04232024uto

Získajte plnú štátnu prémiu ešte v roku 2012!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Získajte plnú štátnu prémiu ešte v roku 2012!Plánujete v najbližšom období riešiť otázku Vášho vlastného bývania, alebo by ste chceli investovať do rekonštrukcie Vášho bytu, či domu, prípadne ho zariadiť? Máte deti a chceli by ste im začať výhodne sporiť pre ich budúcnosť? Najvýhodnejšou možnosťou je zriadiť stavebné sporenie, pričom sa Vaše nasporené peniaze nielen zhodnocujú, ale prispeje Vám k tomu aj štát! Prečo je stavebné sporenie pre Vás výhodné a ako je možné získať plnú štátnu prémiu ešte v roku 2012?

 

Prečo je výhodné zriadiť si stavebné sporenie ešte do konca roka a koľko peňazí doň vložiť?

Zo stavebného sporenia je možné získať ročnú štátnu prémiu vo výške 10% zo svojho vkladu za celý rok, maximálne však sumu 66,39 EUR. Pre získanie maximálnej štátnej prémie je preto potrebné vložiť 664 EUR. Peniaze je však potrebné vložiť najneskôr do 28.12.2012 – peniaze musia odísť prevodom z účtu, aby boli pripísané na účet stavebného sporenia. Priamym vkladom v banke je to možné spraviť aj 31.12.2012.
Samozrejme, je možné vložiť aj menšiu či vyššiu sumu, štátnu prémiu získate z vloženej čiastky, no maximálne z čiastky 664 EUR.
Pre tých, ktorí ešte nevyužívajú stavebné sporenie a chcú získať štátnu prémiu, je tak možné uzatvoriť návrh zmluvy a získať štátnu prémiu ešte aj v tomto roku!

Ponúka stavebné sporenie aj iné zvýhodnenie vložených financií?

Najvýhodnejší čas na zaslanie finančných prostriedkov na zmluvu o stavebnom sporení je vždy na začiatku kalendárneho roka. Dôvod je ten, že celý rok sa peniaze zhodnocujú 2% garantovaným úrokom. Samozrejme, stále je možné vkladať peniaze aj pravidelne mesačne, resp. nepravidelne kedykoľvek v priebehu roka.

Pre koho môže byť stavebné sporenie zaujímavé?

Stavebné sporenie je vhodné pre kohokoľvek. Je určené aj ľuďom, ktorí túžia po vlastnom bývaní, alebo investovaním do rekonštrukcie alebo zariadenia bývania. Je určené rodičom, ktorí chcú sporiť pre svoje deti napríklad na štúdiom na vysokej škole. Je vhodné aj pre ľudí, ktorí si chcú našetriť na dôchodok, resp. si chcú vytvoriť finančnú rezervu v horizonte 6-10 rokov. Veľkou výhodou je to, že po 6 rokoch sporenia je možné peniaze použiť na čokoľvek.

Aké iné možnosti mi ponúka stavebné sporenie?

Stavebné sporenie sa vždy uzatvára na určenú cieľovú sumu. Po nasporení minimálne polovice sumy z celkovej cieľovej sumy, stavebná sporiteľňa vie ponúknuť stavebný úver s výhodným úročením až do výšky plnej cieľovej sumy. Stavebná sporiteľňa vie tiež ponúknuť tzv. medziúver, ktorý je možné získať ešte pred nasporením polovice z cieľovej sumy. Medziúver je však úročený vyššie ako samotný stavebný úver. Po nasporení polovice cieľovej sumy sa medziúver automaticky prekonfiguruje na stavebný úver.

Do kedy je možné zriadiť stavebné sporenie, aby som ešte tento rok získal štátnu prémiu?

Pre získanie štátnej prémie je stavebné sporenie potrebné uzatvoriť najneskôr do 31.12 daného kalendárneho roka, pričom ešte v ten deň je potrebné na zmluvu o stavebnom sporení vložiť peniaze priamym vkladom v banke. Vložiť peniaze prevodom z bankového účtu je nutné najneskôr do 28.12 daného kalendárneho roka, aby boli pripísané na účet stavebného sporenia včas do konca roka.

Je výhodnejšie pravidelne sporiť počas celého roka v menších čiastkach, alebo na konci roka vložiť väčšiu čiastku naraz?

Najvýhodnejšou variantou je hneď na začiatku kalendárneho roka vložiť sumu na získanie plnej štátnej prémie z vloženej sumy a súčasne sa vložená suma úročí garantovaným ročným úrokom 2%.

Sú nejaké poplatky za zriadenie stavebného sporenia?

Poplatok za zriadenie zmluvy o stavebnom sporení je vo výške 0,9% z cieľovej sumy.

Majú stavebné sporiteľne tento rok nejaké akcie?

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) ponúka zvýhodnený poplatok za zriadenie zmluvy o stavebnom sporení do konca roka 2012 vo výške 20 EUR pri akejkoľvek výške cieľovej sumy.
Wüstenrot stavebná sporiteľňa ponúka pri uzavretí zmluvy o stavebnom sporení do konca roka 2012 diaľničnú nálepku na rok 2013 zdarma, alebo 50 EUR na účet stavebného sporenia podľa výberu.

Kedy si môžem vybrať nasporené peniaze? Sú nejaké poplatky za správu, zmeny, či predčasné ukončenie môjho stavebného sporenia?

Nasporené peniaze je možné vybrať si zo stavebného sporenia kedykoľvek. Do 6 rokov od začiatku zmluvy je však potrebné dokladovanie účelu použitia nasporených peňazí, po dobe sporenia nad 6 rokov je možné použitie nasporených peňazí bez dokladovania účelu použitia peňazí. Za správu, zmeny, či predčasné ukončenie stavebného sporenia si stavebné sporiteľne účtujú poplatky podľa ich aktuálneho sadzobníka, ktorý sa môže meniť.

Čakajú nás nejaké novinky v oblasti stavebného sporenia v roku 2013?

Od 1.1.2013 sa na stavebnom sporení mení štátna prémia z výšky 10% z ročného vkladu na 11,5% z ročného vkladu. To znamená, že na získanie plnej výšky štátnej prémie (max. 66,39 €) do konca roka 2012, je potrebné vložiť na stavebné sporenie 664 €. Od 1.1. 2013 je potrebné vložiť na získanie plnej štátnej prémie MENEJ ako v roku 2012 a to 577,30 €.
Inými slovami povedané, v roku 2012 dostanete prémiu 66,39 € za vklad 664 €, ale v roku 2013 to bude už len za vklad 577,30 €.

Obráťte sa na odborníka, ktorý Vám kompetentne odpovie na všetky otázky.

Mgr. Andrej Budai, 0903 671 087,

fotografia: http://www.financovaniebyvania.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre