01262022str

PR články, komerčné, Levice

Zásady manipulovania a ukladania kabeláže

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Súčasťou procesu každej výstavby alebo modernizácie domu či bytu, je aj zavádzanie novej elektroinštalácie. Práca s elektrotechnikou vyžaduje predovšetkým dodržiavanie maximálnej bezpečnosti, avšak aj niekoľko dôležitých zásad a postupov práce.

Zásady manipulovania a ukladania kabeláže

Nezabúdajte preto na:

1. Bezpečnosť
Ešte skôr, ako sa pustíte do akejkoľvek manipulácie s elektrinou, uistite sa, že sú vypnuté poistky a že k nim počas Vašej práce nebude mať prístup nikto iný. Ak vŕtate, mali by ste sa vybaviť špeciálnym nevodivým oblečením a taktiež nástrojmi s nevodivými rúčkami alebo násadami. Dôležité je tiež neprichádzať do kontaktu s kovmi, napríklad aj v podobe hodiniek alebo prsteňov. Základom pri manipulácii sú aj suché ruky a okolie káblov, s ktorými pracujete.

2. Dôkladný plán
Či už staviate alebo rekonštruujete, na úvod je veľmi dôležité načrtnúť si, kadiaľ plánujete káble viesť alebo kadiaľ vedie existujúca kabeláž a potrubia. Takýto náčrt alebo plán by mal následne posúdiť aj kvalifikovaný elektrikár. Ten dokáže efektívne určiť a naplánovať trasu vedenia káblov, čím predídete zbytočnému búraniu stien.

3. Správny postup
V rámci plánovania je dôležité vedieť aj to, či budete káble viesť na omietku alebo pod omietkou, resp. v stene alebo po stene.

Vedenie káblov v stene/pod omietkou – káble vytŕčajúce zo steny nie sú príliš estetické a častokrát ani bezpečné. V prípade, že káble ťaháme pod omietku, začíname vysekávaním vhodnej drážky, pričom je samozrejme dôležité zohľadniť šírku aj hrúbku, alebo plánované množstvo káblov. Na upevnenie káblov môžeme použiť príchytky, sadru alebo elektroinštalačné lišty v tvare U. Moderným a efektívnym riešením je aj tzv. husí krk (duté potrubie), vďaka ktorému môžeme káble vkladať aj dodatočne, neskôr, bez zásahov do steny.

Vedenie káblov po stene/na omietke – menej estetickou, no jednoduchšou aj lacnejšou alternatívou, je viesť kábel po stene. Vyhneme sa tak priamym zásahom do stien. Takto voľne vedúce káble najčastejšie umiestňujeme do pivníc, garáží alebo záhradných domčekov, kde s nimi neprichádzajú do kontaktu deti. Na stenu ich upevňujeme pomocou upevňovacích spôn, káblových kanálov alebo špeciálnych izolátorov. Ak na upevnenie použijeme spony, inštalujeme ich v 30-40 cm rozostupoch. Následne do spony umiestňujeme chráničku, ktorou kábel pretiahneme. V prípade, že inštalujeme káble po stene, je dôležité ich dôkladné zabezpečenie, napríklad pomocou elektroinštalačných líšt, alebo sadrokartónu.

4. Zodpovedné ukončenie a revízia
Ak ste aj ťahanie káblov zvládli svojpomocne, samotné ukončenie, teda napájanie komponentov, do rúk laika nepatrí. Zapájanie zástrčiek, svietidiel, ističov či spotrebičov je prácou kvalifikovaného elektrikára, ktorý nie len preberá zodpovednosť, ale aj poskytuje záruku.

Samotnému zapojeniu komponentov predchádza aj povinná revízia, ktorú vykonáva revízny technik a jej výsledkom je revízna správa. Tá je nevyhnutná nie len pri kolaudácii, ale aj v prípade poistnej udalosti.

foto: unsplash.com

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre