj celkové výrazné zvyšovanie takmer všetkých spotrebiteľských cien. K tomu treba prirátať enormné zvýšenie energií a problém s udržaním rodinných financií je na svete.

Napriek tomu, že tento negatívny trend nevieme takmer nijako ovplyvniť, svoje záväzky so splácaním požičaných financií musíme naďalej v plnej miere plniť.
Finančné domy však takisto pociťujú vplyv krízy na obyvateľstvo a preto sa vo väčšine prípadov snažia spoločne s ohrozenými klientmi nachádzať všeobecne akceptovateľné riešenia. Jedným z najčastejšie využívaných je možnosť predĺžiť dobu splácania. Toto predĺženie môže byť o niekoľko mesiacov, ale aj rokov.

Hoci splátka vďaka tomuto opatreniu bude určite nižšia, aj túto možnosť by ste mali dobre zvážiť a prerátať. Treba si totiž uvedomiť, že v takomto prípade bude takmer určite platiť skutočnosť, čím dlhšie splácanie, tým viac preplatíte.

Refinancovanie iným úverom s výhodnejším úrokom

Niektoré banky ponúkajú možnosť dočasne, na pár mesiacov, prerušiť splácanie. Nie je to však úplne štandardné, ale ak nemáte inú možnosť, za opýtanie sa vo vašej banke nič nedáte. Aj tu však treba dávať pozor na podmienky, za akých vám túto možnosť ponúknu.

Omnoho častejším spôsobom, ako riešiť nepriaznivú situáciu, je zmeniť úver alebo ho refinancovať. Princíp je jednoduchý: vaša pôžička má určité stále parametre, ale v inej banke vám dokážu poskytnú výhodnejšie podmienky. Ak si všetko dobre zrátate a po zmene banky jednoznačne ušetríte, nie je dôvod takúto zmenu nespraviť.

Pozor však dajte na všetky náležitosti s takouto zmenou spojené. Vaša pôvodná banka vám túto zmenu totiž musí najskôr umožniť, čo je takmer vždy spojené s určitým poplatkom.

Na strane druhej, v cene refinancovania často býva skutočnosť, že tento storno poplatok za vás zaplatí nová banka. Zmena úveru nie je nič nezvyčajné, práve naopak, patrí to medzi bežné služby, ktoré ponúkajú takmer všetky banky na našom trhu.

Ak už nepomáha nič iné, vyhláste osobný bankrot

Hoci sme vám ponúkli niekoľko praktických tipov, ako zvládnuť neľahkú finančnú situáciu ohľadom splácania vašich dlžôb, nie vždy sa to aj musí podariť. Ak sa teda dostanete naozaj do krízovej situácie a svoje dlžoby nedokážete reálne dlhodobo splácať, je čas zamyslieť sa nad „radikálnym“ riešením. Tým môže byť tzv. osobný bankrot.

Hoci sa jedná o zásadný zásah do života človeka, základným poslaním osobného bankrotu je pomôcť ľuďom zvládnuť neľahkú situáciu a zároveň im umožniť postaviť sa čím skôr na nohy. Výsledkom je, že sa zbavia dlhov a zlepšia svoju situáciu.

Osobný bankrot a jeho podmienky sú síce pomerne prísne, ale nie nesplniteľné. Určený je pre každého občana, kto chce definitívne vyriešiť svoje dlhy.

Pri jeho realizácii odporúčame využiť Centrum právnej pomoci, kde vám odborníci vysvetlia, aké kroky je potrebné urobiť. Tiež sa dozviete všetky podmienky, za kých vám osobný bankrot môže byť umožnený. Netreba sa ho báť využiť, môže vám len a len pomôcť.

Zdroj obrázku: VAKS-Stock Agency / Shutterstock.com

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre