08082020sob
Proficon Vodomerná šachta - projektovanie výrobkov z betónu či vodomernú šachtu, štandardizované betónové kocky či betónové stĺpy, preprava stavebných materiálov

Splav dolného toku rieky Hron: "Človek na vode zabudne na každodenné problémy..."

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

JUR NAD HRONOM 31. júla 2018 - Kto z nás, ktorí sa narodili ešte pred nežnou revolúciou, by si nepamätal pravidelné kempovanie a keď sme boli deti, tak takmer každoročné tábory v lone prírody. Kde sú tie časy? Súčasná doba praje hotelom, dovolenkám v zahraničí pri mori, či vodným termálnym parkom, no mnohokrát si ani nevšimneme, aké možnosti rekreácie ponúka naše blízke okolie.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

Čo tak sa vrátiť v čase a opäť zažiť dotyk s prírodou a súčasne aj s vodou? Jedna z takýchto možností sa nachádza v blízkosti rieky Hron, v nerušenej a tichej časti periférie obce Jur nad Hronom, priližne 10 km od okresného mesta Levice - camping Vodník. Ten ponúka možnosti ubytovania, stanovania, karavaningu a samozrejme vodácke aktivity nielen pre skúsených vodákov ale pre širokú verejnosť a rodiny s deťmi.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

Prvotnou myšlienkou bolo vybudovanie príjemného miesta pre už aktívnych vodákov, splavujúcich rieku Hron, no myšlienka sa rozšírila na ponuku pre úplne všetkých záujemcov, ktorí chcú vyskúšať zážitkové vodácke aktivity, prípadne stráviť pohodový deň v kruhu priateľov a rodiny. "To znamená, že hlavnou náplňou je ponuka splavovania prevažne dolného toku rieky Hron. Kemping sa nachádza na pozemku na rozlohe viac ako tri hektáre s priestormi, určenými pre ubytovanie, stanovanie a karavaning," upresnil prevádzkovateľ campingu Vodník Ján Füri st.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...
Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

V areáli je k dispozícii samostatné drevené chatkové ubytovanie pre približne 35 ľudí, pre náročnejších je v ponuke novozrekonštruovaný penzión so samostatnými izbami, kúpeľnou, kuchyňou pre približne 16 osôb. "Nechýbajú tu zarovnané trávnaté plochy pre priaznivcov stanovania a vybudované technické zázemie pre karavany, v centre kempingu je drevený altánok so spoločnou kuchynkou pre všetkých ubytovaných na prípravu jedál a ich vychutnanie na mieste, otvorené ohnisko či gril. Sociálne a hygienické priestory sú udržiavané ako aj rekreačné a športové priestory pre rodiny s deťmi. Je tu vybudované detské ihrisko s „rambo dráhou“, k dizpozícii je plážový volejbal, možnosť rybolovu, ping-pongový stôl či biliardový stôl," povedal Füri st.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

Priestory sú tu určené pre teambuildingy s možnosťou zabezpečenia cateringu, kemping sa nachádza v tesnej blízkosti cyklotúry, ktorá spája dediny pozdĺž rieky Hron až do Starého Tekova. "Súčasťou kempingu je aj bufet Vodník, v ktorom sa návštevníci vedia občerstviť a posedieť s priateľmi a rodinou so zúženou ponukou alko-nealko nápojov, technického vybavenia, či základných potravín. Okrem iného vo vzdialenosti približne 200 metrov je pohostinstvo s pizzériou už pre plnohodnotné nasýtenie smädu či hladu ubytovaných alebo účastníkov splavu," dodal majiteľ.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

Služby kempingu návštevníci najčastejšie využívajú od jari až do jesene, no skutočnosť je taká, že v tomto smere obmedzenia neexistujú. "Realizujú sa aj rôzne úsmevné a neštandardné splavy ako napríklad vianočný splav, zahájenie alebo otvorenie Hrona býva zvyčajne počas Veľkonočných sviatkov," doplnil.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

Majitelia campingu Vodník však majú aj ďalšie plány, ktoré sú zamerané hlavne na vytvorenie celoročného areálu pre rodiny s deťmi, športových klubov a záujmových skupín. "Úmyslom je vybudovanie hracích stanovíšť v duchu Montessori, zatraktívnenie športových plôch a priestorov, určených pre športové kluby, ktoré by vedeli realizovať športové prípravy pre svojich zverencov, ako aj organizovanie denných táborov opäť v súlade aj s myšlienkou Montessori. Tento cieľ sa stáva postupne skutočnosťou, tento rok bude v spolupráci s občianskym združením Pohronie v priestoroch kempingu vybudovaný priestor pre pobyt aj v prípade nepriazne počasia (oplotený a vyhradený priestor s party stanom). Tento projekt je financovaný s podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja," upozornil Ján Füri st.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

V úvahách sa tu uberajú už aj v naštartovanej akcii revitalizácie už existujúceho rybníka pre rybolov, rekreačné člnkovanie, športové „priestory“ pre vodákov, učiacich sa vodácke zručnosti na pokojnej a bezpečnej vode. "V myšlienkach sa zaoberáme aj vytvorením lezeckého miesta – tarzánie a ako aj technického zázemia pre strelnicu. Po vybudovaní sa bude v prvopočiatkoch strelnica využívať iba na vzduchové zbrane a ľukostreľbu, avšak do budúcna máme v pláne rozšírenie naších služieb aj na možnosť vyskúšania si krátkej guľovej zbrane - pištole, poprípade streľbu zo samopalu, či ostreľovacej pušky," priblížil najbližšie plány prevádzkovateľ kempingu.

Splav dolného toku rieky Hron: Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

Splav sa vo väčšej miere realizuje na dolnom toku rieky Hron, no v prípade požiadavky tu vedia flexibilne reagovať podľa potrieb. "Štandardnými splavujúcimi trasami sú úseky Kalná nad Hronom - Jur nad Hronom a Jur nad Hronom - Želiezovce. Úsek Jur nad Hronom – camping až Želiezovce je najčastejšie využívaný, keďže ide o trasu, na ktorej sa môžete v pokoji spoznať s vodou a technikou splavovania a pádlovania. Ide o veľmi pokojný úsek bez adrenalínovejších bodov. Naopak už pre skúsenejších vodákov či začínajúcich vodákov, ktorí chcú posunúť svoje možnosti a hlavne zážitok z vody, je v ponuke adrenalínovejší úsek Kalná nad Hronom a cieľ Jur nad Hronom – camping. Na úseku sa nachádza pár krásnych momentov takzvaných perejí, ktoré vznikajú výrením toku rieky v kombinácii s vytvorenými kaskádovými násypmi kamenia a ich následné splavenie," ozrejmil.

Pri úvodnom príchode do priestorov kempingu sú odovzdané základné a dôležité informácie o úseku časti splavovaného toku, rýchlokurz techniky pádlovania a ovládania člnu, odovzdanie bezpečnostného výstroja, ktorý pozostáva z vesty, helmy, pádla a barely, alebo vodné vaky pre suché zachovanie osobných vecí v člne. "K dispozícii sú na výber veľmi stabilné plastové člny typu Samba 4.5 (pre 2 až 3 osoby) a Samba 5.2 (pre 3 až 5 osôb), ďalej gumenné pálavy, poprípade pre tímy ľudí alebo rodinky s malými detičkami extra stabilné rafty," vysvetlil majiteľ.

Človek na vode zabudne na každodenné problémy...

A nakoniec niečo pre tých, ktorí sa vody buď boja, alebo sa ešte neodhodlali na splav dolného toku rieky Hron. "Táto otázka sa týka momentu, prekonať nejaký strach, prípadne spoznať niečo nové, čo som ešte nezažil. Splavovanie možno prirovnať k pohľadu z konského sedla, je to neopísateľné, treba to len skúsiť. Sedieť na vode, nechať unášať svoje myšlienky pokojnou vodou, respektíve sledovať pohyb rýb a ich skokanské kúsky, načúvať spevu vtáctva a iných tvorov z brehu, alebo si práve vyčistiť myšlienky či odbúrať stres. Na to je ako stvorený adrenalínovejší úsek. Človek na vode zabudne na každodenné problémy, ako keby bol na krátku dobu v úplne odlišnom svete - vo svete, kde je príroda na prvom mieste, jej zákony a fungovanie," ukončil Ján Füri st.

Bližšie informácie:

Adresa:
Camping Vodník
Jur nad Hronom 180, 93557
Mobil: 0905 345 738
E-mail:

webhttp://www.campingvodnik.sk/

zdroj a fotografie: Camping Vodník

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre