05042024sob

Na prvé domáce víťazstvo si musia Levice ešte počkať - Astrum Levice - USK Praha 74:80

Astrum Levice - USK PrahaLEVICE 5. októbra 2011 - Ani v treťom domácom vystúpení nedokázali levickí basketbalisti vyhrať. V stredu večer vyhrávali nad Prahou aj o desať bodov, v poslednej štvrtine ale hostia niekoľkým trojkami otočili skóre vo svoj prospech.

Astrum Levice – USK Praha 74:80 (28:32). Na rozskok tretieho domáceho zápasu Levíc v českej lige sa postavil Vojtek proti Votroubkovi. Jopo ho síce vyhral, ale žlto-zeleným to nebolo nič platné. Grant nedal na opačnej strane otvoril skóre trojkou Soukup. Levickí basketbalisti vôbec nezachytili úvod zápasu v 2. min. bolo už 0:7, až potom zabodoval Vojtek. Levičania sa zásluhou Granta a Červenkou priblížili na 7:9, v 7. min. dal kôš s faulom Bernard a bolo 10:10.

V samom závere za stavu 14:14 nevyšiel Hendersonovi smeč, preto sa do druhej periódy vchádzalo za nerozhodného stavu.
Tú otvoril trojkou Štemberger, ktorý vzápätí pridal kôš s faulom a bolo 20:14. Potom sa k slovu dostali aj Češi, Votroubek trojkou vyrovnal na 20:20 a domáci tréner František Rón si bral oddychový čas. Po ňom urobili levickí rozohrávači niekoľko zlých rozhodnutí v útoku, čo českí basketbalisti okamžite trestali. Sedmák v 9. min upravil na 23:29, pri ďalšom levickom útoku stratil loptu Koštomaj, ale s polčasovým klaksónom padla trojka Hendersonovi (28:32).

Astrum Levice - USK PrahaV tretej štvrtine sa musel basketbal domácim fanúšikom páčiť. Najskôr vyrovnali Henderson s Grantom, potom padli trojky Soukupovi aj Štembergerovi (44:39) a levický uragán pokračoval. V 6. min. pridal svoju druhú trojku opäť Henderson, ktorý v ďalšom útoku zasmečoval a za stavu 51:41 si brali hostia oddychový čas. Levičania ešte v 9. min. vyhrávali o desať (55:45), potom však zavelil do útoku piatimi bodmi hosťujúci Soukup a pred poslednou časťou hry svietilo na tabuli 56:52.

Zverenci Františka Róna nezachytili ani úvod poslednej štvrtiny. V nej dali českí basketbalisti päť trojok, žlto-zeleným nepomohli ani oddychové časy. Minútu a dvadsať sekúnd pred koncom zápasu síce Grant ešte znížil na 72:76, v ďalšom útoku mu rozhodcovia odpískali útočný faul a bolo nádeji. Levičania potom už museli faulovať a fanúšikovia si na prvé domáce víťazstvo budú musieť ešte počkať.

Ken Scalabroni, Praha: „V prvom rade som rád, že Levice aj bratislavský Inter priniesli do Mattoni NBL trochu vietor. Myslím, že pripojenie dvoch slovenských mužstiev pomôže aj lige aj fanúšikom. Som rád, že sme napokon vo výbornej atmosfére zvíťazili, aj keď sa zo začiatku zdalo, že zápas môže skončiť aj 50:48. Oba tímy si síce dokázali vypracovať dobré pozície, ale úspešnosť streľby nebola na nejakej vysokej úrovni. Levice prišli do druhého polčasu koncentrované, my sme dostali peknú ranu, ale napokon nás nepoložila. Potom sme už lepšie doskakovali, dokázali sme využiť to, že domáci basketbalisti postrácali lopty v pre nich nevhodný okamžik. V poslednej štvrtine sme zaznamenali aj úspešné trojkové pokusy a dotiahli zápas do víťazného konca.“

František Rón, tréner Levíc: „Nám sa dnes vôbec nepodarilo dať hráčov do rotácie. Vojtek mal veľmi rýchlo tri fauly, musel som ho striedať a ďalší hráči museli vydať omnoho viac energie. Samozrejme nás to neospravedlňuje. Zo začiatku sme podľa mňa hrali príliš nekoncentrovane aj keď som hráčov upozorňoval, že Praha má mladé a behavé mužstvo. Na začiatku druhého polčasu sme do zápasu vstúpili s inou energiou a dostali sme do desaťbodového náskoku. Hostia to ale nezabalili, to je presne to čo ich zdobí niekoľko sezón. Oni sa nikdy nevzdávajú, znovu sa dostali do hry a dnes podľa mňa rozhodla trojbodová streľba, ktorú sme my mali žalostnú, len 18%nú zatiaľ čo súper sa dostal v tomto ukazovateli na 41%.

ASTRUM: Henderson 24, Grant 18, Bernard 13, Červenka 3, Vojtek 2 (Štemberger 9, Koštomaj 5, Klein). Užitočnosť: Grant 27, Henderson 25, Bernard 13.

USK: Sedmák 22, Hruban 13, Soukup a Votroubek po 12, Sotnár 8 (Vocetka 13, Slávik). Užitočnosť: Soukup 18, Votroubek 14, Sotnár 13.
TH: 21/16 - 19/15, fauly: 20 - 21, trojky: 4 - 11, štvrtiny: 14:14, 14:18, 28:20, 18:28, rozhodovali: Paulík - Kúkelčík, Jedlička, 1800 divákov.

Viac fotografií zo zápasu nájdete v našej fotogalérii.

V Prievidzi vysoká prehra

BC Prievidza - ONYX Levice 89:59 (56:22)

BC: Guede 28, Davis 16, Philips a Vošlajer po 10, Godbold 9, Avernik 7, Pipíška 5, Potter 4.

ONYX: Lutovský 13, Urland 12, Štec 10, Ravasz 8, Keller 5 a Seman po 5, Slávik 4.
TH: 11/9 - 17/10, fauly: 19 - 15, trojky: 8 - 3, rozhodovali: Margala, Hančík a Mlynský, 1500 divákov, štvrtiny: 25:8, 31:14, 14:18, 19:19
Peter Jankovič, tréner Levíc: „Domáci mali veľmi dobrý nástup do zápasu, my sme nedokázali zastaviť ich rýchle protiútoky. Prievidžania mali aj vysokú úspešnosť streľby a náš výkon išiel dole. Po obrátke sa už len dohrávalo, aj keď sme zmenili systém v obrane, ale domáci basketbalisti vyhrali úplne zaslúžene.“

zdroj: tb, foto: Patrik Štrba