04232024uto

Druhý pilier. Odísť, či zostať?!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dnes sa porozprávame o aktuálnej téme dnešních dní, ktorá zaujíma každého pracujúceho človeka bez rozdielu veku a tou je náš dôchodok a z čoho budeme žiť v starobe. Prečo nás vláda v posledných dňoch informuje o nízkých dôchodkoch a problémoch?

Mgr. Marián Kleštinec - Finančné služby a poradenstvo - Druhý pilier. Odísť, či zostať?

Druhý pilier je starobné dôchodkové sporenie, ktoré bolo zavedené v SR v roku 2005. Z pôvodných 9% z povinných dôchodkových odvodov sa v roku 2012 znížil príspevok na 4%, čo v konečnom dôsledku ovplivní aj celkovú nasporenú sumu na účte sporiteľa. Čiastka z odvodov je investovaná do podielových fondov, ktoré nakupujú podielové jednotky a zhodnocujú investované peniaze na účte sporiteľa. Po dosiahnutí dôchodkového veku požiada sporiteľ dôchodcovskú správcovskú spoločnosť (DSS) o vyplácanie dôchodku a okrem toho má nárok na dôchodok aj z I. piliera.

Aký je rozdiel medzi I. a II. pilierom?

Prvým rozdielom je dedičnosť nasporených peňazí. Po vašej smrti vaši pozostalí z I. piliera neuvidia nič z vašich peňazí, kým pri II. pilieri je možnosť našetrené peniaze zdediť, čo bude predmetom dedičškého konania.
Kým budete žiť, sociálna poisťovňa vám bude vyplácať dôchodok, na ktorý sa bude prispievať svojimi odvodmi pracujúce obyvateľstvo.

Presspoint Levice
Podľa štatistiky sú dnešné dôchodky vyplácané z odvodov pri pomere 1,6 pracujúceho človeka na 1 dôchodcu. Za približne 15 rokov sa pomer vyrovná 1:1 a za ďalších približne 30 rokov to bude len 0,7 pracujúceho na 1 dôchodcu. Zaujimavé alebo znepokojivé? Z historického hladiska bol II. pilier naposledy otvorený pred dvomi rokmi, kde z neho vystúpilo 90-tisíc ľudí a do štátnej pokladnice tak pribudlo 250 miliónov eur. Od 15. marca do 15. júla 2015 vláda po štvrtý krát otvorí II. pilier, v ktorom sa momentálne nachádza 6,5 miliardy eur od 1,5 milióna Slovákov.

Existuje hranica hrubého príjmu, pri ktorej sa budete vedieť rozhodnúť, či výstúpiť alebo zostať?

Žiaľ žiadna fixná hranica neexistuje. Ak máte nízky príjem, budete mať nízky dôchodok aj z I. aj z II. piliera. Vláda v posledných dňoch vytvára dojem, že vie predpovedať budúcnosť a povedať tak výsledok, ktorý je absolútne neobjektívny.

Vyprázdňovanie II. piliera a naplnenie stratového I. piliera je čisto politický ťah. Žiadny ekonomický zmysel v tom nehľadajte.
Súčasný model vypláca dôchodky, ktoré možno raz budeme naším starým rodičom závidieť.

A na záver len zopár rád. Nespoliehajte sa len na I. a II. pilier, pretože nikdy neviete, ako sa veci budú vyvíjať. Bez rozdielu na to, či sa rozhodnete ostať alebo odísť, začnite si sporiť sami. V dnešnej dobe máme množsťvo sporiacich produktov, ktoré ponúkajú zaujimavé zhodnotenie a ochranu pred infláciou.

Chcem vás však upozorniť, aby ste peniaze neodkladali doma. Za 20 rokov vaše peniaze v skriňi stratia kúpnu silu a ich hodnota sa zníži, preto rozmýšlajte už dnes, čo s nimi chcete spraviť a ako ich rozumne investovať a zhodnocovať.

Ak si nie ste istý, aký sporiaci produkt by bol pre Vás najvhodnejší a radi by ste sa s niekým poradili, telefonický kontakt či e-mail nájdete pod článkom.

Kontakt:

Mgr. Marián Kleštinec
tel.: 0910 532 991
e-mail:
web: www.klestinec.com
facebook: Mgr. Marián Kleštinec - Finančné služby a poradenstvo

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre