04222024pon

Vedenie rodinného účtovníctva

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Vedenie rodinného účtovníctvaV predchádzajúcom článku som spomínala, že je potrebné viesť príjmy a výdavky. Poďme sa pozrieť ako na to.

Rozdeľte si príjmy do viacerých kategórií: napr. výplata manžel, výplata manželka, odmeny, rodinné prídavky, materská, rodičovský príjem, brigády, dohody, preplatky za elektrinu, plyn, ročné zúčtovanie daní, finančné dary pre deti od starých rodičov a pod.

 

Výdavky si rozdelíme tiež do kategórií, napr. výdavky za dom, byt - sem  patria: prenájom, daň za nehnuteľnosť, poplatky za plyn, elektrinu, vodu. Ďalšie výdavky môžu byť výdavky na domácnosť: potraviny, drogéria, výdavky na deti – škola, krúžky, stravné, mobilné telefóny, poplatky za internet. Výdavky na auto: poistenie, tankovanie, pneumatiky, servis, diaľničná známka  a pod. Ďalšou dôležitou skupinou výdavkov sú finančné výdavky ako sú: hypotéka, poistenie, lízing, spotrebný úver, stavebný úver, rôzne splátkové programy. Obľúbenou a veľkrát nekontrolovateľnou kategóriou výdavkov sú: hobby, zábava, kultúra, šport, darčeky pre rôzne príležitosti, chov domáceho miláčika a pod. Toto je ale len začiatok, keď máme všetko spísané, sú tu tipy, ako a kde ušetriť.

Kategória potraviny: malé aj veľké nákupy robíme vždy so zoznamom, kúpime to, čo potrebujeme a ušetríme aj čas pri nakupovaní – nechodíme po celom nákupnom centre. Vždy chodíme najedení, toto ste už asi počuli :), čo ste možno nepočuli, lacné veci sú v regáloch dole naľavo a najdrahšie v regáloch vo výške očí. Pri veľkých akciách si prepočítajte, či nákup je naozaj výhodný a hlavne, či je výrobok kvalitný. Paušálne výdavky: internet, televízia, paušály na mobil, nič nám nebráni pozrieť sa, kedy sú výročia zmlúv. Poplatky za televíziu a internet dlhodobo klesajú. Elektrinu je možné znížiť novými spotrebičmi, ktoré sú úspornejšie, prípadne úspornejšou reguláciou. Niekedy je to otázka jedného dňa a vyhrať sa s nastavením spotrebičov.

V kategórii finančných produktov sa dá určite ušetriť na znížení poplatkov alebo úrokových sadzieb – splátky úverov sa dajú znížiť alebo predĺžiť doba splácania. Toto je však dosť zložitá kategória – asi najzložitejšia a preto nevyhnutne vyhľadajte odborníka v danej oblasti. (Podotýkam odborníka)

Čo je ale vždy najdôležitejšie – poriadne si premyslite, či tovar, služby alebo produkty skutočne potrebujete. Či rekonštrukcia kúpeľne nepočká, ak na ňu nemám našetrené, či je nutné ísť do úveru, alebo či naozaj potrebujem nový spotrebič, ktorý vytiahnem len raz za rok. Ak sa už idete zadĺžiť, robte to účelovo, je to oveľa lacnejšie!

Veľa rodín má bežne dve autá, financovať dve autá tiež nie je najekonomickejšie. Treba si spočítať, koľko ma to auto stojí: poistenie, servis, tankovanie, diaľničná známka, STK, EK, platené parkovanie, garáž. Ak nemám auto na to, aby mi zarábalo, prinášalo peniaze do rozpočtu, tak na výdavky stačí aj jedno. Treba zvážiť, či taxík alebo MHD v rámci mesta nebudú lacnejšie. Samozrejme, analýzu stavu závisí od prípadu k prípadu, u každého to môže byť iné. Ale ušetrením ročných výdavkov na auto, mám sporenie pre deti na školu alebo vyriešené dôchodkové zabezpečenie pre jedného z rodičov. Tu  sa dostávame do aktív, pričom spotreba – a teda aj to auto, sú len pasíva. O aktívach sa ešte budeme rozprávať.

Zatiaľ Vám želám veľa sily a odvahy pri tom, ako sa rozhodnete konečne niečo začať robiť so svojimi „účtami“. :)

Iveta Tordová

Obrázok: Oggi

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre